/nginx/o/2013/09/05/2062035t1ha263.jpg)
Ettevalmistusperioodi lõpus haiguse küüsi sattunud ujumislootused Jane Trepp ja Martti Aljand ei oska järgmisel kolmapäeval Hiinas algavate lühiraja maailmameistrivõistluste eel sportlikku vormi täpselt hinnata.
Mullu Eesti parimaks meesujujaks kerkinud Aljand, kelle seniste tõbede ja tagasilöökide meenutamiseks ühest ajalehe leheküljest ei piisa, nentis eile kurvalt, et haigus niitis ta jalust pärast hiljutist treeningulaagrit Valtus.
«Nelikümmend protsenti laagrisse sõitnud sportlastest haigestus juba Valtus,» ütles Aljand. «Mina jäin seal terveks, aga Tallinna naastes tekkis palavik. Välja ei lubatud. Kodus istudes mõtlesin, et lähen hulluks.»
MMil kui luureretkel
Pärast kuuenda kohaga kulmineerunud lühiraja EMi detsembris Itaalias Triestes oli Aljandil õnnestunud haigestumisi vältida rohkem kui kolm kuud. «See on vist tõesti mu isiklik rekord,» möönis ta muigamisi.
Pärnus vormi timminud Trepp pidi eelmisel nädalal hingamisteede haiguse tõttu poolteist päeva basseinist eemal olema. «Õnneks ei olnud mul palavikku,» lausus 18-aastane piiga. «Loodan, et kogu särts ära ei kadunud.»
Märtsi alguses edukalt läinud TOPi karikavõistluste järel avaldas Trepi treener Tiit Reiter arvamust, et õpilane uuendab Shanghais nii oma nimele kuuluvat Eesti 50 m rinnuli- kui ka 100 m kompleksujumise rekordit.
Tagasilöök muutis Trepi ja Reiteri MMi tulemuste ennustamisel ettevaatlikuks. Trepp pelgas, et kaks ja pool aastat tagasi EMil Dublinis püstitatud Eesti rekordite lähedale ujumine ei ole võimetekohane.
Homme Kopenhaageni kaudu Shanghaisse reisivad Trepp ja Aljand usuvad, et ida pool läheb ajavahega kohanemine pisut kergemalt kui USAs. 2004. aasta MMil Indianapolises aklimatiseerus Trepp vaevaliselt.
«Mina olen Tais laagris olnud, nii et väike kogemus on olemas,» sedastas 18-aastane Aljand. «Ometi ei saa ma oma võimalustest rääkida. Raske on öelda, kui tugevate võistkondadega teised riigid kohale lähevad.»
Eesti Ujumisliidu peatreeneri Tõnu Meijeli sõnul võetakse MMil käiku ühtlasi nagu luureretke tuleviku huvides, sest 2007. aasta MM toimub Austraalias Melbourneis ja 2008. aasta olümpia Hiinas Pekingis.
«Kontrollime tihti pulssi ja jälgime võimalikult täpselt enesetunnet,» selgitas Meijel. Sportlastele on Shanghai uhiuues veespordikeskuses abiks ka doktor Rein Jalak ja Aljandi treener Heidi Kaasik.
MMi järel, 18. aprillil sõidavad aga kaksteist Eesti koondislast Küprosele harjutama. Meijeli sõnul ei lähe sinna laagrisse vaid Ameerika Ühendriikides treenivad tipud ja Hispaanias vormi ajastav Vladimir Labzin.
Eestis suviseks pika raja EMiks valmistumine on pehmelt öeldes kangelaslik ülesanne. Reiteri kinnitusel ei ole ujujad hiljuti avatud Tallinna Kalevi veekeskusse korralikult sisse elanud ega sealse juhtkonnaga sina peale saanud.
Kehvad tingimused
«See on äriettevõte, kus sport teisejärguline asi,» arutles Reiter. «Kui muusika mängib treeningu ajal täie võimsusega, on kolmandal rajal harjutavale sportlasele väga raske ülesandeid anda tuleb karjuda.»
«Oleme kaotanud hea treeningubaasi,» jätkas Reiter mõtisklust. «Tartus Aura keskuses on olukord mõnes mõttes isegi parem. Seal on lõbustuste osa viidud teisele poole. Loodame, et Kalevis läheb seis siiski natuke paremaks.»
Ujujad stardivad lühiraja MMil
5.9. aprillini Hiinas toimuvatel lühirajaujumise maailmameistrivõistlustel esindavad Eestit Jane Trepp ja Martti Aljand (pildil).
Trepp stardib 5. aprillil 50 m rinnuli- ja 6. aprillil 100 m kompleksujumises. Aljand võistleb 5. aprilli 200 m kroolis, 7. aprillil 200 m ja 8. aprillil 100 m kompleksujumises. Delegatsiooni juht on Tõnu Meijel. Sportlasi abistavad ka Heidi Kaasik ja Rein Jalak.
MMi pääsme olid välja teeninud ka Triin Aljand, Jana Kolukanova, Jelena Petrova, Martin Liivamägi ja Aleksandr Baldin, kuid nemad tahavad tippvormis olla pika raja EMil.