Retro ⟩ Täna möödub 100 aastast Eesti esimesest olümpiamedalist

Toimetas Karl Juhkami
Jüri Lossmann
Jüri Lossmann Foto: Eesti spordi- ja olümpiamuuseum

Täna, 100 aastat tagasi, 22. augustil 1920. aastal, pälvis noor Eesti riik oma esimese tiitlivõistluste medali. Selle võitis Jüri Lossman, kes lõpetas Antwerpeni olümpial maratonijooksu teisena ajaga 2:32.48,6.

Esikoha saanud soomlane Hannes Kolehmainen edestas meie meest vaid 12,8 sekundiga. Olümpiamaratonide ajaloo esimese sajandi vältel ühtki teist nõnda tasavägist maratonijooksu lõppvaatust polnudki. Ehkki Antwerpeni maratonitrass oli olümpiaajaloo pikim, 42 750 m, ületasid mõlemad mehed ka senise maailma tipptulemuse, vahendab Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum.

Kergejõustiku juurde jõudis Lossmann noorte spordipoiste vabatahtliku «düünapoiste» ühenduse kaudu ja oli ka aktiivne jalgpallimängija. Jooksmises mitu Eesti meistritiitlit võitnud ja rekordit püstitanud Jüri Lossmann töötas tavaelus kullassepa ja juveliirina. Sportlasena jõudis ta ka järgmistele olümpiamängudele Pariisis, kus kandis avatseremoonial Eesti lippu ja saavutas maratonis 10. koha.