Raja võitis, kuid 8000 punkti piirini ei jõudnud

Andres Raja.
Andres Raja. Foto: Toomas Tatar

Rakveres toimunud mitmevõistluse Eesti meistrivõistlustel võttis meeste kümnevõistluses üldkokkuvõttes võidu Andres Raja, kes sai kokku punktisumma 7960. Avapäeval 8100 punkti graafikus liikunud Raja andis teisel päeval nii palju punkte ära, et ka 8000 punkti piir jäi alistamatuks. Teise koha võttis Ramo Kask, kolmas oli Mikk Meerents. Naiste seitsmevõistluste võitis 5181 punktiga Terje Kaunissaar, teise koha sai Gerli Israel (4426), kolmas koht läks Mari-Liis Murulale (4401).

Teine päev:

1500 m jooks: Raja jooksis viimasel alal välja aja 4.46,43, mis andis talle neljanda koha. Oma rekordigraafikus jooksis Raja 4.40,73, Superliiga võistluses sai ta kirja aja 4.51,44.Jooksu kiireim oli Juhan Kilumets (4.29,94), teine oli Ramo Kask (4.44,64), kolmanda koha sai Veiko Aunapuu (4.45,65). Üldkokkuvõttes lõpetas esikohaga Raja, kes hea esimese päeva järel andis teisel päeval punkte ära ning sai lõpuks kokku summa 7960 punkti. Teise kohaga lõpetas Ramo Kask (7392 punkti), kolmas koht läks Mikk Meerentsile (7351 punkti).

Odavise: Eelviimase alana kavas olnud odaviskel sai Raja kirja tulemuse 56.14, mis andis talle teise koha. Alavõidu võttis 60.22 visanud Ramo Kask. Oma isikliku tippmargi püstitamisel saatis Raja oda Berliinis 57.73 kaugusele, kodusel Superliiga võistlusel sai Raja kirja tulemuse 58.44 meetrit. Seega andis esimese võistluspäeva heade tulemustega lõpetanud Raja taas punkte ära. Üldkokkuvõttes jätkab Raja liidrina (7320 punkti), teine on Mikk Meerents (6753), kolmas Ramo Kask (6741).

Teivashüpe: Teise päeva kolmanda ala võitis 4.95 hüpanud Veiko Aunapuu. Teise koha sai tulemusega 4.75 lõpetanud Ramo Kask ning Andres Raja sai kolmandal katsel ületatud 4.65 meetriga kolmanda koha. Oma rekordi püstitamisel hüppas raja 4.80, juuni lõpus Superliiga võistlusel 4.60. Kaheksa ala järel on Raja 6640 punktiga endiselt liidrikohal, oma rekordigraafikust on Raja maas 98 punktiga. Raja järel jätkavad üldarvestuses Mikk Meerents (6144) ja Ramo Kask (6000).

Kettaheide: Raja sai kettaheites kirja tulemuse 41.70, mis andis talle neljanda koha. Ühtlasi tähendab see, et Raja loovutas taas punkte, sest isikliku rekordi graafikus heitis ta 42.75 ning juunis Superliiga võistlusel 44.94. Seitsme ala järel on Raja oma rekordigraafikust maas 54 punktiga. Kettaheite võistluse alavõidu võttis Martin Sisas, kelle heitekaare pikkuseks jäi 45.86. Teise koha sai 42.85 heitnud Ramo Kask, kolmas oli Tarmo Riitmuru (42.52).

110 m tõkkejooks: teise võistluspäeva esimesel alal võtab Raja võidu, joostes ajaks 14,32. See tulemus jääb alla nii Superliiga kui Raja isikliku rekordi püstitamisel tehtud aegadele: juuni lõpus jooksis Raja Kadriorus välja aja 14,00, 2009. aastal Berliinis 14,22. Seekord saab tõkkejooksus teise koha Mikk-Mihkel Arro (14,89), kolmas on Martin Sisas (15,15). Kuue ala järel on Raja võistlust juhtimas 5137 punktiga, teisel kohal on Mikk Meerents (4793), kolmandat kohta hoiab Juhan Kilumets (4596).

Esimene päev:

Päeva kahel esimesel alal sai Raja kirja väga head 10,79 100 m jooksus ja 7.53 kaugushüppes. Sprindi ajal puhus aga lubatust tugevam taganttuul ning isikliku rekordina see tulemus kirja ei läinud. Kaugushüppes jäi Raja tulemus isiklikule tippmargile alla kõigest viis cm. Kahe ala järel juhtis Raja isikliku rekordi (8119) graafikut 44 punktiga. Kuulitõukes sai ta kirja korraliku 14.58, rekordigraafikul läks ta veel kahe punktiga eest ära.

