Kui ei juhtu midagi ootamatut, võib Astana meeskond eesotsas liidri Vincenzo Nibali ja tema suurimaks abimeheks kerkinud Tanel Kangertiga pühapäeval Brescias tähistada suure eesmärgi täitumist ehk Giro d’Italia võitu.
Astana ja Kangert jõudsid suure eesmärgi lävele
Kui enne eilset eraldistardist sõidetud etappi võisid Nibali lähimad jälitajad Cadel Evans ja Rigoberto Uran Uran veel hellitada lootust üldvõidu nimel sõna sekka öelda, siis 20,6 km pikkune ränga profiiliga etapp kujunes Nibali võimsaks jõudemonstratsiooniks. Itaallane edestas lähimat konkurenti Samuel Sanchezt lõpujoonel pea minutiga, endast kolm minutit varem startinud Evansi oleks ta aga äärepealt viimasel tõusul kinnigi püüdnud. Austraallane kaotab Nibalile pärast eilset kokkuvõttes juba neli minutit, Uran veel paarkümmend sekundit enam.
«Supertulemus,» võttis Astana spordidirektor Jaan Kirsipuu Nibali sõidu lühidalt kokku. «Eeldasin küll, et ta võib etapi võita, aga mitte seda, et ta ka otseste konkurentidega nii korraliku edu sisse teeb. Poleks arvanud, et vahed nii suureks lähevad.»
Marsruut muutub
Erinevalt kõik mängu pannud Nibalist tegi Kangert seda, mida enne etappi lubas – maksimaalselt pingutama ja kohta püüdma ei läinud. «Eraldistarti täiega ei pannud. Esialgu ei lubatud, siis öeldi, et vaadaku ma ise. Ei tahtnud ennast rihmaks tõmmata ja homme (täna – toim) öelda, et vabandage, ma ei jõua Nibalit aidata. Sõitsin tugevas treeningtempos, alguse ehk veidi kõvemini. Aga mugavustsoonist ei läinud kordagi välja,» kommenteeris Kangert, kes tuuri kokkuvõttes langes 14. kohale ning kaotab nüüd Nibalile pisut üle 11 minuti.
Ehkki Nibali edu näib turvaline, ei kiirustanud Kangert veel hõiskama. «Ükski velotuur ei lõpe enne, kui viimase etapi finišijoon on seljataga. Täna oleks ennatlik šampanjat jooma hakata, ent Nibali võimas temposõit suurendas edu Evansiga palju turvalisemaks. Ees on siiski kaks rasket mägedeetappi, kus võib kõike juhtuda,» lausus ta.
Kuigi Kangert hoidis ennast tagasi eeskätt tänast ja homset kahte ränka mägede etappi silmas pidades, on ülimalt tõenäoline, et roosa liidrisärgi kaitsmine osutub Astanale arvatust palju lihtsamaks. Nimelt on ilmad Itaalias nii hullud, et kõrgemal kui 1500 meetrit merepinnast valitsevad miinuskraadid ja lumi. Kindlasti ei roni ratturid näiteks 2758 meetri kõrgusele Passo Stelvio otsa, kuhu ennustatakse koguni 14 külmakraadi.
«Ilmselt muudetakse marsruuti, sest tingimused kirjade järgi plaanitud mägedes ei võimalda võidu sõita,» nentis ka Kangert. «Vaatasime telepilti, kus lund täis tuisanud teed üritati puhtaks saada – nühiti küll, aga asfalt paistma ei hakanud. Isegi 2000 meetri kõrgusel on võimatud olud, mis siis veel 2700 peal, kuhu pidanuks tõusma. Olgu trass milline tahes, minu ülesanne mägedes on Nibalit turvata.»
Probleemi ette näinud tuuri korraldajad on mõlemaks päevaks paika pannud alternatiivse marsruudi, kuid see viib mägedest mööda ning raskemaid tõuse võetakse vaid etappide lõpus. Samas tuuakse ka finišipaigad plaanitust märgatavalt allapoole. «Astana jaoks on see kindlasti positiivne – rünnakute nullimisega tuleb vähem vaeva näha. Aga teisest küljest ei näe ma ikkagi kedagi, kes võiks Nibalile vastu saada,» hindas Kirsipuu olukorda.
Kiitust koguneb
Tublide etteastetega on sinimustvalges särgis pedaaliv Kangert tõmmanud endale ka mainekate rattaportaalide tähelepanu. Cyclingnews nimetas teda pealkirjas otsesõnu Nibali tempotegijaks ja Astana võtmemeheks, kuid eestlane tõrjus kiitust. «Ei ütleks küll, et ma kõige tähtsam mees olen. Teiste tehtud töö ei paista lihtsalt silma – Dmitri Gruzdjov ja Andrei Zaits on kümme päeva kõikidel etappidel grupi ees tempot teinud, aga selleks ajaks, kui rahvusvaheline teleülekanne algab, on nende ülesanne juba täidetud. Seetõttu ei saa nad ka tehtu eest kiitust,» põhjendas Kangert enda tagasihoidlikkust.
Oma rolliga Astanas rahul olev Kangert kiitis ka Nibalit, kes on tema sõnutsi suurepärane liider – ei tujutse ega sõima isegi ebaõnnestumiste korral kaaslasi, vaid hoiab isegi pärast kahe nädala jooksul kehva ilma käes ja tehnilistel teedel peetud närvesöövaid etappe jätkuvalt külma pead.
«Ta on sündinud liider – väga rahulik ja lõdvestunud ega karju kellegi peale. Lisaks ei põe ta üldse nende asjade pärast, mida muuta ei saa,» kirjeldas Kangert mullu Liquigasi meeskonnast ühes paari abilisega Astanasse kolinud 28-aastast itaallast.
«Eelkõige annab Nibali meile aga enesekindlust. Pole üllatav, et ta tänavu Girol head sõitu teeb, kuid samas peabki see nii olema, sest ta on viimase paari aastaga näidanud, et suudab kolm nädalat järjest edukalt võidu sõita. Edu võti on ka see, et hakkasime tänavuseks Giroks valmistuma juba novembris,» lausus Kangert.
Giro d’Italia
18. etapp.
20,6 km eraldistardist
1. Vincenzo Nibali (Astana) 44.29, 2. Samuel Sanchez (Euskaltel) +0.58, 3. Damiano Caruso (Cannondale) +1.20, 4. Michele Scarponi (Lampre) +1.22, 5. Rafal Majka (Saxo-Tinkoff) +1.23 … 34. Tanel Kangert (Astana) +3.19
Üldseis: 1. Nibali, 2. Cadel Evans (BMC) +4.02, 3. Rigoberto Uran (Sky) +4.12, 4. Scarponi +5.14, 5. Przemyslaw Niemiec (Lampre) +6.09 … 14. Kangert +11.02