Eesti jalgpallitreenerid külastasid Figo ja Ronaldo kasvatanud akadeemiat

Eesti delegatsioon ning Portugali Jalgpalli Liidu asepresident Carlos Coutada, rahvuskoondiste direktor Francisco Silveira Ramos ja koolitusjuht Arnaldo Cunha.

FOTO: Eesti Jalgpalli Liit

Eesti Jalgpalli Liit (EJL) lähetas kümme noortega tegelevat treenerit neli päeva kestnud täiendkoolitusele Lissaboni, kus tutvuti Portugali järelkasvukoondiste ja kohalike tippklubide tegevusega. Muuhulgas pääseti ligi maailma juhtiva noorteakadeemia köögipoolele.

Et koolituse teemaks oli noorte jalgpalli tipp, tutvustasid Portugali spetsialistid oma noortekoondiste põhimõtteid, mängijate valiku protsessi ja rahvusesinduste töökorraldust. Samuti külastati Sportingu ja Benfica treeningkeskusi, kus jälgiti mõlema klubi U-19 vanuse harjutuskorda, ning kuulati loengut FC Porto noortetööst. Osa saadi ka Portugali U-17 koondise treeningust.

«Ainulaadne oli see, kui lähedale Sportingu, Benfica ja Porto akadeemiad meid oma tegemistele lubasid,» lausus EJLi noortetöö juht Janno Kivisild.

Seejuures on Sportingu akadeemia ainus, kust on tulnud kaks hilisemat maailma parimat jalgpallurit – Luis Figo ja Cristiano Ronaldo. Samuti valis FIFA Sportingu akadeemia 2008. aastal maailma kolme parima sekka koos Barcelona ja Lyoniga.

«Selle koolitus põhirõhk ei olnud mitte noorte jalgpall laiemalt, vaid just heale tasemel jõudnud ja tippu pürgivate mängijatega tegelemine, neid võib nimetada eliitgruppideks. Igas klubis toimub mängijate arendamine isemoodi, kuid mängu filosoofia on kõikidel sarnane, nii koondistel kui ka klubidel,» märkis Kivisild.

«Portugali jalgpallisüsteem on olnud edukas, sest 10 miljoni elanikuga riigist on sirgunud eri aegadel palju häid mängijaid. Saime neilt kogemusi ja teadmisi, mida analüüsime ja enda jaoks mõistlikul moel rakendame – me ei saa ühtegi süsteemi üks-ühele jäljendada, aga igalt poolt on midagi kõrva taha panna,» lisas EJLi noortetöö juht.

Lisaks Kivisillale osalesid koolitusel Karel Voolaid, Gert Olesk, Katrin Kaarna, Lars Hopp, Mati Pari, Sander Lember, Timo Teniste, Liivo Leetma ja Teet Allas.

EJL on viimase rohkem kui kahe aasta jooksul heal tasemel väliskoolitustele lähetanud üle 100 treeneri ja ametniku rohkem kui 40 erinevast jalgpalliklubist või organisatsioonist. Eesti spetsialisid on end täiendanud ühtekokku 23 riigis.

Tagasi üles