Kahekordne sõudmise olümpiahõbe Jüri Jaanson rääkis neljapäeval toimunud Eest spordi kongressil, et ravikindlustuse saamiseks pidi ta laskma end tunnistada töövõimetuks.
Jaanson sai ravikindlustuse vaid tänu invaliidsusele
Jaanson meenutas, kuidas ta üritas aastate eest pääseda kaitseväe teenistusse, et jätkata karjääri spordirühma koosseisus. Paraku ei suutnud ta läbida meditsiinilist kontrolli.
«Soov tipptasemel sporti teha oli aga endiselt suur, kuid sotsiaalseid garantiisid polnud.
Haigekassakaardi saamiseks lasin end 2001. aastal töövõimetuks tunnistada. Nüüd pean oma seisundit iga viie aasta järel komisjoni ees tõestama, vaid see säilitab mulle haigekassakaardi,» rääkis ta. Tippsportlastele makstav stipendium jätab nad aga sellistest hüvedest ilma.
Samas kirjeldas ta oma treenerist abikaasa Tatjana palgaraha kogumist. «Normaalse töötasu saamiseks peab ta raha erinevatest kohtadest kokku kombineerima,» tõdes Jaanson.
«Seepärast on kokkulepe, et ta saab Pärnus ka noortetreeneri palga, kuid tegelikult ei jõua ta meeste kõrvalt neid juhendada. Sellises seisus jäävadki noored treenimata. Kui ta aga tegeleks noortega, poleks meeste juhendamine mõeldav. Muudmoodi ta aga normaalset palka kokku ei saa.»
Kultuuriministeeriumi asekantsleri Tõnu Seili sõnul võivad kirjeldatud probleemid varsti laheneda. «Uuest aastat plaanime A- ja B-kategooria toetust saavate sportlastega sõlmida töölepingud ja senine stipendium muutub palgaks,» väitis Seil. «Samuti tõusevad parimate treenerite palgad pedagoogide omaga samale tasemele.»