Postimehe video: olümpiakloun või geenius? Freestyle-suusataja jõudis midagi oskamata olümpiale

Pyeongchangis Ungarit esindav Elizabeth Swaney muutus paljude meelest olümpiaklouniks, kui osales midagi oskamata freestyle-suusatamise rennisõidus. 

33-aastasel naisel tekkis viis talve tagasi unistus osaleda taliolümpiamängudel. Ta sai kiiresti aru, et enda kodumaa esindamiseks puudub tal vajalik talent ja oskused. Mingi aja võistles ta Venetsueela eest, kuid Pyeongchangis on ta üks 19. Ungari lipu all võistlevast sportlasest. 

Esmaspäeval osales ta freestyle-suusatamise rennisõidus, kus jäi kvalifikatsioonis kindlalt viimaseks - 100 võimalikust punktist kogus ta esimesel laskumisel vaid 30, teisel 31,4 punkti. Nii madala skoori teenimiseks Swaney isegi ei kukkunud, vaid sõitis mööda renni trikke tegemata lihtsalt alla.

Mitmed kritiseerid Swaney olümpial osalemist, sest ta ei oskavat midagi. Paljud märkisid, et isegi täielik amatöör oleks võinud täpselt samamoodi rennist alla tulla. 

"Swaney on naerukoht, ta isegi ei ürita võistelda, vaid on olümpial nalja tegemas. Ta on olümpiakloun,» sõnasid kanali CBS spordikommentaatorid. 

"Tema osalemine on kõrvakiil kõikidele naistele, kes nägid Pyeongchangi jõudmiseks meeletult palju vaeva," konstateeriti Twitteris. 

Paljud nimetavad aga Harvardi haridusega Swaney't geeniuseks, kes lõikas katkisest süsteemist kasu. Olümpiale kvalifitseerumiseks peavad freestyle-suusatajad koguma  piisavalt palju punkte. Kui atleet osaleb kvalifitseerumisperioodil kõikidel võistlustel, ongi tal koos vajalik punktisumma.

Kuna olümpiamängudel kehtivad ka kvoodireeglid, mis soodustavad võimalikult paljude riikide osalemist ning Ungari siseselt Swaney'l konkurenti polnud, pääses naine olümpiamängudele.

CBSi teleajakirjaniku Peter Blackburni arvates suutis naine saavutada vähese vaevaga seda, mida paljud peavad võimatuks. «Swaney leidis üles süsteemi vead ja saavutas nende abil oma unistuse. Ta ei pingutanud peaaegu üldse, et seda saavutada. Plusspunktid talle," avaldas Blackburn. 

Naist kriitikud ei morjendanud, sest tema jaoks täitus Pyeongchangis unistus. "Ma olen pettunud, et finaali ei jõudnud. Aga ma nägin siia jõudmiseks mitu aastat väga palju vaeva," kirjeldas Swaney enda emotsioone. 

Tagasi üles
Back