Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Eesti korvpallikoondis kohtub juulis kahel korral Soomega

Eesti koondise peatreener Jukka Toijala (vasakul) ja Henri Drell. FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

Eesti meeste korvpallikoondist ootab juuli lõpus tihe mängugraafik, lisaks kontrollmatšidele Läti ja Leeduga madistatakse ka Soomega.

Selle nädala alguses ametlikult ühistreeningutega alustanud Eesti korvpallikoondis kohtub juulis lisaks Läti ja Leedu koondistele kahel korral ka Soome rahvusmeeskonnaga. Mõlemad mängud toimuvad Helsingi vahetus läheduses, seisab korvpalliliidu pressiteates.

Saku suurhallis peetava Balti keti karikaturniiril mängib Eesti 24. juulil Leeduga ja 26. Lätiga. Soomlastega kohtutakse 29. juulil Tapiolas ja päev hiljem Soome koondise treeningkeskuses Lohjal.

Eesti-Soome maavõistlustele annab täiesti omaette dimensiooni n-ö õpetaja ja õpilase vastasseis. Sel aastal Eesti koondise peatreeneriks nimetatud Jukka Toijala astub vastu kogenud Henrik Dettmannile, kelle abilisena ta aastast 2010 Soome koondise juures töötas.  

Toijala esimesed kaks kohtumist koondise eesotsas olid üliolulised EM-valikmängud. Esmalt alistati võõrsil 81:72 Põhja-Makedoonia, misjärel kaotati kodusaalis võitluslikus mängus 81:87 Itaaliale.

«Oleme kevade lõpu ja suve alguse korvpallikodus silma peale pannud rohkem kui 40 korvpallurile. Nii noortele kui ka juba veidi kogenenumatele mängijatele. Sealhulgas on olnud ka eelmistel aastatel USA ülikoolisarjades mänginud noormehed, keda oleme üritanud saada taas Eesti koondise tegemiste juurde,» rääkis Toijala senitehtud tööst.

«Olen väga rahul, et nii raske ja kummalise kevade järel tekib meil võimalus kohtuda tugevate korvpalliriikidega. Leedu, Läti ja Soome maavõistlused saavad olema heaks proovikiviks, et selgitada, mis seisus Eesti korvpallikoondis hetkel on. Ühtlasi on juuli lõpus mängitavad matšid hea võimalus Soome publikul näha Eesti koondise tulevikumehi,» lisas ta.

Koguni kümme aastat Soome koondise juures töötanud Toijala ei osanud veel ennustada, milliseid tunded peatreenerina oma sünnimaa vastu mängimine temas tekitab. «Ma pole seda veel lõpuni mõelnud. Pean lähemalt enda sisse vaatama,» naeris 48-aastane treener.

Sarnaselt eestlastele toimetasid ka Soome korvpallurid suve alguses avatud treeningutel ehk n-ö korvpallikodus. Peatreeneri Henrik Dettmanni sõnul oli plaan võimaluse korral treeningute kulminatsiooniks mänguolukorras oma võimeid testida. See saab nüüd teoks.

«Pärast seninägematut kevadet, kus klubisarjad enneaegselt lõpetati, on ootasid mängijad kannatamatult rahvusmeeskonna tegemisi. Pikas plaanis on koondisemängudel väga oluline koht ka algavat klubihooaega ja novembris ees seisvaid EM-valikmänge silmas pidades,» lausus Dettmann.

Soome koondis harjutab praegusel korvpallikodus Helsingis igapäevaselt, kuid 20.-23. juulil liigutakse konkreetselt eesseisvateks matšideks valmistuma Lohjal asuvasse Kisakallio treeningkeskusesse. 

Kas ja millises kanalis saab kohtumisi Eestis otsepildis näha, on veel selgumisel. Platsi äärde lastakse pealtvaatajaid vastavalt Soomes kehtivatele reeglitele: kuni 500 inimest. Avalikku piletimüüki mängule ei toimu, soomlased jagavad vähesed pääsmed ära koondise fännklubi liikmetele.

Eesti koondist ootavad novembri lõpus ees olulised matšid valiksarjas. Kodus kohtutakse nii Venemaa kui ka Põhja-Makedooniaga. FIBA otsustas suvisel koosolekul, et valikmängudega jätkatakse senise graafiku alusel. Finaalturniiri lükati aga aasta võrra edasi, see toimub Tšehhis, Gruusias, Itaalias ja Saksamaal 2022. aasta septembris.

Balti keti karikaturniiriks ja kohtumisteks Soomega nimetas Eesti koondise peatreener Jukka Toijala 23-mehelise koosseisu, kellega ettevalmistust alustati. Maavõistlusteks plaanitakse nendest välja valida 14-16 mängumeest.

Eesti korvpallikoondise kandidaadid eelseisvateks mängudeks:

Tanel Kurbas
Indrek Kajupank
Martin Paasoja
Sten Sokk
Kristjan Kitsing
Martin Dorbek
Siim-Sander Vene
Janari Jõesaar
Rait-Riivo Laane
Rain Veideman
Rauno Nurger
Sander Raieste
Kristian Kullamäe
Saimon Sutt
Kerr Kriisa
Kregor Hermet
Jaan Puidet
Siim-Markus Post
Mihkel Kirves
Robert Valge
Henri Drell
Mikk Jurkatamm
Taavi Jurkatamm

Tagasi üles
Back