Andres Vaheri repliik: kaks liigat, nagu siga ja kägu

Kalev/Cramo eilses võimsas võidumängus Astana üle.

FOTO: Tairo Lutter

Kui kõrgelt hinnata BC Kalev/Cramo korvpallimeeskonna võimalikku pääsu VTB Ühisliiga kaheksa parema hulka ehk play-off’i?

Kümnendal katsel esimese täistabamuseni jõudmise tõenäosus liigitub seitse mängu enne põhihooaja lõppu esialgu fifty-sixty kategooriasse. Seega pole järgnev laskmata karu naha jagamine, vaid pelk kiirarutlus teatud sportlike ja emotsionaalsete tähenduste üle.

«Kahtlemata oleks see kõva saavutus. Aga võimalus pakkuda sel kevadel korvpallisõbrale head rahvusvahelist emotsiooni ei peitu mitte Ühisliigas, vaid Eesti – Läti liiga finaalturniiris. Ühisliigas on veerandfinaalist edasi pääsemine sisuliselt võimatu. Sinna jõudmisest üksinda aga sellise emotsiooni andmiseks ikkagi ei piisa. Kui Kalev suudaks Eesti – Läti liiga Tallinnas ära võita, vaat see oleks kõva-kõva emotsioon!» lausus mu hiljutine toimetusekaaslane Ott Järvela täna Kuku raadio «Spordireporteri» saates. Ta pole põrmugi esimene, kes sarnast seisukohta väljendanud.

Emotsioonide tugevuse üle ei ole teatavasti võimalik vaielda. Seega selgitan lihtsalt, miks kuulun ses küsimuses vankumatult teise parteisse.

Jah, võit on spordis ülim. Aga kui kahe kõnealuse liiga tase, olemus ja üldse kõik on niivõrd võrreldamatult erinevad, kaob ka sisuline kõrvutamiskoht.

Eesti - Läti liiga tähendus on Kalevi jaoks sisuliselt marginaalne. Palun vabandust, aga see on nagu kähkukas. Nelja hulka pääsemine on ette teada ehk hinnang edukusele ses sarjas selgub kahe kohtumisega. VTB liigas tuleb kõik 26 mängu panna täiega. Ka valmistumisel läheb kogu aur «suurele» liigale. Kahe sarja sportlikku taseme ja pinge kõrvuti sättimine tundub vaat et naeruväärne. Käiks jutt Balti liigast koos Kaunase Žalgirise või kasvõi Vilniuse Lietuvos rytasega, võiks tähendus ehk veidi muutuda, aga praegusel kujul… Ei.

Järgnev näide on vormilt küll veidi meelevaldne, aga sisuliselt mitte. Kui suvaline Eesti jalgpalliklubi teeks eurosarjas (mis korvpalli kontekstis väärib täiesti VTB Ühisliigaga võrdlust) vägeva eneseületuse, ent kaotaks play-off’is suvalisele tippklubile (võrdlus korvpalli CSKA-ga või isegi Kaasani Unicsiga) ja võidaks samal hooajal Eesti – Läti liiga, siis kes peaks seda viimast emotsionaalselt vägevamaks saavutuseks kui läbi aasta näidatud kõrgtaset?

Kuula kogu «Spordireporterit»: 


 

Tagasi üles