Metsast sai viies eestlane, kes Euroopa tippliigas platsile saanud

Karol Mets
Karol Mets Foto: Hendrik Schmidt / dpa / picture-alliance / Scanpix

Eesti jalgpallikoondise kapten Karol Mets alustas koos koduklubi St. Pauliga Bundesliga hooaega koduväljakul Heidenheimi vastu.

Mets nimetati kohtumises algkoosseisu, mis tähendab, et temast sai Ragnar Klavani kõrval teine Bundesligas mänginud eestlane.

Peale Klavani on Euroopa viies suurliigas (Inglismaa, Hispaania, Saksamaa, Itaalia ja Prantsusmaa) väljakule pääsenud Mart Poom, Georgi Tunjov ja Karl Jakob Hein.

Ragnar Klavan jõudis Liverpooli läbi Saksamaa kõrgliiga, kus maandus 2012. aastal. AZ Alkmaarist tulnud kaitsjast sai kohe Augsburgi põhimees. Augsburgi-perioodi tipp oli hooaeg 2014/15, mil klubi lõpetas Bundesligas viiendana ning pääses järgmiseks hooajaks Euroopa liigasse. Hooaeg pärast seda jäi Klavani viimaseks.

Klavan jõudis Liverpooli 2016. aastal, mil oli 30-aastane. Temast sai esimene eestlane, kes skoorinud Premier League'is, kui toksas Burnley vastu 90+4. minutil palli värava eest peaga võrku – see oli 2:1 võiduvärav.

Liverpoolist lahkunud Klavan liitus Cagliariga 2018. aastal, kui oli 32-aastane. Esimesel hooajal oli keskkaitsja raskustes vigastustega, mistap mängis alla poolte mängudest, kuid jooksis teisel hooajal kõrgliigas platsile 31 mängus. Viimasel hooajal ehk 2020/21 mängis Klavan taas 15 mängu, pärast mida naasis kodumaale Paide Linnameeskonda.

Endine Eesti koondise esikinnas Mart Poom debüteeris Premier League'is 1997. aasta aprillis Derby County eest, kui tegi 3:2 võidumängus Manchester Unitedi vastu kaasa kõik minutid. Ta siirdus 2002. aastal Sunderlandi, kust liikus kolm aastat hiljem Arsenali. Poomi periood kõrgliigas lõppes 2007. aastal, mil ta liitus esiliigaklubiga Watford, kus lõpetas 2009. aastal karjääri.

Praegu Serie C-s palliv Georgi Tunjov siirdus 2018. aastal teismelisena Narva Transist Itaalia kõrgliigaklubisse SPAL. Tunjovi ainsad kõrgliigamatšid tulid hooajal 2019/20, ta kuulus algkoosseisu kolm korda.

22-aastane Karl Jakob Hein siirdus Hispaaniasse, kui sõlmis Valladolidiga aastapikkuse laenulepingu. Valladolid alustas liigahooaega kodusel, Jose Zorilla nime kandval staadionil Espanyoli vastu ning peatreener Paulo Pezzolano nimetas eestlase kohe algkoosseisu.

Valladolid võitis kohtumise 1:0. Meie mees postide vahel liiga palju tööd ei saanud, kuid tõrjus siiski kõik tema suunas tehtud löögiüritused.