Kopterifirma: Bryant ja Gianna teadsid riske ning viibisid pardal vabatahtlikult

Üheksa inimese surmaga lõppenud kopteriõnnetus.

FOTO: Mark J. Terrill/AP

Jaanuaris hukkunud Kobe Bryanti, tema 13-aastase tütre Gianna ja veel seitsme reisija eest vastutanud kopterifirma ütles kohtuvaidluses, et reisijad olid riskidest teadlikud.

Bryanti lesk Vanessa kaebas veebruaris kopterifirma Island Express Helicopter kohtusse, süüdistades ettevõtet hooletuses ja lohakuses, millel oli õnnetuses oluline faktor. Ta rõhus piloot Ara Zobayani valedele ja ebapädevatele otsustele.

Kopterifirma advokaat vastas süüdistusele, sõnades, et kõik pardal olnud inimesed viibisid kopteris teadlikult. «Kõik olid konkreetsetest ohtudest, riskidest ja nende ulatusest teadlikud ning astusid vabatahtlikult õnnetusohule, vigastustele ja kahjule vastu.»

Lisaks teatas Island Express Helicopter, et üheksa inimese surmaga lõppenud õnnetuse põhjustasid nende kontrolli alt väljas olnud ettenägematud sündmused, mille eest kopterifirma ei vastuta.

Veebruaris USA lennuohutusameti NTSB poolt läbi viidud esialgne uurimine ei tuvastanud helikopteril ühtegi riket. Küll puudus Bryanti kopteril maapinna lähedusest märku andev seadeldis, ent Sikorsky S-76B tüüpi lennuvahendil puhul pole selleks ka kohustust.

Kopter kukkus alla Los Angelese kesklinnast umbes 50 km kaugusel Calabasases. Lõuna-Californias oli tihe udu ning lennuinfo põhjal oli kopteri kiirus allakukkumise ajal ligemale 300 km/h.

Väidetavalt olla Bryanti kopteripiloot Zobayan sõitnud läbi pilvede, kui õhusõiduk järsult vasakule kaldus ja maapinna poole liikuma hakkas. «See oli järsk laskumine suurel kiirusel. Languse algusest kokkupõrkeni kulus umbes minut,» on NTSBi esindaja Jennifer Homedy öelnud.

Miks kopter järsku suunda muutis ja maapinna poole kukkuma hakkas, uurijad veebruari lõpus öelda ei osanud. Lõplik õnnetuseraport peaks valmima aasta-pooleteise jooksul.

Õnnetuses said Bryanti kõrval surma tema 13-aastane tütar Gianna, Orange Coasti ülikooli korvpallimeeskonna peatreener John Altobelli, tema naine Keri ning nende tütar Alyssa. Pardal viibisid ka Gianna korvpallitreener Christina Mauser, Sarah Chester ja tema tütar Payton ning kogenud piloot Ara Zobayan.

Tagasi üles