Päeva ainus tagasilöök tuli kõrgushüppes, kus Raja ületas 1.93. Juuni lõpus toimunud Superliigas ületas ta 2.01, Berliini MMil isiklikku rekordit püstitades oli tulemuseks 1.99.

400 m jooksus oli Raja aeg 49,25, mis on tunduvalt parem kui Superliigas tehtud tulemus (50,49). Isikliku rekordi graafikule kaotab Raja päeva lõpuks 20 punktiga.

Avapäeva järel on teisel kohal Mikk Meerents 3994 punktiga. Kolmandal kohal on 3816 punkti kogunud Juhan Kilumets.

Võistluse käik:

400 m: Andres Raja võtab alavõidu 49,25ga. Isiklikku rekordit joostes oli tema aeg 49,00, kuid mitmevõistluse Superliigavõistlusel oli aeg 50,49. Isikliku rekordi (8119) graafikule kaotab Raja avapäeva järel 20 punktiga.

Kõrgus: Raja ei suutnud sellist hüppevormi näidata, nagu juuni lõpus Superliigavõistlusel. Täna jäi Raja parimaks tulemuseks 1.93, juunis ületas ta 2.01. Nelja ala järel on ta kogunud 3354 punkti ning kaotab isikliku rekordi graafikule kaheksa punktiga. Nelja ala järel hoiab Raja järel teist kohta Mikk Meerents 3241 punktiga. Meerents sai kõrgushõppes alavõidu 2.11ga. Kokkuvõttes on kolmandal kohal 3086 punkti kogunud Junah Kilumets.

Seistmevõistlus: Naiste seitsmevõistluses juhib nelja ala järel Terje Kaunissaar, kes on kogunud 3045 punkti. Helen Loik on teasel kohal 2654 punktiga ja kolmas 2653 punkti kogunud Reesika Adojaan.

Kõrgus: Siin võib Rajalt oodata taas korralikku tulemust, sest Superliiga võistlusel ületas ta 2.01. Isiklikku rekordit püstitades oli mehe tulemuseks 1.99.

Kuul: Raja võtab järjekordse alavõidu ja tõukab 14.58. Berliini MMil isiklikku rekordit püstitades oli tema tulemuseks 14.55. Rekordigraafikut juhib ta nüüd 46 punktiga. Superliigavõistlusel oli Raja tulemus 14.90. Kolme ala järel on Raja 2614 punktiga kindel liider. Teisel kohal on Mikk-Mihkel Arro 2397 punktiga.

Neli aastat tagasi Berliinis isiklikku rekordit (8119) püstitades oli Raja seeria selline: 10,82, 7.38, 14.55, 1.99, 49,00, 14,22, 42.75, 4.80, 57,73, 4.40,73.

Kaugus: Alavõit läheb 7.53 hüpanud Rajale. Taganttuul puhus +2,0 m/s, mis on viimane lubatud piir. Mehe isiklik rekord on 2008. aastal Hengelos hüpatud 7.58. Kahe ala järel on Raja kogunud 1850 punkti. Superliiga võistlusel hüppas ta 6.98 ja oli kahe ala järel kogunud 1665 punkti. Isikliku rekordi (8119) graafikut edestab Raja kahe ala järel 44 punktiga.

100 m: Andres Raja jookseb võimsa aja! 10.79 oleks mehe isiklik rekord, kuid jooksu ajal puhus lubatust tugevam taganttuul (+2,6 m/s). Esimese alaga teenis Raja seega 908 punkti. Raja 100 m isiklik tippmark on 2009. aastal Götzises joostud 10,81. Juunis toimunud Superliigas alustas Raja 11,02ga.

Raja seeria Superliigas: 11,02, 6.98, 14.90, 2.01, 50,49, 14,00, 44.94, 4.60, 58.44, 4.51,44.

Juuni lõpus toimunud Euroopa mitmevõistluse karikavõistluste Superliigas suutis Raja kahe päevaga koguda 7909 punkti.

Kuna tippmehi stardis väga palju ei ole, siis hoiame peamiselt silma Andres Raja tegemistel.

Enne võistlust:

Nimekatest kergejõustiklastest on stardis Andres Raja, naisnoorsoo vanuseklassis Terje Kaunissaar ja Karol Rahuoja, juunioride vanuseklassis Kristjan Rosenberg, A-klassis Martin Paakspuu ja Kristella Jurkatamm ning B-vanuseklassis Hans Christian Hausenberg ja Margit Kalk.