Saada vihje

Jalgpalli EM Ukraina moodi: 211 miljonit eurot maksnud staadion seisab tühjalt

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kristjan Jaak Kangur
Copy
Arena Lviv.
Arena Lviv. Foto: SCANPIX

Läinud suvel Poolas ja Ukrainas peetud jalgpalli Euroopa meistrivõistlused tõid mõnele linnale loodetud õnne ja investeeringute asemel hoopis viletsust. Üks süngemaid seda tõdemust illustreerivaid vaatepilte avaneb Lvivis, kus EMiks rajatud uhiuus staadion seisab täiesti tühjalt, vahendab The Guardian.

Lvivi äärelinna ehitatud 35 000 kohaga staadionil pidanuks hakkama oma kodumänge pidama Eesti koondise ründaja Sergei Zenjovi koduklubi Karpatõ, kuid nii ei läinud. The Guardianile kirjutava Ukraina spordiajakirjaniku Igor Boiko sõnutsi seisab staadion suurema osa ajast tühjana, kuna Karpatõ eelistab mängida hoopis oma vanal koduväljakul, 1963. aastal ehitatud Ukraina staadionil.

Kui Donetskis asuv moodne ja efektse arhitektuuriga Donbass Arena ehitati eeskätt Šahtari klubi omaniku Rinat Ahmetovi suurejooneliste ambitsioonide, mitte otseselt EMi tõttu, siis Kiievis ja Harkivis renoveeritud staadionid on samuti ennast õigustanud. Kiievi olümpiastaadion on mõistagi kogu Ukraina esindusväljak ja vajaski hädasti remonti, Harkivi Metallist lõpetas aga läinud hooaja kõrgliigas teisena ning klubi kodumängudel on 40 000 istekohaga uus staadion enamjaolt rahvast täis.

Lvivis puhub seevastu staadionil suurema osa ajast tuul ning ehitise kütte- ja veearved on väidetavalt toonud haldajatele juba kahe miljoni hrivna (185 000 euro) eest võlgu. Lisaks väidab staadioni rajanud ehitusfirma, et neile ollakse võlgu 4,3 miljonit hrivnat (400 000 eurot). Osa eksperte leiab koguni, et odavam oleks 211 miljonit eurot maksma läinud staadion maha lõhkuda kui seda tühjalt üleval pidada.

Tõenäoliselt sai Lvivi staadionile saatuslikuks asjaolu, et ukrainlased ei suutnud selle juurde rajada vajalikku infrastruktuuri. Nii jäid ehitamata kõik kolm plaanitud trammiliini, mis oleksid rahva kesklinnast staadionile toimetanud. Taristuprobleeme esineb mujalgi Ukrainas - EMi tarbeks laiendatud lennujaamad töötavad alakoormusel, värskelt asfalteeritud teed ei pidanud Ukraina talvele vastu ja lagunevad taas, spetsiaalselt EMiks soetatud elektrirongid ütlesid aga samuti käreda talve tõttu üles. Ukrainat läbiv uus Hyundai rongiliin on pooltühi, sest pilet maksab märgatavalt rohkem kui tavalistel liinidel.

Ka ei mõjunud EM loodetud moel Ukraina jalgpalli vaevavate probleemide lahendamisele. Viimase hooaja kõrgliigas seitsmenda kohaga lõpetanud FC Kryvbas on tänaseks pankrotis, esiliigas esimese ja teise koha saanud FK Stal Alchevsk ja FK Oleksandria leidsid aga, et rahalistel põhjustel ei tasu neilgi meistriliigaga liituda - aste ülespoole liikumine läheks neile rohkem maksma kui sisse tooks.

Märksõnad

Tagasi üles