P, 27.11.2022

Miks määratakse MMil nii palju lisaminuteid?

Siim Kaasik
, reporter
Miks määratakse MMil nii palju lisaminuteid?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Brasiilia kohtunik Raphael Claus lisas Inglismaa - Iraan kohtumisele 27 üleminutit.
Brasiilia kohtunik Raphael Claus lisas Inglismaa - Iraan kohtumisele 27 üleminutit. Foto: Paul Ellis/AFP/Scanpix

Jalgpalli MM-finaalturniiril määratakse harjumatult palju lisaminuteid. Mõistagi ei tehta seda niisama, vaid kindlal põhjusel.

Inglismaa ja Iraani kohtumine alagrupiturniiri esimeses voorus purustas rekordeid, sest kohtunik lisas esimesele poolajale 14 minutit. Nii suurt minutite arvu pole eelneva 21 MM-finaalturniiri jooksul kunagi varem mängule lisatud.

Kuigi Inglismaa võit oli selleks ajaks juba surmkindel, lisas kohtunik teisele poolajale veel 13 minutit. Kokku kestis kohtumine 117 minutit ehk peaaegu kaks tundi. Nii sai sündida veel üks rekord, sest iraanlane Mehdi Taremi lõi 2:6 värava 90+13. minutil, mis tähistab MMide kõige hilisemat tabamust. Varasem rekord oli Neymari nelja aasta tagune 90+7. minuti värav Costa Ricale.

Jah, Inglismaa ja Iraani mängus oli üksjagu vigastuspause, kuid kindlasti mitte 27 minuti jagu. Kuhjaga üleminuteid on kohtunikud lisanud teistelegi mängudele. Näiteks USA ja Walesi ning Senegali ja Hollandi teisele poolajale lisati kümme minutit. Varem oleks kohtunik sellistele matšidele andnud kolm-neli üleminutit. Mis siis vahepeal juhtunud on?

Tegelikult hoiatas FIFA kohtunike osakonna pealik Pierluigi Collina juba enne MMi, et jalgpallimängud venivad pikemaks. Kohtunikele on antud selged juhised ajaraiskamise vastu võidelda. Nii mõõdetakse väravatähistusi, vigastuspause, vahetusi ja muid seisakuid erilise hoolega.

«Tegelikult ei ole see mindagi uut. Eelmisel MMil Venemaal oli tavaline, et neljas kohtunik näitas seitset, kaheksat ja üheksat minutit. Soovitasime kohtunikel olla väga täpsed üleminutite arvutamisel, et kompenseerida teatud tüüpi kaotatud aega. Tahame vältida, et aktiivset mänguaega on vaid 42, 43 või 44 minutit. See ei ole aktsepteeritav,» lausus Collina pressikonverentsil.

«Kui juhtub mingi intsident, näiteks vigastuspaus, vahetus, penaltilöök, punane kaart või värava tähistamine – viimast tahan rõhutada, sest ühele tiimile on see rõõm, teisele mitte –, võib kuluda minut või poolteist. Kujutage ette, kui ühel poolajal lüüakse kaks või kolm väravat. Nii võib kaduda viis või kuus minutit aktiivset mänguaega, mis tuleb kompenseerida,» jätkas Collina.

Märksõnad
Tagasi üles