BLOGI ⟩ Liverpool võitis legendaarse finaali kordusetenduse, PSG leppis kesise viigiga

Mohamed Salah.
Mohamed Salah. Foto: Paul Ellis/AFP/Scanpix

Kolmapäeval tulid jalgpalli Meistrite liigas väljakule meeskonnad gruppides A kuni D. Liverpool alistas 2005. ja 2007. aasta Meistrite liiga finaali kordusetenduses 3:2 AC Milani, Pariisi Saint-Germain leppis Belgias 1:1 viigiga ja mullune finalist Manchester City purustas Saksamaa keskmiku. Postimees vahendas kõikide mängude olulisi hetki tekstipõhises blogis.

A-alagrupp

Club Brügge – PSG 1:1

Meistrite liiga üks soosikutest PSG alustas eurohooaega mannetult, sest Club Brügge vastu ei suudetud enamat 1:1 viigist. PSG läks mängu küll 15. minutil Ander Herrera väravast juhtima, kuid juba 12 minutit hiljem tõi Hans Vanaken tabloole viigi. Kuigi pallivaldamine oli selgelt PSG kasuks (64 protsenti), tegid vastased rohkem väravale pealelööke (6:4).

Suvel PSG-ga liitunud Lionel Messi sai Prantsusmaa klubi eest kirja esimese mängu algrivistuses. PSG väravale söödu andnud Kylian Mbappe vahetati 51. minutil välja hüppeliigesevigastuse tõttu.

Manchester City - RB Leipzig 6:3

Meistrite liiga mänguõhtu kõige resultatiivsemas kohtumises jagus väravaid igale maitsele. City eest said jala valgeks Nathan Ake, Riyad Mahrez, Jack Grealish, Joao Cancelo ja Gabriel Jesus, üks värav läks kirja Nordi Mukiele omaväravana. Leipzigi eest lõi kübaratriki Christopher Nkunku.

Leipzig lõpetas mängu kümnekesi, sest 79. minutil teenis teise kollase kaardi Angelino.

Suvel Manchester Cityga liitunud Grealishist sai esimene inglane pärast Wayne Rooneyt, kes oma Meistrite liiga debüütmängus lõi nii värava kui andis ka väravasöödu.

B-alagrupp

Madridi Atletico – FC Porto 0:0

Väravaid selles kohtumises küll ei löödud, ent mängu protokoll on sellegipoolest kirju, sest kohtunik lehvitas üheksal korral kollast ning korra punast kaarti. Viimase teenis viiendal üleminutil Porto mängija Chancel Mbemba. Portugali klubil oli hea võimalus mäng enda kasuks kallutada, kuid 80. minutil eksis penaltil Mehdi Taremi.

Liverpool – AC Milan 3:2

2005. aasta Meistrite liiga kordusetendus kujutas endast igati põnevat vutilahingut. Juba 9. minutil murdis Trent Alexander-Arnold osavalt Milani trahvikasti ja tegi terava nurga alt pealelöögi, mis lendas Fikayo Tomori jalast omaväravasse. Viis minutit hiljem määrati Liverpooli kasuks penalti, kuid Mike Maignan suutis Mohamed Salah löögi tõrjuda.

Poolaja lõpp kuulus täielikult Milanile, kes lõi Liverpoolile riietusruumi kaasa kaks väravat – 42. minutil oli täpne Ante Rebic ning 44. minutil Brahim Diaz.

Riietusruumist naastes võttis Liverpool ohjad taas enda kätte ning Salahil õnnestus juba 49. minutil oma eelnev eksimus heastada. 69. minutil lõi kauni värava Liverpooli kapten Jordan Henderson. See tabamus osutus ka Liverpooli võiduväravaks.

C-alagrupp

Istanbuli Bešiktas – Dortmundi Borussia 1:2

Dortmundi Borussia läks mängu juhtima 20. minutil, mil täpne oli 18-aastane inglane Jude Bellingham. Poolaja lõpus säras Bellingham ilusa läbimurdega, mille järel andis väravasöödu Erling Haalandile. Norralane on Euroopa tugevaimas vutisarjas löönud nüüd 17 mänguga 21 väravat. Dortmundi särgis on mees sahistanud 66 mänguga 66 väravat. Bešiktas jõudis oma väravani mängu neljandal üleminutil, kui täpne oli Francisco Montero.

Sporting CP - Ajax 1:5

Amsterdami Ajaxi poolelt tõusis mängu kangelaskes koguni neli väravat löönud Sebastien Haller, kes kordas kuulsa Marco van Basteni saavutust. Nimelt on need kaks meest ainsad jalgpallurid, kes on oma Meistrite liiga debüüdil löönud neli väravat. Teise mehena tegi Ajaxi eest skoori Steven Berghuis. Mõlemad Sportingu tabamuse eest hoolitses Paulinho.

D-alagrupp

Tiraspoli Sheriff – Donteski Šahtar 2:0

Esimest korda Meistrite liiga alagrupiturniiril mängiv Moldova klubi Sheriff avas kohe debüütmängus ka võiduarve. Sheriff läks kohtumist juhtima juba 16. minutil, mil täpne oli Adama Traore. 62. minutil suurendas Moldova klubi eduseisu Momo Yansane. Kuigi pall oli suurema osa ajast külalismeeskonna käes (68 protsenti), ei suutnud Šahtar sihile jõuda.

Milano Inter – Madridi Real 0:1

Meistrite liiga ajaloo edukaim klubi Madridi Real alustas hooaega raske võiduga Milano Interi üle. Reali võiduvärav sündis alles 89. minutil ning selle autor oli 20-aastane Rodrygo. Madridi Reali eest on noormees skoorinud nüüd kümnel korral.

Enne mängude algust:

Dortmundi Borussia ründaja Erling Haaland näitas eelmisel nädalal vägevat vormi ning lõi Saksamaa liigamängus Leverkuseni Bayeri vastu 4:3 võidumängus kaks väravat. 2019. aastal Dortmundiga liitunud Haaland on nüüd 65 mängus löönud 65 väravat. Millist tulevärki korraldab 21-aastane norralane täna Istanbulis?

Pärast Pariisi saabumist saab Lionel Messi oma uue meeskonna eest mängida esimese Meistrite liiga mängu, kui Prantsusmaa klubi alustab alagrupiturniiri kohtumisega Club Brugge vastu. Teisipäeval tegi Cristiano Ronaldo Manchester Unitediga oma esimese eurosarja etteaste pärast 2009. aastat. Meistrite liiga läbi aegade enim väravaid löönud mängijate arvestuses juhib Ronaldo (135) Messi ees (120) 15 tabamusega.

Huvitaval kombel pakub Meistrite liiga alagrupimängude esimene voor alles ajaloos kolmanda korra, kui omavahel lähevad vastamisi Liverpool ja AC Milan. Esimene vastasseis toimus 2005. aasta Meistrite liiga finaalis, kus Inglise klubi suutis 0:3 kaotusseisust välja tulla. Penaltiseeria ja tiitli võitmisega korraldasid nad nn «Istanbuli ime». 2007. aasta finaal pakkus rohkem rõõmustamist Milani fännidele, sest siis võideti Ateena toimunud kohtumises Liverpooli 2:1.

Kevadel toimunud finaalis Londoni Chelseale 0:1 kaotanud Manchester Cityl on ka alanud eurohooajal kõrged eesmärgid. Mulluseid finaliste on toetama tulnud Jack Grealish, kuid nende tänasel vastasel Leipzigil on samuti uus ründejõud. Nendega on liitunud André Silva, kes eelmisel hooajal lõi Saksamaa kõrgliigas 28 väravat.