Eesti järelkasvu saak noorteolümpialt: pronksmedal ja üheksa esikümnekohta

Greta Jaanson lisab noorteolümpialt oma panuse pere niigi uhkele medalikontole. FOTO: Eesti Olümpiakomitee

FOTO: Eesti Olümpiakomitee

Ööl vastu tänast toimus Buenos Aireses noorte olümpiamängude lõputseremoonia, kus Eesti delegatsiooni lipukandjana astus üles Eestile läbi aegade esimese suvise noorteolümpia medali võitnud sõudmise pronksmedalist Greta Jaanson.

«Mis oleks veel suurem au kui see, et mulle on oma esimestel olümpiamängud usaldatud selline roll!» rõõmustas Jaanson.

Eesti Olümpiakomitee noorteprojektide juht Merle Kaljuranna hinnangul on noorteolümpia olnud Eesti koondisele edukas.

«Buenos Aires oli Eestile omal moel edukas juba enne algust, sest kvalifitseerumise sõel oli osavõitjate väiksema arvu tõttu tihedam kui suurtel olümpiamängudel, samas suutis kvalifitseeruda varasemast rohkem Eesti sportlasi ning rohkematel aladel.

Võistlesid meie sportlased suurepäraselt – Eesti sai esimese suvise noorteolümpia medali, üheksa kohta esikümnes ning koondislased püstitasid arvukalt uusi rekordeid – nii isiklikke kui ka Eesti rekordeid. Suuta oma ettevalmistus vormistada senise sportlastee olulisimal võistlusel tippsoorituseks, oleks väljakutse ka oluliselt vanematele ja kogenumatele sportlastele.

Tugevaid tulemusi tuli erinevatelt aladelt – see näitab, et Eesti spordi järelkasv on tugev ning seda aladeüleselt,» ütles Kaljurand, kes on ka Eesti delegatsiooni juht noorteolümpial.

Rahvusvahelise Olümpiakomitee Young Change-Makers programmi valitud Katriin Kersa, kes võistles ujumises kõige esimestel noorte olümpiamänugudel Singapuris 2010, aitas sportlastel olümpiamelusse sisse elada ja orienteeruda võistlustega samaaegselt toimuvas haridus- ja kultuuriprogrammis. Sama oluline oli tema sõnul ka tiimitunde loomine.

«Võistlemine noorte olümpiamängudel pakkus meie sportlastele  väga suure elamuse ning teistele koondisekaaslastele kaasa elamine, isegi kui kõigist võõra ala peensustest päris täpselt aru ei saadud, ühendas sportlasi tiimina,» rääkis Kersa.

Eesti koondise medalid:

*Pronksmedal sõudmises – Greta Jaanson

*Olümpialipu alla kuuluv (punktiarvestuses see medal ei kuulu Eestile) hõbemedal rahvusvahelise võimlemisalade segavõistkonna koosseisus – Adelina Beljajeva (18. koht)

Eesti koondise kohad esikümnes:

3. Greta Jaanson, sõudmine

4. Eerik Haamer, teivashüpe

4. Marleen Mülla, teivashüpe

5. Viktoria Vesso, naistemaadlus

6. Gedly Tugi, odavise

6. koht vibulaskmise rahvusvaheline segavõistkond Hendrik Õun (koos Filipiinide vibusportlase Nicole Marie Taglega)

7. Annika Kelly, vasaraheide

7. Marta Ossipova, karate kumite

8. koht Ivan Štšeglov, 200m seliliujumine

Täiskasvanute Eesti rekordid: 

Ivan Štšeglov, 200m seliliujumine 2.01,69

Vanuseklassi Eesti rekordid

*Ivan Štšeglov, 200m seliliujumine – Eesti juunioride rekord 2.01,69

*Hendrik Õun, vibulaskmine – Eesti kadettide rekord 671p

*Annika Kelly, vasaraheide  - Eesti U18 rekordid 63.37 ja 63.41

*Eerik Haamer, teivashüpe – Eesti U18 rekord 5.15

Iga nelja aasta tagant toimuvad noorte olümpiamängud peeti tänavu 6.-18. oktoobril Buenos Aireses, kus osales 206 riigist ligi 4000 sportlast vanuses 15-18.

Suviste noortemängude kavas oli 32 spordiala, sealhulgas mitmed olümpiavõistluste debüüdi tegevad alad: BMX freestyle, lohesurf, breiktants ja rannakäsipall. Tänavused noorte olümpiamängud oli üldse esimene olümpiavõistlus, kus osales võrdne arv mees- ja naissportlasi.

Eesti koondis oli suurem kui kunagi varem noorteolümpiatel – 23 sportlast kaheksal alal (kergejõustikus, ujumises, sõudmises, 3x3 noormeeste ja neidude korvpallis, iluvõimlemises, karates, naistemaadluses ja vibulaskmises). Neist pooltel aladel võistlevad Eesti sportlased noorteolümpial esmakordselt. Samuti oli eriline see, et esimest korda pole ükski meie sportlane noorteolümpiale minemas kutsega - kõik koondise liikmed on oma tulemustega kvalifitseerunud.

Esimestel, 2010. aasta noorte suveolümpiamängudel Singapuris võistles kaheksa Eesti sportlast viiel spordialal. Eelmistel noorte suveolümpiamängudel 2014. aastal Hiinas Nanjingis esindas Eestit 17 sportlast seitsmel alal; täpselt sama arvu sportlaste ja aladega oli Eesti esindatud ka eelmistel noorte taliolümpiamängudel 2016. aastal Norras Lillehammeris ja 2012. aastal Austrias Innsbruckis.

Varasemalt on noorte olümpiamängudel osalenud nüüdseks juba olümpiasportlased kahevõistleja Kristjan Ilves ja laskesuusataja Rene Zahkna, kes võitis 2012. aastal Innsbruckis kaks hõbemedalit. Samuti näiteks judoka Mattias Kuusik ja sulgpallur Kristin Kuuba, kes on nüüdseks pääsenud EOK olümpiaettevalmistusprogrammi.

Tagasi üles
Back