BLOGI ⟩ Laskesuusatamise EM lõppes segateatesõiduga: Eesti hea tulemus läks kohutava laskmise nahka, Norra sai viimaks kulla (6)

Kalev Ermits.
Kalev Ermits. Foto: MARCO BERTORELLO/AFP

Poolas Duszniki-Zdrój's peetav laskesuusatamise EM lõppes. Kõikide võistluste tulemused leiab allolevast uudisest.

Segateatesõit

EMi jooksul hulgaliselt medaleid võitnud Norral oli puudu veel kuld, mis viimasel võistlusel siiski ära nopiti. Suure töö tegi ära ankrumees Sivert Guttorm Bakken, kes ei eksinud kahe tiiru peale kordagi. Kvartetti kuulusid ka Emilie Kalkenberg, Asne Skrede ja Erlend Bjöntegaard.

Teise koha noppis Saksamaa koosseisus: Vanessa Voigt, Marion Deigentesch, Dominic Schmuck, Philipp Nawrath. Kaotust Norrale kogunes 30,7 sekundit. Pronksi noppis Ukraina (Irina Petrenko, Vita Semerenko, Bogdan Tsõmbal, Artjom Prõma) (+52,5).

Tugeva koosseisuga rajale läinud Eesti hea võistlus läks laskmise nahka. Regina Oja kasutas kahe tiiru peale nelja varupadrunit, kuid pääses trahviringidest.

EMil kõige paremat minekut näidanud Johanna Talihärm jättis avatiirus ühe märgi üles. Teisel puhul pääses ta trahviringist, ent vajas üht varupadrunit.

Eriti nigelalt läks Kalev Ermitsal. Esimeses tiirus tabas ta kaheksast lasust vaid kolm, mis tähendas kaht trahviringi. Teises tiirus piirdus meie mees ühe varupadruniga.

Laskmisel tegi kõige paremat tööd Robert Heldna, kes vajas kahe tiiru peale kaht varu. Suusakiirus ei lubanud aga enamat 15. lõppkohast. Kaotus Norrale 3.44,8.

Finišisse jõudis 22 startinud võistkonnast 18. Kasahstan, Slovakkia, Läti ja Mongoolia said ringi sisse.

Paarissegateatesõit

Üsna võistluse alguses oli selge, et esikoha jagavad Prantsusmaa (Caroline Colombo-Emilien Claude), Venemaa (Larissa Kuklina-Jevgeni Garanitšev) ja Saksamaa (Justus Strelow-Stefanie Scherer). Viimasesse tiiru tulid eelnimetatuist kaks viimast koos.

Külmemat närvi näitas Strelow, kes enam ei eksinud ning Saksamaa võidule vedas. Kaht varupadrunit vajanud Garanitšev langes kolmandaks (+26,7), teiseks kerkis Prantsusmaa (+21,0).

Eesti duo Marten Aolaid-Susan Külm lõpetas 17. kohal, kaotust võitjatele 2.48,6. Pole hullu midagi, arvestades, et neil pole tipptasemel just väga palju kogemusi. 27st startinud võistkonnast jõudis finišisse 24, ringi said sisse Suurbritannia, Mongoolia ning Bosnia ja Hertsegoviina.

Naiste 10 km jälitussõit

Jälitussõidu Euroopa meistriks krooniti poolatar Kamila Żuk, kes startis võistlustele alles 18. kohalt, ent läbis neli lasketiiru puhaste paberitega. Hõbemedali võitis norralanna Karoline Erdal (3; +13,4) ning pronksmedali samuti norralanna Asne Skrede (3; +16,2).

25. kohalt startinud Johanna Talihärm lõpetas 30. kohal (4; +2.15,3), 43. stardinumbriga Oja loovutas neli kohta ja finišeeris 47. positsioonil (7; +4.48,7).

Meeste 12,5 km jälitussõit

Euroopa meistriks tuli ukrainlane Artjom Prõma. Võistlust kuuendalt kohalt alustanud Prõma eksis lasketiirude peale küll kolm korda, kuid suutis siiski esimesena finišisse jõuda. Kuni viimase tiiruni oli kuldmedalis kinni Tšehhi laskesuusataja Michal Krcmar, kuid tema närvid ei pidanud vastu ja ta pidi minema trahviringile. Suusarajal temast Prõmale vastast polnud (1; +6,6). Pronksmedal kuulus norralasele Havard Bogetveitile (3; +12,5).

26. kohalt rajale pääsenud Kalev Ermits tõusis avatiiru järel ühendaks, kuid see jäi ka tema päeva tipphetkeks. Teises tiirus eksis ta kaks, kolmandas kolm ning neljandas ühe korra. Nii pidi ta leppima EMi jälitussõidu 38. kohaga (6; +2.36,1).

