Kuku raadio igateisipäevane spordisaade «Spordireporter» lahkas seekord pikemalt Eesti Jalgpalli Liidu presidendivalimisi, sest kandideerimise plaanist andis teada karjääri lõpetanud Ragnar Klavan, kelle soov on välja vahetada 2007. aastast Eesti suurimat spordialaliitu juhtinud Aivar Pohlak.
SPORDIREPORTER ⟩ Ragnar Klavani šansid Aivar Pohlaku vastu on väikesed
Saatejuhid Joosep Susi ja Ott Järvela rääkisid selgitasid esmalt, et enne kui Klavanist saab rääkida kui ametlikust kandidaadist, tuleb tal ületada esimene latt.
«Tuleb rõhutada, et ega see kandideerimine niisama lihtne ole. 15% jalgpalliliidu liikmetest peavad andma allkirja, et Klavan saaks kandideerida,» lausus Susi. «Süsteem on sarnane paar kuud tagasi peetud Eesti Olümpiakomitee presidendivalimistega, kus oli samuti vaja kandidaadiks saamiseks täita toetushäälte kvoot,» lisas Järvela.
Seejärel kirjeldasid saatejuhid eeldatavat valimissituatsiooni, kuhu Klavan siseneb.
Järvela: «Ragnar Klavan on läbi aegade Eesti parim jalgpallur. Aga üks asi on teha sporti ja olla väga hea sportlane, aga spordiametnikuks olemine on hoopis teistsugune töö. Sinna Klavan nüüd pürgib. Klavan on olnud kaheksa aastat Tallinna Kalevi president, aga klubi tegevjuhtimisega on sel ajal tegelenud Joel Lindpere. Suure organisatsiooni nagu jalgpalliliidu juhtimine on midagi hoopis muud.»
Susi: «Kindlasti. Lisaks on jalgpalliliit muutunud järk-järgult institutsiooniks, mis on ühtne ja liigub stabiilselt ühes suunas. Loomulikult on jalgpalliliidu president [Aivar Pohlak] avalikus ruumis ja ka jalgpalliväljal sageli polariseeriv kuju.
Aga samas jalgpallivälja siseselt on tal ülitugev toetus, mis on ka suhteliselt loogiline. Isegi, kui teade [Klavani presidendiks kandideerimisest] täna tuleb, võime suhteliselt kindlad olla, et jalgpalliliidu presidendina jätkab ikkagi Pohlak.
Järvela: »Oled sa nii kindel?«
Susi: »Jah. Arvan, et Klavan on üks väheseid inimesi Eesti jalgpallis, kes saab oma 17 toetushäält kokku ja võib-olla ka oluliselt rohkem. Aga ta ei saa nii palju toetushääli, et ta saaks teha paleepööret. Seda esiteks.
Teiseks ma ütleks, et see on julge samm ja ka vajalik samm, sest selliseid impulsse on vaja nii jalgpallisiseselt kui ka väljapoole. Jalgpallil on vaja väljapoole näidata, et me diskuteerime. Isegi, kui jalgpalliliidus arutatakse kõigil teemadel ja seal on demokraatlik seltskond, siis seda sõnumit on vaja läkitada ka väljapoole. Kergeid raputusi ja turbulentsust on tarvis.«
Järvela: Debati olukord mõjub kahtlemata Eesti jalgpallile värksendavalt ja aitab mingi fookuse paremini paika sättida. Olen sinuga nõus, et võimuvahetus tundub ebatõenäoline, aga valimisteni on veel pikalt minna. Need leiavad aset nelja kuu pärast. Vahepealse aja jooksul võib väga palju muutuda või juhtuda.»
Eesti spordialaliitude juhtimisküsimuse juurde pöördus «Spordireporter» tagasi saate lõpus. Saate teisteks teemadeks olid Paul Aron F1 roolis, ujumise lühiraja MM, saalihoki MM ja omapärane nädalavahetus talispordis (Eesti murdmaasuusatamine alistas Eesti laskesuusatamise!). Kes viitsivad seda sageli tänamatut tööd teha ning millised on trendid?