K, 27.09.2023

Monotüüp XV jääpurjetamise EMil võttis võidu Venemaa, eestlased vennad Kolgid jäid neljandaks

Facebook
Comments
Monotüüp XV jääpurjetamise EM
Monotüüp XV jääpurjetamise EM Foto: Jaak Nirg

Üheksa sõidu järel võttis Monotüüp XV EMil võidu Venemaa ekipaaž Oleg Vasilev/Ruslan Rudenko. Viimase päeva viimases sõidus toimus titaanide heitlus Venemaa ekipaažide R-1 ja R-31 vahel.

Päeva alustasid ju Oleg Vasilev/Ruslan Rudenko ja Vadim Bihler/Aleksandr Vostronosov viigiseisuliste punktidega, mõlemal 12 punkti kontol. Määravas üheksandas sõidus rebis end ette Vasilevi juhitud purjekas ja Bihler sai sõidus kuuenda koha ja pidi lõpuks hõbemedaliga leppima.

Samuti käis pingeline duell pronksi pärast hollandlase Bouw van Wijk/Ruud Hogenboom ja meie ekipaaži Ott Kolk/Juhan Kolk vahel. Kahjuks pidid 2016. Euroopa meistri tiitli Eestisse toonud, aga võistluste alguses kelku vigastanud vennad Kolgid hollandlastele alla vanduma.

Monotüüp XV jääpurjetamise EMil purjetasid võistlejad kokku üheksa sõitu, mis ongi maksimaalne lubatud sõitude arv ja millest kahe halvima punktid arvestas võistluskogu maha.

Rada oli täna kiire ja kõva jääga, tuul puhus lõunast 7 m/sek, Roolimeestel on libedal jääl sajakilomeetrise tunnikiirusega kihutavat purjekat pinev juhtida, mõni tegi ka jääl piruette. Soodimeestelt nõudis tugev tuul ja suured jõud äärmuslikku lihaste tööd soodi pealetõmbamisel.

Keelatud on sõite teha üle 11 m/sek puhuva tuulega.

Monotüüp XV ekipaažid koosnevad purjekat tagaosast juhtivast roolimehest ja tema ees istuvast soodimehest, kes jääpurjeka stardiliinilt käima jooksevad ja ise hoo pealt sisse hüppavad. Monotüüp XV klassi jääpurjekas on valdavalt vineerist korpusega, miinimum 205 kg kaaluva kerega kiire sõiduriist, mille tippkiirused ulatuvad 130-150 km/h.

Võistluspurjekal on 15 m2 puri, puidust mast ja 7,5 meetrise kelgu all kolm roostevabast terasest uisku. Euroopas populaarse kahemehe jääpurjeka originaal pärineb Eestist, selle disainis 1932. aastal purjetamiskorüfee Erik von Holst. Klassile korraldatakse Euroopa meistrivõistlusi, millel eestlased on läbi aegade hästi esinenud, alates 1933. aastast.

Võistluse kodulehekülg: http://www.esticesailing.ee/?page_id=3196

Lõpptulemused: http://www.esticesailing.ee/wp-content/uploads/2019/03/MXV_EC_Results_Final.pdf

Monotüüp XV EM-i toetajad on Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Terra Serena, Eesti Jääpurjetamise Liit, KSA Silmakeskus, PRFoods, Tanker, Saaremaa Merispordi Selts ja Saaremaa vald.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles