Klavan ja Oper on head näited mängumeestest, kelle karjäärikõver on juba varakult hakanud järjekindlalt ülespoole kerkima. Samas pidi näiteks Opergi oma esimest koondiseväravat ootama tervelt kaks aastat – 1997. aasta suvel MM-valikmängus saatis ta palli Rootsi võrku. Neist kahest pisut kauem võttis välisklubisse jõudmine aega Raio Piirojal, kes tegi koondisedebüüdi 19-aastaselt 1998. aastal kohtumisel Armeeniaga. Piiroja nimel on aga tänaseni Eesti meistriliiga noorima väravalööja tiitel – ta oli täpne vaid 16 aasta ja 15 päeva vanusena.
Ka koondise teine aastatepikkune tugitala Enar Jääger tegi debüüdi 17-aastaselt, mängides Uus-Meremaaga. 2012. aasta EM-valikturniiril ainsa Eesti koondislasena kõigis 12 mängus 90 minutit mänginud Jääger on tänaseks Eesti eest pidanud 101 mängu ning kerkinud kaheksandaks meheks, kes esindanud koondist üle saja korra. Lisaks nimetatutele on staažikatest koondislastest varakult debüteerinud ka Sergei Zenjov, Tarmo Kink ja Kristen Viikmäe.
Noorelt koondisesse jõudmine ei pruugi aga mõistagi mängijat kohe orbiidile lennutada ja Eesti koondiseski on näiteid ka hilisematest küpsejatest. Praegune esiväravavaht Sergei Pareiko debüteeris küll juba 19-aastaselt mängus Valgevenega, kuid järgmine koondisemäng tuli alles 2002. aastal Kasahstaniga ning tõelise hoo sai Pareiko karjäär sisse 2000. aastate teises pooles.
Konstantin Vassiljev tegi esimese koondisemängu Uus-Meremaaga 21-aastasena, kuid esimene värav tuli kolm aastat hiljem, kui tema täht Tarmo Rüütli treenerikäe all korralikult särama lõi.
Omaette lugu on Mart Poomi, Marko Kristali ja Martin Reimi suguste meestega, kelle koondisekarjäär algas olude sunnil 1992. aastaga – oskuste poolest võinuks nemadki teha koondisedebüüdi palju varem, kui vaadata näiteks Poomi, kes tõusis juba 17-aastaselt Nõukogude Liidu teises liigas mängiva Tallinna Spordi põhiväravavahiks.