Tänaku endine kaardilugeja: rallisõitjale on tähtis vastupidavus, Schwarzeneggeri-sugust sõitjat ma ei tea

Ott Tänak (paremal) ja Kuldar Sikk. FOTO: Ray Põder

Ott Tänaku endine kaardilugeja Kuldar Sikk käis Ringvaate saates rääkimas rallisõitjate füüsilisest ettevalmistusest. Kaardilugeja sõnul on rallisõitjatel vaja eelkõige vastupidavust, mitte jõudu.

«Kindlasti ei ole nii, et istud autosse ja sõidad. Tänapäeva rallisportlased on ikka professionaalid ja õige toitumine ja treeningud on nende päeva osa. Autosportlased kuuluvad ka antidopingu süsteemi, mistõttu tuleb jälgida, mida süüa,» selgitas praegu Ken Tornile kaarti lugev mees.

Siku sõnul keskenduvad rallimehed treeningutel eelkõige vastupidavusele. «Elfyn Evans käis enne Mehhiko rallit alpimajas ja tegi seal trenni. Sõitis võistluskombes jalgrattaga, et kuumusega harjuda. Autospordis ongi tähtis vastupidavus, jõud pole nii oluline. Arnold Schwarzeneggeri-sugust rallimeest ma ei teagi. Marcus Grönhom, Sebastien Loeb, Markko Märtin - kõik on kiitsakad poisid,» analüüsis Tänaku esimene kaardilugeja MM-sarjas.

Mehhiko rallil on suurimaks väljakutseks kuumus. «Eelmisel aastal oli Mehhikos kiiret sõitu 3 tundi ja 30 minutit. Tänapäeva ralliautos konditsioneeri pole. See kuumus, mis masinas on - sellega tuleb toime tulla. Temperatuur autos kerkib Mehhikos 40-60 kraadini,» hindas saatekülaline. 

Ülitäpset treeningplaani tippsõitjatel pole. «Asju tuleb vaadata laiemalt. Rallisõitjad on umbes 200 päeva võistlustel, lisaks ajavahe. Seetõttu ei ole neil reeglina kindlat treeningplaani. Asju tehakse vastavalt võimalustele. Kõikides riikides ei tasugi näiteks välja jooksma minna, siis tuleb jõusaalis teha,» rääkis ka Urmo Aavale kaarti lugenud Sikk.

Südame löögisagedus jääb sõitjatel mõõdukaks. «Loomulikult on hetki, kus pulss läheb kõrgeks, aga kiiruskatsel on normaalne 120-130. Kui üle selle läheb, oled midagi juba valesti tulnud.»

Kaardilugejate treening toimub peamiselt võistlustel ja kiiruskatseteks valmistudes. Spetsiaalset trenni kaardilugemise jaoks tavaliselt ei tehta. «Iga päev autos ongi treening. Aga mingi alge peab inimeses olemas olema. Kui lähed autosse ja hakkad kohe oksele, on raske selle asjaga tegeleda. Ka Martin Järveoja on kirjeldanud, et tal on olnud raskeid hetki. Aga tavaliselt on need olukorrad legendi kirjutamisel. Võistlustel on adrenaliin üleval, seal pole aega sellele mõelda, » selgitas aastaid rallikarussellis tiirelnud mees.

Tagasi üles
Back