Eesti klubides pääsevad ülekaalulised mängijad trahvita

Reinar Hallik.

FOTO: Peeter Langovits

Peatreenerid Marko Kristal, Avo Keel ja Andres Sõber rääkisid, kuidas Eesti klubides liigkilode käes vaevlevate mängijatega käitutakse.

Inglismaa kõrgliigasse kuuluva Sunderlandi jalgpalliklubi itaallasest peatreener Paolo di Canio teatas üleeile, et mängijad, kes ilmuvad hooajaeelsesse treeninglaagrisse rohkem kui kahe lisakiloga, hakkavad maksma nii-öelda paksumaksu.

Hästi on teada kunagise maailma parima jalgpalluri Ronaldo või NBA tähtede Glen Davise ja Rasheed Wallace’i kaaluprobleemid. Neid on veel ja veel, sest olgugi tippsportlased, ei suuda osa mängijaid end vormis hoida.

Di Canio sõnul on trahvid Inglismaal levinud viis laisku mängijaid motiveerida. «Kui me alustame, siis pole trenn intensiivne, ent teatud vormis peavad mängijad olema, et saaksime tööd teha. Selles liigas makstakse paljude rikkumiste eest trahve, seega pole minu teguviis midagi erakordset,» rääkis ta pressile.

«Igaüks, kes saabub treeninglaagrisse ja on võrreldes eelmise hooaja lõpuga üle kahe kilo juurde võtnud, peab trahvi maksma. Kaalume kõik mängijad enne üle, et nad teaksid, kus piirid on.»

Kilod kaovad trenniga

See aitab treeneri sõnul ka vigastusi ennetada. «Nägin oma mängijakarjääri ajal mehi, kes tulid hooajaeelsesse laagrisse kümme kilo raskemana ja pidid seetõttu terve hooaja vigastustega võitlema. Kaks kilo on normaalne, puhkuse ajal tehakse kergemat trenni, süüakse ja lõõgastutakse, ent 5–6 kilo on juba liiast,» rääkis ta.

Iga ala professionaalse klubi pallurid saavad hooajaväliseks ajaks individuaalsed treeningkavad, mis aitavad vajaliku konditsiooni saavutada. Enamasti peetakse sellest ka kinni.

Tallinna Levadia jalgpallimeeskonna loots ja endine mängija Marko Kristal ütles, et Eestis on hooajaks valmistumise aeg nii pikk, et jõuab kõik lisakilod maha treenida. «Kui võrrelda Eestit ja Inglismaad, siis seal koguneb meeskond vaid kuu aega enne hooaja algust, meil Eestis kolm kuud enne ja selle ajaga jõuab igaüks end vormi ajada,» sõnas Kristal. Ta lisas, et Eestis pole mängijate mõningad ülekilod küll mingi probleem.

«See on normaalne, et puhkusega kaalu pisut lisandub, kõik tahavad ju lõõgastuda, ja kolm-neli kilo tuleb paljudel juurde. Ent sellest vabanemine pole väga keeruline. Ja 25 ülekiloga jalgpallurit pole ma hooaja eel küll kohanud,» tõi ta äärmusesse kalduva näite.

Leping nõuab vormis olekut

Eesti võrkpallikoondise ja Tallinna Selveri peatreener Avo Keel sõnas samuti, et Eesti mängijate puhul ülekaalulisus suureks probleemiks ei ole olnud.

«Selveris sellega üldiselt muret pole, mõnel on ehk paar-kolm kilo juurde tulnud, aga see pole midagi katastroofilist. Küll aga olen täheldanud, et siin testimas olnud välismaalased ei ole end piisavalt vormis hoidnud, räägivad küll, et on jõusaalis käinud, aga tegelikult pole konditsioonis,» sõnas Keel.

«Klubis on tegelikult lihtne, kui mängijaga on leping, siis tuleb meelde tuletada, et lepingus on teatud klauslid ja tuleb vormis olla, sest selle eest saadakse ju palka,» jätkas kogenud juhendaja oma nägemuse tutvustamist.

Koondises on sellist asja keerulisem reguleerida, kuna koondise esindamine toimub vabatahtlikkuse ja isikliku motivatsiooni alusel. «Kui koondises oled kehvas vormis, siis jääd koosseisust välja, väga lihtne, aga üldiselt tahetakse ikka mängida,» selgitas Keel.

Rakvere Tarva korvpalliklubi juhendaja Andres Sõber ütles, et alati leidub selliseid mängijaid, kes ei viitsi end hooaja alguseks vastavasse konditsiooni viia.

«Neid, kes hooaja eel väga heas vormis on, on samuti vähe, enamik on sellises seisukorras, et saab trenni teha küll,» rääkis ta. «Aga osa mehi laseb puhkusega end rohkem käest.  Ka siia tööle tulevad välismängijad on teinekord suvel liiga vähe trenni teinud ja pole just parimas kehalises vormis.»

Loodrite jaoks on Sõbral hea retsept varnast võtta.

«Sellega on lihtne – kel tagumik pükstesse ära ei mahu, sellel on trennis raske, ja see ongi omamoodi trahv või karistus. Ja kes ikka hakkama ei saa, sõidab koju. Aga mõne lisakilo suudavad mehed minu intensiivses trennis kiiresti maha joosta.»

«Selline tore poiss nagu Reinar Hallik näiteks, kõik teavad tema jäätisehimu, ja eks tal ka ole selles osas probleeme olnud, aga mida aeg edasi, seda paremaks on asi läinud. Vanemaks saades suhtutakse professionaalsemalt,» lisas Sõber. «Eks see on geenides ka ja mõnel ongi raskem kaalu kontrolli all hoida, aga hooaja eel ollakse ikka pisut vormist väljas.»

Karm karistus: 470 dollarit trahvi poole kilo kohta

USA profiliigades on aastatega välja kujunenud kindlad mängijad, kellest igal aastal samas võtmes räägitakse, ent ikka ja jälle ilmuvad mehed klubide juurde ilmselgelt väga hea toidu pealt. Sealsetel meeskondadel on enamasti õigus neid mängijaid ka trahvida. Näiteks ameerika jalgpalli liiga NFLi mängijate ühenduse reeglid ütlevad: ülekaalu eest on klubil õigus mängijat trahvida kuni 470 USA dollari ulatuses poole kilo kohta ja trahvi ei tohi teha üle kahe korra nädalas.

Ka Brasiilia üks kuulsamaid jalgpalliklubisid Vasco da Gama otsustas liiga tüsedaid mängijaid trahvima hakata. «Jalgpallur saab aru kahest asjast – kui ta kaotab oma koha meeskonna koosseisus või kui peab trahvi maksma. Seetõttu oleme otsustanud ülekaalulisi mängijaid trahvida,» sõnas klubi treener Renato Portaluppi. «Mängijad söövad palju rämpstoitu. Mängunädala reedeks peavad kõik pallurid ideaalkaalus olema, vastasel korral järgnevad karistused.»

Tagasi üles