Naiste 7,5 km sprint

Pärast kolme peetud võistlust oli pidu lätlaste õuel, sest Baiba Bendika tõi neile juba teise kuldmedali. Ühe trahvi lasknud lõunanaaber edestas norralannat Karoline Erdalit 5,7 ja Anastasia Ševtšenkot 9,7 sekundiga.

Eestlannade hea võistlus läks avatiiru nahka. Nii Johanna Talihärm kui ka Regina Oja eksisid lamades kahel korral, kuid tabasid püsti kõik märgid. Nende kohad vastavalt 25. (+57,1) ja 43. (+1.27,3). 25. Talihärm (2+0; +57,1).

Susan Külm oli 70. (0+1; +2.07,7), Grete Gaim 90. (2+1; +3.11,6) ja Sofija Balabanova 127 naise konkurentsis 118. (1+1; +5.30,2).

Meeste 10 km sprint

Šveitsile tõi esimese kulla Martin Jäger, kes edestas venelast Said Karimulla Halilit 7,3 sekundiga. Mõlemad läbisid tiirud puhtalt. Kolmandaks tuli ühe trahviga sakslane Johannes Kühn (+15,3).

Sarnaselt naiste võistlusele jäi meie esinumbri Kalev Ermitsa hea tulemus lasketiiru. Ta eksis mõlemal puhul viiel lasust korra ning lõpetas 26. kohal (+1.02,2). 26. Ermits (1+1; +1.02,2). Robert Helda oli 84. (1+2; +2.45,7), Marten Aolaid 107. (1+2; +3.45,8), Jüri Uha 128. (1+1; +5.49,0) ja Hans-Kristen Rootalu 140 lõpetanu konkurentsis 138. (3+3; +9.18,6).

Naiste 15 km individuaal

Võistlus annab tihti võimaluse medalite eest heitlemiseks ka neile sportlastele, kes suusarajal nõnda head kiirust ei näita. Sel puhul siiski selline päev ei olnud, sest kuldmedali noppis koduradadel võistelnud poolatar Monika Hojnisz-Starega, kes oli selgelt suusarajal kiireim. Ta tegi küll lasketiirudes ühe eksimuse, kuid sellest piisas, et kuldmedal võita.

Poolatarile osutas kõige teravamat konkurentsi sel hooajal kesiselt esinenud Anastasija Merkušina. Ukrainlanna läbis kõik lasketiirud puhaste paberitega, kuid finišijoonel jäi teda esikohast lahutama ikkagi 2,9 sekundit. Pronksmedali noppis venelanna Larisa Kuklina, kes kaotas samuti ühe eksimuse juures võitjale 15,5 sekundit.

Pikalt oli medalikonkurentsis ka eestlanna Johanna Talihärm, kes isegi juhtis poolel distantsil kogu võistlust. Kolmandas ja neljandas lasketiirus tuli kokku sisse neli eksimust, mis enam medalite eest heidelda ei lubanud. Lõpuks jäi Talihärma saagiks nelja trahviminuti juures 26. koht, kaotust võitjale 4.00,6.

Teiste eestlaste kohad olid järgmised: Regina Oja 39. (3, +5.11,9), Susan Külm 63. (3, +6.37,5), Grete Gaim 82. (4, +8.31,8) ja Sofija Balabanova 112. (7, 16.35,8). Kokku finišeeris 121 sportlasest 118.

Meeste 20 km individuaal

Ka seal läksid suurimate medalilootustega rajale Norra, Saksamaa ja Venemaa koondised. Suuresti otsustati võitja saatus ära lasketiirus, sest eksimusteta suutsid 20 km distantsi läbida ainult kaks sportlast. Kumbki nendest siiski medalit ei võitnud, sest eksimatutest parima koha sai Venemaa koondislane Said Karimulla Halili, kes jäi esimesena medalita.

Võistluse võitis Läti koondise esinumber Andrejs Rastorgujevs, kes tegi lasketiirudes küll ühe eksimuse, kuid korvas selle oivalise suusakiirusega (päeva parim suusasõit). Poodiumi madalamad astmed kuulusid Norra koondisele. Erlend Bjøntegaard teenib hõbeda ja medali sai kaela ka Endre Stroemsheim.

Eesti meeste sõit polnud kindlasti ootuspärane. Koondise liider Kalev Ermits tegi kohe avatiirus kolm eksimust ja langes kõrgest mängust välja. Kokku tegi Ermits viis eksimust ning kaotas finišis võitjale 5.54,4. See andis talle täna 45. koha. Puhtalt sõiduajas näitas Ermits 16. tulemust, kaotades Rastorgujevsile 2.03,5.

Teiste eestlaste tulemused olid järgmised: Marten Aolaid 87. (3, +8.31,0), Jüri Uha 119. (4 eksimust, +14.28,8) Hans-Kristen Rootalu 135. (6, +19.09,8) ja Kristo Siimer katkestas võistluse pärast esimest lasketiiru. Kokku finišeeris 147 sportlasest 138.