Iluuisutajad asuvad olümpiakohti püüdma

Homme algaval MMil on Eesti suurimad lootused Jelena Gleboval. FOTO: Liis Treimann

Homme Kanadas Londonis algavad iluuisutamise maailmameistrivõistlused on viimaste aastate kaalukaimad tiitlivõistlused, kuna võistlus ei käi üksnes medalite peale, vaid taas jagatakse olümpiakohti.

Londonis on mängus 83 olümpiakohta: 24 mees- ja 24 naisüksiksõitjatele, 16 paarissõitjatele ning 19 jäätantsijatele. Teadupärast aga ei ole see nimeline, vaid kuulub riigile ning selle, kes olümpial võistleb, otsustab lõpuks riigi olümpiakomitee.

Eesti uisutajatest asuvad olümpiapääset püüdma Jelena Glebova, Viktor Romanenkov ning jäätantsijad Irina Štork ja Taavi Rand.

Suurimad lootused lasuvad mullusel MMil karjääri parima ehk 13. koha saanud 23-aastasel Gleboval. 2011. aasta kevadest USAs Igor Krokaveci käe all harjutav Glebova on taas leidnud endise kindluse ning olümpiakoha tagamine ei tohiks talle probleeme valmistada. Glebova on olümpial võistelnud kahel korral – 16-aastasena sai ta oma debüüdil 28. koha, 2010. aastal Vancouveris pidi aga leppima 21. kohaga.

Head šansid olümpiapileti lunastamiseks on ka aasta tagasi 22. koha saanud, kuid vahepeal arengus suure sammu edasi astunud ja tänavusel EMil Eesti iluuisutamise ajalugu teinud ning isikliku rekordiga 11. positsioonil lõpetanud jäätantsijatel Štorkil ja Rannal.

Kim taas võistlustules

Eelmise aasta kevadest Anna Levandi juhendamisel harjutav 19-aastane Romanenkov on täiskasvanute MMil seni võistelnud vaid korra, kui sai 2010. aastal 36. koha ehk vabakava esitama ei pääsenud. Kui aga Romanenkov suudab Londonis esitada sarnase lühikava nagu jaanuaris EMil, peaks vähemalt koht lõppvõistlusel ehk vabakavas olema täiesti võimetekohane.

Teine, ühtlasi ka viimane võimalus olümpiapääsmete eest võistelda on sügisel Saksamaal peetaval Nebelhorn Trophyl, kus jagatakse veel kuus kohta nii mees- kui naisüksiksõidus, neli paarissõidus ning kuus jäätantsus.

Londonis on taas võistlustules ka Vancouveri olümpial maailmarekordiga kuldmedali võitnud korealanna Yu-Na Kim, kes pärast 2011. aasta MMil hõbedale jäämist võttis aja maha ja loobus mõneks ajaks tippspordist, mullu sügisel aga naasis ta võistlustulle, võites Saksamaal rahvusvahelise võistluse NRW Trophy, lisaks triumfeeris ta jaanuaris Lõuna-Korea meistrivõistlustel.  

«Minu eesmärk on kindlustada Lõuna-Koreale kaks olümpiakohta, veel parem oleks, kui tooksin kolm kohta,» avaldas Kim, kes miinimumeesmärgi täitmiseks peaks jõudma kümne hulka, kolme olümpiakoha tagamiseks on tal vaja jõuda kahe parema sekka. «Olen pärast naasmist osalenud kahel võistlusel ja ei tunne, et peaksin millegi pärast muretsema, kuna ma ei teinud suuri vigu. Kui kõik sujub, peaksin hea tulemuse tegema.»

Kindlasti peab Kim medalivõiduks kõvasti vaeva nägema. Naiste üksiksõidus on tiitlikaitsja jaanuaris Zagrebis karjääri viienda EM-kulla võitnud itaallanna Carolina Kostner, pärast vahepealset madalseisu on taas heasse vormi tõusnud Vancouveris Kimi järel hõbeda võitnud kahekordne maailmameister Mao Asada, kes võitis nii käimasoleva hooaja GP-finaali kui nelja kontinendi meistrivõistlused. Lisaks neile on viimasel ajal pead tõstnud mitu noort uisutajat eesotsas ameeriklanna Ashley Wagneri ning venelannade Adelina Sotnikova ja Jelizaveta Tuktamõševaga.

Meeste üksiksõidus asub kolmandat järjestikust maailmameistritiitlit püüdma kodupubliku ees võistlev maailmarekordiomanik Patrick Chan, talle pakuvad eelkõige konkurentsi detsembris GP-finaali võitnud jaapanlane Daisuke Takahashi ning tema noor koondisekaaslane Yuzuru Hanyu, aga ka EMil kuldmedali võitnud hispaanlane Javier Fernandez. Viimati suutis kolm järjestikust MM-kulda võita venelane Aleksei Jagudin, kes sai sellega hakkama aastatel 1998–2000. «Oleks väga tore tulla maailmameistriks ja minna võitjana olümpiale,» mõtiskles Chan. «See on minu jaoks suur test, pean end uuesti koguma ja eelkõige endale näitama, et vahet pole, mis hooaja jooksul juhtub, tähtis on õigel võistlusel võiduvormis olla.»

Põnevad duellid

Ka jäätantsus on favoriidiseisuses kanadalased, 2010. aasta olümpiavõitjad ning kahekordsed maailmameistrid Tessa Virtue ja Scott Moir, kelle suurimad konkurendid on 2011. aasta maailmameistrid, ameeriklased Meryl Davis ja Charlie White.

Paarissõidus jätkub põnev rivaalitsemine Venemaa paari Tatjana Volosožari – Maksim Trankovi ning Saksamaad esindava Aljona Savtšenko – Robin Szolkowy vahel. Kui mullusel MMil jäid Volosožar ja Trankov kullast vaid 0,11 punkti kaugusele, siis tänavusel EMil edestasid nad oma põhikonkurente juba enam kui seitsme punktiga.

Iluuisutamise MM Kanadas

Kolmapäev, 13. märts

17.00 Paarissõidu lühikava

21.45 Meeste üksiksõidu lühikava

Neljapäev, 14. märts

16.30 Naiste üksiksõidu lühikava

23.15 Jäätantsu lühitants

Reede, 15. märts

17.45 Paarissõidu vabakava

23.45 Meeste üksiksõidu vabakava

Laupäev, 16. märts

20.30 Jäätantsu vabatants

Pühapäev, 17. märts

01.00 Naiste üksiksõidu vabakava

Ajakavas toodud kellaajad on Eesti aja järgi, kohalik aeg on Eesti omast kuus tundi taga.

Tagasi üles
Back