Eesti kaotas 66:72 ja jätkab EM-valikturniiril võiduta. Arvestades seda, et kolmeliikmelisest alagrupist jätkab sellel turniiril väljamängitava ainsa EM-pileti püüdmist vaid üks meeskond, muutus Eesti olukord ülimalt keeruliseks. Kõik ei sõltu enam iseendast.
«Me ei arvanud, et nad meid surnuks viskavad, aga just seda nad tegid,» tõdes Eesti koondise kapten Janar Talts pärast kohtumist. «Kokkulepitud asjad kaitses ei toiminud. Me ei saanud hakkama Portugali kate-kattes mänguga, selle pealt tuli meile kohe nii, et… Nad viskasid väga hea protsendiga, eriti veel arvestades seda, et nad olid ju võõral väljakul.»
Eesti jõudis kaks minutit enne lõppu viie punkti kaugusele, kuid just murdehetkel tehti valusaid pallikaotusi. Esmalt patustas Sten Sokk, seejärel aga ka Tanel Sokk ja Gert Dorbek. Portugali mängijad oskasid aga need hetked ära kasutada ja vahe taas üheksale punktile venitada. Vastased said tugineda oma kogenud mängumehele Carlos Andradele, kes kogus 16 punkti ja andis viis söötu, ent oli kogu oma olekuga meeskonna tõeline liider.
Liidrid ilmnesid ka Eestil, kuid tegelikult kujunes viimase veerandi spurt siiski pelgalt päästeoperatsiooniks. «Lõpus tulime järele vaid tänu mõnede mängijate – Gregor Arbeti ja Tanel Soku – individuaalsele meisterlikkusele,» lausus Talts. «Tervikuna meil aga õiget mängu pole, kogu aeg käibki üks päästmine.»
Kuna Portugali kaitse tõmbas korvi alla kokku, püüdsid eestlased jõuda resultaadini kaugvisetega, kuid need ei tabanud. Lõpuks oli eestlaste kolmeste tabavus 26 protsenti. Vastased sopsasid eemalt 41-protsendilise täpsusega.
«Vastane oli füüsiliselt tugev ja meid suruti mingitel hetkedel lihtsalt ära. Ja ise ei pannud oma kohtadelt viskeid ära,» sõnas peatreener Tiit Sokk. «Meie viskeprotsent peab hea olema, et võita, ei oskagi öelda, miks sisse ei saanud kuidagi. Iseenesest oli kõik plaanipärane.»
Peatreener lisas, et Portugalil olid kindlad liidrid. «Andrade oli nagu augutäide iga koha jaoks. Rolli mängis ka see, et meil puudus eelinfo nende kahe põhimehe kohta,» tunnistas Sokk ja viitas ka oma meeskonna puudujääkidele. «Kõik pole meil võib-olla mänguvormis ja eks väsimus lõi ka välja. Eks peame nüüd mõned asjad üle vaatama ja oma asjad paremini sättima.»
Tegelikult hakkasid Eesti koondise jaoks ärevad noodid kostma juba laupäeva õhtul, kui niigi hõre eesliin sai veel ühe valusa hoobi. Õhtusel treeningul väänas Rain Raadik hüppeliigest ja eile polnud teda isegi meeskonna varumeeste pingil oma kaaslasi ergutamas. Juba varem oli teada, et vigastuste tõttu ei saa koondist aidata Kristjan Kangur ja Siim-Sander Vene.
Asjade selline käik jättis Tiit Sokule manööverdusteks väga vähe ruumi. Hädakäiguna tõi ta paaril korral mängu Timo Eichfussi, kuid viimastel aastatel Tartu Rockis peamiselt pinki nühkinud mees ei suutnud kuigi palju aidata. See aga tõstis Halliku ja Taltsi mänguminutid väga kõrgeteks.
Teist kohtumist järjest oli Eesti jaoks kõige vaevalisem teine veerandaeg. Pärast seda, kui esimese kümne minuti järel näitas tabloo Eestile vaid punktilist kaotusseisu 22:23, suudeti järgmise kümne minutiga visata vaid kaheksa silma ning poolajavileks oldi taga 30:43.
Justkui paha unenägu jätkus ka kolmandal veerandajal, kui Portugal pääses kahel korral ette isegi 18 punktiga. Lisaks kõigele teenis Rain Veideman kolmandal veerandajal viienda vea. Ometigi vähendasid just kõige raskemal hetkel viskepeo püsti pannud Gregor Arbeti korvid kolmanda veerandi lõpus ja neljanda alguses vahe taas talutavaks.
EM-valikmäng