Video ⟩ Emmi Peltonen esitas oma unistuste uisukava Lapimaa südames

Iluuisutaja Emmi Peltonen täitis pikaajalise unistuse ja esitas kauni uisukava virmaliste valgusel Nuorgami tundrute vahel paikneva järve jääl. 

Uisukavast valmisid ainulaadne jäätantsuvideo ja lühifilm. Kava põhineb spetsiaalselt komponeeritud heliteosel, mille loomisprotsessis osales ka Peltonen ise. Muusikapala kirjutas ja produtseeris Soome tuntud muusikaauhinna Emma võitnud Totte Rautiainen ning rahvusvahelisse  video- ja filmilevisse jõudva jäätantsuvideo režissöör oli Kim Koponen.

Peltoneni arktiline jäätantsuvideo filmiti veebruaris Soome ja kogu Euroopa Liidu kõige põhjapoolsema omavalitsuse Nuorgami tundrute vahel paikneva järve jääl. Iluuisutajad on harjunud uisutama jäähallide tasaseks lihvitud jääl ning loodusliku jääkatte ebatasasus pakkus ka andekale uisutajale tõsiseid väljakutseid.

Emmi Peltonen

FOTO: Kai Kuusisto / Red Bull Content Pool

Eriti keeruline oli tundrujärve kõval ja konarlikul jääl korralikke hüppeid sooritada, sest uiskude kokkupuude jääga oli hoopis teistsugune kui jäähallis.

«Keerulistes talvistes oludes uisutamine erineb suuresti tavapärastest ja rutiinsetest treeningutest ning võistlusreisidel saadud kogemustest. Samas olen alati unistanud uisutamisest järvejääl, talvise looduse rüpes. Soome kõige põhjapoolsemas paikkonnas tekkis lausa maagiline meeleolu ja olen õnnelik, et nägin esimest korda elus ka virmaliste värvidemängu,» rõõmustab Peltonen.

Iluuisutamine on spordiala, mis nõuab maksimaalseid tehnilisi oskusi ja soorituse täpsust ning seetõttu soovis Peltonen luua Nuorgamis esitamiseks kava, mis keskenduks sportlike saavutuste asemel meloodiast ja visuaalsest pildist tervikliku tõlgenduse loomisele. Põhja-Jäämerega piirnev Nuorgam ja sealne loodus madalate tundrute ja järvedega lõid koreograafiale unikaalse tausta, kuid arktilise talve ilmastikutingimused, tugev tuul ja karged külmakraadid raskendasid oluliselt ideede teostamist.

Spetsiaalselt selle kava jaoks kirjutatud elektrooniline muusikapala viiulipartiiga lõi jäätantsule imelise rütmi ning kogu esitus oli kui värskendav tuuleõhk iluuisutamise peavoolule omaselt klassikalisest muusika tippteoste hulgast valitud saatemuusika seas.

«Tahtsin tuua midagi uut iluuisutamisega tavapäraselt seostatud klassikalise muusika valikusse ning Totte Rautiainen kirjutas minu kava jaoks suurepärase teose. Viiulimuusika ja elektroonilise biidi kombinatsioon oli selle projekti jaoks täiuslik valik. Filmigrupil õnnestus ka tundrujärve jää uisutamiseks hästi ette valmistada ning veendusin, et suudan kava koreograafia ka sellistes eksootilistes tingimustes hästi ette kanda,» lisab Peltonen.

Iluuisutamist filmitakse tavaliselt eemalt, staatilise kaamera vahendusel. Peltoneni jäätantsuvideo režissöör Kim Koponen tõi kaamera võimalikult lähedale ja filmis uisutähe liigutusi võimalikult ühtse esitusena. Video viibki vaataja kaasa Peltoneni päeva ja öö vahele mahtuvasse uisumaailma.

Emmi Peltonen

FOTO: Kai Kuusisto / Red Bull Content Pool

«See projekt tähendab minu jaoks mitmeski mõttes unistuste täitumist ning olen lõpptulemusega väga rahul. Veebruaris selle projektiga tegeledes unustasin uisuspordi karmid tehnilised nõudmised ja reeglid ning nautisin kogu südamest põhjamaise looduse ilu ja uisutamist looduslikul järvejääl imekauni muusika saatel,» meenutab Peltonen.

Iluuisutamise kolmekordne Soome meister Peltonen pidanuks Soomet esindama 2020. aasta maailmameistrivõistlustele. Võistlused pidid toimuma Kanadas, Montrealis 16.-22. märtsil. Koroonaviiruse tõttu jäid need ära.

Peltoneni Nuorgami video on üles võetud veebruaris enne reisipiirangute jõustumist.

Tagasi üles