Hokimaailm leinab 1980. aasta olümpiaime üht arhitekti

Toimetas Karl Juhkami
Copy
USA koondis suutis 1980. aasta olümpial kõigi üllatuseks seljatada Nõukogude Liidu enda.
USA koondis suutis 1980. aasta olümpial kõigi üllatuseks seljatada Nõukogude Liidu enda. Foto: Paul J Sutton / DUOMO / PCN via www.imago-images.de

USA hokiüldsus on leinas, sest eelmise nädala lõpus kustus 66-aastase Mark Wellsi eluküünal.

Montreal Canadiens valis Wellsi küll 1977. aasta NHLi draft'i, kuid maailma tugevaimas hokiliigas ta kunagi jääle ei astunud. Selle asemel mängis ta teistes Põhja-Ameerika amatöörliigades AHL, CHL ja IHL.

Kui klubikarjääri mõttes tähendas see sammu tagasi, siis võimaldas see tal osaleda jällegi olümpiamängudel. Nõnda kuuluski ta 1980. aasta Lake Placidi taliolümpial USA koondisesse, kes sai kodusel spordipeol hakkama tõelise imega. 

Nimelt suutis USA finaalringi avamängus 4:3 üle olla toonasest suurjõust, eelmisel neljal olümpial võidutsenud Nõukogude Liidust. Too võit sai üle maailma kuulsaks kui hokiime (The Miracle on Ice), millest on vändatud film nii 1981. kui ka 2004. aastal. 

Muide, ameeriklased pelgasid toona, et nad saavad sovettidelt säärase keretäie, et kohtumist ei näidatud isegi otseülekandes! 

Kaks päeva hiljem kindlustas USA oma olümpiakulla, kui olid finaalringi viimases mängus 4:2 üle Soomest. 

Turniiri eel vigastusega kimpus olnud Wells käis toona jääl kõigis seitsmes mängus ning viskas turniiri käigus kaks väravat ja andis ühe söödu.

Kaks aastat pärast Lake Placidi imet oli Welss sunnitud aga seljaprobleemide tõttu hokikarjääri sinnapaika jätma. Need valud saatsid teda elupäevade lõpuni ning 2010. aastal oli ta erakorralise operatsiooni tõttu sunnitud maha müüma ka oma olümpiakulla. 

«Olin murtud, et pidin selle müüki panema, kuid mu elu lihtsalt lagunes koost ja vastasel juhul kaotanuks ma oma kodu. Mul tuli see maha müüa ja operatsioonile minna, et lihtsalt elamisväärselt elada. Mul polnud teist valikut,» selgitas ta toona.

Tagasi üles