Raske seis: epeenaiskonna olümpiapilet kõigub kuristiku äärel
Selgus Eesti lõppkoht Barcelona MK-etapil

Eesti epeenaised: Erika Kirpu (vasakult), Julia Beljajeva, Katrina Lehis ja Kristina Kuusk FOTO: Trifiletti/Bizzi

Eesti epeenaiskond koosseisus Julia Beljajeva, Erika Kirpu, Kristina Kuusk ja Katrina Lehis jõudis Hispaanias Barcelonas toimuval MK-etapil kaheksandikfinaali, kuid kaotas seal Ungarile. Kokkuvõttes pälviti 11. koht, kuid halvem on asjaolu, et Tokyo olümpia pilet ei sõltu enam ainult endast.

Maailma edetabelis kuuendal kohal asuv Eesti naiskond sai esimeses ringis mängleva kergusega jagu Austriast. Beljajeva vehklemisel esimeses minimatšis 5:0 eduseisu haaranud ja kogu kohtumise juhtinud Eesti võidunumbrid olid 40:25.

Avaringis pudenes konkurentsist rootslannadele 40:44 kaotanud Ukraina naiskond, kes asus enne Barcelona MK-etappi olümpiaedetabelis kaheksandal kohal ning on Eesti lähirivaal olümpiapiletile.

Eesti kaotas kaheksandikfinaalis Ungarile. Eesti oli kogu matši kaotusseisus, kuid pärast Kirpu veheldud seitsmendat minimatši oli Ungari edu ainult ühepunktiline. Beljajeva kaotas kaheksanda minimatši 0:4 ja üheksandas minimatšis riskeerima läinud Lehis 10:14. Ungari võidunumbrid olid 40:31.

Lõpp-protokolli sai Eesti 11. koha. Esmalt alistati 45:37 Šveits, seejärel kaotati sama tulemusega Saksamaale. Otsustav lahing Rootsiga kujunes tasavägiseks, ehkki lõpptulemus seda ei peegelda.

Eesti oli pidevalt paari torkega peal, kuid eel-eelviimases vahetuses rajale läinud Kuusk kaotas minimatši Elvira Martenssonile 4:7 - kohtumise kokkuvõttes oli Eesti veel ees 30:29.

Järgmises vahetuses tegi Kirpu õnneks Emelie Mummiga sotid selgeks, võites 6:2. Beljajeval jäi vaid võit vormistada, tablool olevad numbrid särasid lõpuks Eesti kasuks 45:33.

Viimast korda jagatakse epeevehklejatele olümpiapunkte Taškendis, kus peetakse naiskonnavõistlus 22. märtsil, individuaalvõistlus toimub 20. ja 21. märtsil. Koroonaviiruse tõttu veheldakse Usbekistanis, mitte Hiinas Chengdus, nagu oli algselt planeeritud.

Tänu edule Barcelonas tõusis USA olümpiaedetabelis Itaalia ette neljandaks, mis tähendab praeguse seisuga, et saapamaalased jõuaksid Tokyosse Euroopa kontinentaalkohaga. Seni hoidis sellest õlekõrrest kinni Eesti, ja hoiab ka praegu, aga seda Aafrika koha arvelt.

Musta Mandri parim Egiptus kohtub Taškendis Jaapaniga ning kui neil õnnestub asiaate võita, tõustakse edetabelis 16 parema hulka, mistõttu Eesti olümpialootused luhtuksid, kui Itaalia ei suuda Usbekistanis USAst ette tõusta.

Kuidas olümpiakohad täpselt jaotuvad, loe altpoolt.

* * *

Katrin Lehis sai laupäeval Barcelonas individuaalturniiril esikoha, Julia Beljajeva pääses kaheksandikfinaali ning Nelli Differt, Irina Embrich ja Erika Kirpu piirdusid esimese ringiga. Kristina Kuusk, Laura Kütt ja Veronika Zuikova ei pääsenud põhitabelisse.

Kuidas jagatakse epeevehklemises olümpiakohti?

Tokyo olümpiale pääseb kokku kaheksa koondist ja seda üldtabeli põhjal: esmalt neli paremat ja seejärel neli tsoonide parimat (tingimusel, et tsooni parim kuulub edetabelis 16 parema sekka). Kui peakski juhtuma, et mõne tsooni parim nõnda kõrgel tabelireal ei paikne, saab olümpiapääsme üldtabeli paremuselt järgmine koondis. Ja seda olenemata tsoonist. 

Olümpiaedetabel enne Barcelona MK-etappi:

1. Hiina 278
2. Poola 274
3. Venemaa 272
4. Itaalia 254
5. USA 248
6. Eesti 200
7. Lõuna-Korea 195
8. Ukraina 189
9. Prantsusmaa 175
10. Saksamaa 147
11. Rumeenia 142
12. Kanada 138
13. Ungari 136
14. Šveits 129
15. Hong Kong 125
16. Jaapan 117
17. Egiptus 104

Praeguse seisuga lendaksid Tokyosse edetabeli neli esimest Hiina, Poola, Venemaa ja Itaalia. Lisaks veel USA (Ameerika parim), Eesti (Euroopa parim), Lõuna-Korea (Aasia parim) ja Ukraina (sest Aafrika parim Egiptus pole 16 parema seas).

Edetabelipunktidest arvatakse maha iga koondise hooaja nigelaim tulemus ning nii selguvad kaheksa õnnelikku, kes pääsevad Tokyosse. 

Need on riigid, kes saavad Tokyos välja panna kolm vehklejat. Kui eestlannad niimoodi piletit ei teeni, jääb veel kaks võimalust: maailma edetabeli põhjal antakse olümpiapääse kahele eurooplannale, lisaks pääseb Vanast Maailmast Tokyosse siinse OM-kvalifikatsioonivõistluse tšempion. 

Tagasi üles
Back