Eesti Olümpiakomitee ja Riigikogu spordi- ja liikumisharrastuse toetusrühma esindajad kohtusid, et arutada spordi rahastamist ja teisi koalitsioonileppes kokkulepitud tegevusi.
Olümpiakomitee ja riigikogu arutasid spordi rahastamist
Koalitsioonileping näeb ette, et valitsuskoalitsioon korrastab spordi rahastamise süsteemi. Üks esimestest sammudest selles vallas oli tiitlivõistluste preemiate maksmise üleviimine kultuuriministeeriumi haldusalast EOK pädevusse. Nüüd on päevakorral riigiettevõtete spordi- ja kultuuritoetuste jagamise kord.
«Eesti spordi järjepidevuse hoidmiseks on vaja luua stabiilne ja süsteemne rahastamine. Oli hea tõdeda, et riigikoguliikmed on sama meelt,» ütles Seli. «Arvan, et kõige optimaalsemaks lahenduseks stabiilse rahastussüsteemi loomiseks oleks julgustada kõiki riigiettevõtteid sporti ja kultuuri panustama,» lisas Seli.
Riigikogu rahanduskomisjoni esimees ning spordi- ja liikumisharrastuse toetusrühma liige Sven Sester arvab, et parima rahastusvõimaluse leidmiseks peaks ühe laua taga kokku saama Kultuuriministeeriumi, Riigikogu spordi- ja liikumisharrastuse toetusrühma ning EOK esindajad.
«Lihtsaid lahendusi, kuidas tagada spordi stabiilne rahastamine, ei ole. Ei saa pelgalt kabineti vaikuses otsustada, et iga riigiettevõte annab oma kasumist teatud protsendi spordi toetuseks, kui see ei ole ettevõtte ärieesmärkidega kooskõlas. Seni ei ole spordi rahastamise teemal riigi ja spordivaldkonna inimeste vahel selliseid avatud arutelusid toimunud ja see esimene ei jää kindlasti viimaseks, sest head lahendust veel ei ole,» lausus Sester.
Lisaks arutati noortespordi treenerite töö väärtustamist. Kui õpetajatele on riigi poolt töötasu ette nähtud, siis treenerite puhul seda ei ole. Seetõttu valitseb olukord, kus ligi kolmveerand treeneritest saavad töötasu mujalt kui spordiklubist ning kümnendikul puudub ametlik töötasu sootuks. Seega puuduvad neil ka osaliselt või täielikult sotsiaalsed garantiid nii praegust ajahetke kui ka tulevikku ja näiteks pensioniiga silmas pidades.
«Lisanduvad vahendid võimaldaksid luua meie noorsooga tegelevatele treeneritele sotsiaalsed garantiid, mis aitaksid kindlustada tulevaste põlvede spordirõõmu ja rahva ühtekuuluvustunnet olümpiavõidust,“ lisas Seli.
Eesti Olümpiakomitee tööd toetavad suures osas Eesti ettevõtted. EOK sponsorid on Elion Ettevõtted, EMT, ERGO, Ilves Extra, JCDecaux, Monton, NIKE, Olympic Casino Eesti, Paf Grupp, Silberauto.