Saada vihje

Soome imeline tagasitulek pani Rootsi nende enda kodus tuttu

Copy
Soome saalihokikoondis rõõmustab järjekordse Rootsile löödud värava üle.
Soome saalihokikoondis rõõmustab järjekordse Rootsile löödud värava üle. Foto: IFF Flick / Per Wiklund

Saalihoki 15. meeste maailmameistrivõistluste finaalis alistas 25. minutiks 0:4 kaotusseisu jäänud Soome tiitlikaitsja ja võõrustaja Rootsi tänu lisaajal visatud väravale 5:4.

Soome ja Rootsi olid sel MM-il kohtunud ka alagrupis, kui 5:2 võidu sai Soome. Samas laupäevases poolfinaalis Tšehhi vastu võetud väga veenev 6:1 võit viitas, et Rootsi on oma rivid korda saanud ning läheb kodusel MM-il platsile ikkagi favoriidina.

Rootsi alustaski mängu suurepäraselt, sest Albin Sjögreni ja Johan Samuelssoni väravatest asuti 7. minutil 2:0 juhtima. Peagi realiseeris Emil Johansson arvulise ülekaalu ja teise kolmandiku viiendal minutil tegi Malte Lundmark seisuks 4:0.

Rootsi neljanda värava järel vahetas Soome väravavahti, kui Oskari Fäldeni asemel asus puurisuule Markus Laakso, kelle selja taha rootslased ainsatki palli saata ei suutnudki. Sellest poleks olnud hullu, kui võõrustajad suutnuks Soome väravad ära hoida.

Soome saalihokimeeskond tähistab oma 5. MM-tiitlit, mis selles mõttes kõige magusam, et võidetud suurima rivaali Rootsi koduõuel.
Soome saalihokimeeskond tähistab oma 5. MM-tiitlit, mis selles mõttes kõige magusam, et võidetud suurima rivaali Rootsi koduõuel. Foto: IFF Flick / Per Wiklund

Aga ei suutnud. Heikki Iiskola vähendas kaotusseisu ja siis realiseeris Justus Kainulainen kaks järjestikust arvulist ülekaalu, mis mõlemad tekkisid seoses Hampuss Ahreni rumalavõitu karistustega. 12 minutit enne lõpusireeni tegi Aaro Astala seisuks 4:4.

Normaalaja viimaseks kümneks minutiks suutis Rootsi oma mängumootori taas käima saada ja oli üritavam meeskond, aga sihile ei jõudnud. 20 sekundit enne lõppu tabas Robin Nilsberth latti.

Lisaaeg kulges Rootsi domineerimisel, aga Laakso tegi Soome väravasuul mitu head tõrjet. Karistusvisete seeria muutus üha tõenäolisemaks, aga kui 10-minutilist lisaaega oli mängitud 8.43, viskas Miska Mäkinen kontrarünnakust värava, mis tegi Soomest maailmameistri.

Pronksikohtumises alistas Tšehhi 8:2 Läti, kelle jaoks oli see esimene kord MM-il nelja parema sekka jõuda.

Seeläbi sai Lätist kaheksas meeste MM-il nii kaugele jõudnud riik. Reeglina on neli esimest kohta jaganud saalihoki suur nelik (Rootsi, Soome, Tšehhi, Šveits), aga lisaks on see õnnestunud Norral (pronks 1996), Taanil (4. koht 1998 ja 2000), Saksamaal (4. koht 2012) ja nüüd ka Lätil.

Eesti saalihokikoondise kapten Tanel Kasenurm.
Eesti saalihokikoondise kapten Tanel Kasenurm. Foto: Viktor Källberg / IFF Flickr

Eesti koondis alistas C-alagrupis 5:3 Austraalia, 9:3 Kanada ja 6:5 Filipiinid. Kaheksandikfinaalis kaotati 5:9 Slovakkiale, aga mängudes 9.-12. kohale alistati esmalt 6:3 Poola ja seejärel lisaajal 5:4 Taani.

Seega teenis Eesti teist MM-i järjest 9. koha, mida hoitakse ka maailma edetabelis. Eesti läbi aegade parim tulemus on jätkuvalt 2010. aasta MM-il saavutatud 7. koht. Samas pole kunagi langetud allapoole 12. kohta.

Soome on nüüd viie- ja Rootsi endiselt 10-kordne maailmameister. Järgmine MM mängitakse 2026. aasta detsembris Soomes, Tamperes.

Saalihoki meeste MM-i kõigi aegade medalitabel

  • Rootsi 10 kulda, 5 hõbedat, 0 pronksi
  • Soome 5 kulda, 7 hõbedat, 3 pronksi
  • Tšehhi 0 kulda, 2 hõbedat, 4 pronksi
  • Šveits 0 kulda, 1 hõbe, 7 pronksi
  • Norra 0 kulda, 0 hõbedat, 1 pronks

Märksõnad

Tagasi üles