Riik on valmis raha eraldama, et olümpiamängud tagasi ERRi ekraanile tuua

Olümpiarõngad.

FOTO: FABRICE COFFRINI/AFP

Kultuuriminister Tõnis Lukas sooviks olümpiamänge meelsasti tagasi rahvusringhäälingu (ERR) kanalitesse ning lubas selle jaoks ERR-ile ka lisatoetust. 

«Pean õigeks, et olümpiamängude vahendamine ei satuks kriisi ajal kahtluse alla ja et olümpiamängude vahendamine toimuks ERR-is,» vahendab ERR Lukase sõnu neljapäeval riigi kriisimeetmete abipaketi kultuuriministeeriumi haldusala toetusi tutvustades.

«Vahepeal oli periood, kus olümpiamängude edastamine ei olnud ERR-i kavades. Selleks, et teha olümpiamängude edastamine, kui ERR selle peale läheb, võimalikuks, on kultuuriministeerium valmis seda toetama,» rääkis Lukas.

Esiti tänavu suvel toimuma pidanud Tokyo olümpiamängude teleõigused kuuluvad Postimees Grupile, kuid koroonapandeemia tõttu lükkas Rahvusvaheline Olümpiakomitee tiitlivõistlused aasta võrra edasi. 

***

Riigikogule neljapäeval, 2. aprillil üle antud lisaeelarves on kultuuri- ja spordivaldkonna kriisipaketi suurus ühtekokku 25 miljonit eurot. Kultuuriministeerium soovib tagada kultuuriorganisatsioonide jätkusuutlikkust, katta möödapääsmatuid kulusid ning toetada vabakutselisi loovisikuid, treenereid ja rahvakultuurikollektiivide juhte.

Kultuuri- ja spordivaldkonna kriisipakett jaguneb kaheks:

  • Kultuuri- ja spordivaldkonnas tegutsevate füüsiliste isikute toimetuleku toetamine (kogumaht 5,2 miljonit eurot). Vabakutseliste loovisikute toetamine jätkub senisest märksa suuremas mahus juba kehtiva loovisikute ja loomeliitude seaduse alusel makstava loometoetuse kaudu. Selleks soovib Kultuuriministeerium eelarvesse planeerida 4,2 miljonit eurot. Samuti saavad siit toetust 3. ja 4. kutsetasemega noorte treenerid (400 000 eurot) ning laulu- ja tantsupeo protsessis osalevate kollektiivide juhendajad (600 000 eurot).
     
  • Kultuuri- ja spordivaldkonnas ära jäänud sündmuste ning organisatsioonide tegevuse katkemisega kaasnenud juba tehtud kulude ja eesolevate möödapääsmatute püsikulude osaline kompenseerimine (kogumaht 19,8 mln eurot). Siit toetatakse muuseume, teatreid, muusikavaldkonda, samuti spordivaldkonna riigiga seotud organisatsioone ja suuremaid liikumisharrastuse sündmusi ja muid loomesektori valdkondi. Suuremad toetuse summad on jaotunud muuseumide (6 miljonit eurot), samuti teatrite (4 miljonit eurot, millest saavad toetust nii avalik-õiguslike, sihtasutuste kui ka omavalitsuste teatrid, samuti need etendusasutused, kes saavad või ei saa tegevustoetust Kultuuriministeeriumist), muusikavaldkonna (4 miljonit eurot, mille puhul peetakse silmas festivale, sihtasutusi, kollektiive jm) ning spordivaldkonna ja liikumisharrastuse sündmuste (2,6 miljonit eurot) vahel. Ka on plaanis eraldada 600 000 eurot filmitootmise taas käivitamisele kaasaaitamiseks, kirjandust ja kirjastamist 500 000 euroga jpm.

Kultuuriministeerium soovib toonitada, et tegemist on nende nägemusega eelarve jaotusest. Selle menetlemist jätkab Riigikogu.

Tagasi üles