Norra meedia: Šmigun-Vähi dopinguproovid Torino mängudelt, nii A- kui B-proov, olid positiivsed

Madis Kalvet
, spordireporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kristina-Šmigun Vähi Torino olümpiamängudel esimesena üle finišijoone sõitmas.
Kristina-Šmigun Vähi Torino olümpiamängudel esimesena üle finišijoone sõitmas. Foto: Raigo Pajula

Norra telekanal TV2 teatab, et Torino olümpiamängudel kaks kuldmedalit võitnud suusataja Kristina Šmigun-Vähi võib dopingu tarvitamise tõttu jääda nendest medalitest ilma.

2014. aastal peetud Sotši olümpiamängude eel jõudis avalikkuse ette uudis, et Šmigun-Vähi 2006. aasta dopinguproovist leiti halb analüütiline leid. Toona sõnas suusataja, et tema dopinguproovist leiti molekule, mille kaudu on tuletatud kahtlustus keelatud ainete kasutamises.

Norralased kirjutavad nüüd, et nad võivad üheksa aastat hiljem saada medalilisa, kuna 10 km klassikasõidus järgnesid Šmigun-Vähile norralannad Marit Björgen, Hilde Pedersen ning Kristin Sörmer Steira. 7,5+7,5 km pikkuses suusavahetusega sõidus (ka sel alal võitis Šmigun-Vähi kuldmedali) jäi Steira toona esimesena medalita.

Nüüd saab telekanal TV2 enda sõnul kinnitada, et mõlemad Šmigun-Vähi dopinguproovid Torino mängudelt, nii A- kui B-proov, olid positiivsed, aga juhtum on jõudnud Rahvusvahelisse Spordikohtusse CAS, kes on sellega tegelenud juba 18 kuud. Samas ei ole CAS seda avalikult tunnistanud.

Norralaste teatel peaks selgus saabuma kevadeks ja Šmigun-Vähi võib medalitest ilma jääda. Norralaste teatel ooatavadki norralannad medalied, millele neil on õigus. Norraased teatavad, et Šmigun-Vähi heaks töötavad mitmed advokaadid, kes üritavad tõestada eestlanna süütust.

Norralasest Rahvusvahelise Olümpiakomitee liige Gerhard Heiberg tunnistas, et juhtum on väga keeruline ja ta ei saa detailidest rääkida. «Ma ei saa öelda, millise lahenduseni on jõutud, kuid asjaga tegelevad mitmed advokaadid,» sõnas Heiberg, kes lisas, et loodetavasti saab asjast avalikult rääkida kolme kuni kuue kuu pärast.

TV2 küsis kommentaari ka Eesti Olümpiakomiteelt, kelle teatel neil asja kohta uut informatsiooni ei ole.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles