K, 30.11.2022

Kristjan Ilves: kui nüüd suusad nurka visata, siis jääks kõik viljad maitsmata

Postimees Sport
Kristjan Ilves: kui nüüd suusad nurka visata, siis jääks kõik viljad maitsmata
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kristjan Ilves.
Kristjan Ilves. Foto: Filip Singer/Epa/Scanpix

Kahevõistleja Kristjan Ilves rääkis Betsafe’i podcast'is, et uus hoog ja edukad tulemused motiveerivad teda sportlaskarjääri jätkama.

Ilves tõdes Kalev Kruusile antud intervjuus, et tema karjääris on olnud ulmeline hooaeg. Olid eesmärgid ja plaanid, kuid ta ei uskunud, et kõik kulgeb nii stabiilselt ning kehvemad kohad jäävad kümnenda juurde. Loomulikult oli asju, mis jäid puudu, aga kokkuvõttes oli tänavune tase midagi muud.

Ta kinnitas, et Norrasse treenima minek tuli kõige õigemal ajal, sest vastasel juhul ei saaks teda tõenäoliselt enam hüppemäel näha. «Mul on käsil kolmas aasta Norras – oleme teinud stabiilselt tarka tööd ja suvel nägin, et trennis pole ühtegi halba hüpet. See on hea eeldus,» sõnas ta.

Ilvese sõnutsi näidatakse võistlustel kindlat taset ning kui see piisavalt kõrgeks ajada, siis ongi head tulemused käes. «Kui ma pärast hüppeid eesotsas ei ole, siis suusatamisega ma poodiumile ei jõua.»

Ilvese sõnul pole ta kunagi nii vähe hüppeid treeninud kui lõppenud hooajal. «See on tark treening. Tegin rohkem sisetreeninguid, akrobaatikat ja treenisin tunnetust, lisaks meeletu arv kuivtrenni rullikult mattidele. Hakkasime kruttima peenhäälestust ja sinna jõudmiseks olen pidanud 20 aastat seda tegema.»

Ilvese sõnul teeb Norras treenimise heaks süstemaatilisus – kui Eestis sai ta mingi tasemeni hästi teha, siis tegelikult ei olnud stabiilsust ning tulemused olid mingil määral juhuslikud.

«Ma tahaks uskuda, et mu võimetel pole piire, kuid loomulikult jäävad lõpuks ette mingid füüsilised eeldused. Ma olen oma võimetele lähedal, aga natuke paremaks annab veel minna. Eesmärk on tõsta ikkagi keskmist taset ja õnneks seal on veel ruumi,» ütles Ilves.

Näiteks suusatamises tunneb ta tänavu esimest korda, et oskab sõita palju ökonoomsemalt. «Tehnilist põhja on mul ikka vähe. Oleme kunagi Anatoli Šmiguniga teinud suurt tööd, aga Norras näen, et tehakse teisiti. Füüsikaseaduste vastu ei saa, kuid võib-olla olid tollal ajastud ja tehnikad teised.»

Norras treenimiseks tuleb kogu eelarve sportlase enda poolt. «Raha pole kunagi olnud põhjus, miks nad seda teevad – pigem, et ala edasi arendada. Olin õigel ajal õiges kohas ja neile sobib ka, et olen loomult rahulik ja mittekonfliktne inimene ning sulandun punti hästi sisse,» ütles Ilves. Ta sõnas, et tänavu on esimene aasta, kus mõned tuntud treeningkaaslased tulid ligi, võtsid tema paremad hüpped lahti ja arutasid sel teemal.

Aga kas norralaste lahkusel võib ka piir ees olla? Ilvese sõnul on ta ise seda mõelnud, aga seni päevast päeva koos olles ta seda ei tunne. Kuigi nüüd on tema leping läbi ja uut veel allkirjastatud ei ole, siis tema sõnul on nendel ikkagi tugev soov koostöö jätkamiseks. «Olen 20 aastat seda teinud, kui nüüd suusad nurka visata, siis jääks kõik viljad maitsmata,» sõnas ta.

Ilvese keskkonnavahetus sattus just kõige raskemasse koroonaviiruse leviku aega, mis tingis olukorra, kus ta pidi kuude kaupa üksi istuma. See nõudis palju tahtejõudu, aga kõik on tema sõnul ära tasunud. Saatuse irooniana nakatus ta kõige kehvemal hetkel. «Muutud täiesti paranoiliseks ja peidad ennast pidevalt ning ikka saad viiruse – tekib küsimus, et kuidas see võimalik on,» ütles Ilves ja nentis, et tõenäoliselt sai ta viiruse juba Seefeldist.

«Esimene hetk tundus uskumatuna. Järgmine lõuna sõidutati mind juba sinna vangikongi – akna ees oli kett ja võre, tundsid ennast kurjategijana. Ma ei ole pirtsakas, aga toit oli robustne ja trots kogu olukorra pärast nii suur,» ütles ta.

Paari päeva pärast sai ta hotellitoas hakata vaikselt trenni tegema, kuid lõpuks võistlusele jõudes olid tal enda sõnul rajalt vaid üksikud mälupildid. «Igas muus olukorras poleks starti läinud, aga trots ja viha on nii suur, et kuskilt leiad selle jõu.» 

Kui eelmisel aastal räägiti treeneriga, kuidas kümne hulka jõuda, siis nüüd räägitakse viimistlusest. «See on natuke ulme. Ma tunnen, et ei vääri seda, pole veel selline mees. Tegelikult tekib selle pealt veel rohkem isu.»

Ilves kinnitab, et ta tahaks veel vähemalt ühe olümpia kaasa teha. Kui algselt oli suur dilemma, et praegune võib jääda viimaseks, siis teda motiveerivad tulemused ja tahab veel midagi saavutada.

«Sport on äge asi, suhtlusvõrgustik kasvab ja lahe, kui saad tippettevõtjatega ühe laua taga istuda ja asju arutada. Tean, et sport saab üks hetk läbi, aga elu elamata ei jää,» ütles Ilves, keda huvitab tulevikku silmas pidades ehitiste projekteerimine ja arhitektuur.

Ilvese arvates oleks siiski natuke ressursi raiskamine, kui ta oma teadmisi ja protsesse edasi ei annaks. «Olen väga avatud, kui keegi tuleb minu juurde ja tahab sellest osa saada. Ma ei lähe kellelegi ennast ega Norrast saadud teadmisi peale suruma, aga olen noortele ja treeneritele olemas,» annab ta märku, et motiveeritud noored kahevõistlejad võivad tema toele loota.

Märksõnad
Tagasi üles