Saada vihje

Kuldliigast saab kergejõustiklaste hüppelaud teel EMile

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Juunioride maailmameistrivõistlustel kolme peale neli kuldmedalit pälvinud Marek Niit (vasakul), Kaire Leibak ja Margus Hunt on sügisel korralikult treeninud ning tahavad tänavugi edukalt esineda.
Juunioride maailmameistrivõistlustel kolme peale neli kuldmedalit pälvinud Marek Niit (vasakul), Kaire Leibak ja Margus Hunt on sügisel korralikult treeninud ning tahavad tänavugi edukalt esineda. Foto: Toomas Huik

Euroopa sisekergejõustiku meistrivõistlustele pürgivad Eesti sportlased saavad treenitusest esimese täpsema ülevaate järgmisel teisipäeval Tallinnas BIG Kuldliiga avaetapil.

Ehkki Eesti Kergejõustikuliidu juhatus arutab EMi norme alles sel neljapäeval, ei lase sportlased end teadmatusest häirida. Tiitlivõistlusele on mõtet minna ainult siis, kui vormikõver liigub paljulubavalt ülespoole.

Mullu kolmikhüppes Eesti rekordiga 14.43 juunioride maailmameistriks kroonitud Kaire Leibak peab Kuldliiga avaetapilt kõrvale jääma, sest detsembris pärssis Tartu Ülikooli kehakultuuritudengi ettevalmistust jalavaevus.

«Ei saanud kaks nädalat hüpata ja kiiresti joosta,» rääkis Leibak. «Praegu pole ma veel võistlemiseks päris valmis. Arvan, et jaanuari lõpus jooksen ühe korra sprinti ja kolmikut hakkan hüppama veebruari alguses.»

Baranova Venemaal

Mõistetavalt tahab Leibak pääseda 2. märtsil Inglismaal Birminghamis algavale EMile ja seal edukalt esineda. Täpselt sama soov kannustab Venemaal Volgogradis harjutavat Veera Baranovat, kes hiljutisel kontrollvõistlusel hüppas kümnesammulise hoovõtuga kolmikut 13.25.

Juba 13. oktoobril maailma parima kolmikhüppaja Tatjana Lebedeva ja tema treeneri Vjatšeslav Dogonkini treeningurühmaga liitunud Baranova võistleb 21. jaanuaril veel kord Volgogradis, seejärel naaseb Eestisse.

«Sügisel mõtlesime, mida teha,» nentis Baranova treener Toomas Klaup. «Tartus halli pole, kogu aeg ei jõua Võru vahet sõita. Veera oli tubli, otsis ise toetajaid. Räägime iga nädal, tal läheb hästi. EMile pürib Veera ka kaugushüppes.»

200 m jooksus juunioride maailmameistriks tulnud Marek Niit ei pea EMile saamist omaette eesmärgiks. «Kui läheb hästi, siis võib kindlasti proovima minna,» rääkis Valter Espe õpilane. «Ent suvehooaega pean ma siiski palju tähtsamaks.»

Niidu lemmikala 200 m jooksu EMil enam kavas ei ole. «60 meetrit, isegi 100 meetrit jääb mulle lühikeseks – mu õige distants oleks 250 meetrit,» nentis ta muigamisi. «Kõik märgid näitavad, et suudan talvel kiiresti joosta.»

Äsja läbis Niit 30 m lendlähtest isiklikku tippmarki kordava ajaga 2,81. Ta loodab parandada oma nimele kuuluvat Eesti 200 m jooksu rekordit. «Tulemus alla 21 sekundi pole mulle veel jõukohane – 21,10 peaks aga tulema.»

Mitmevõistleja Kristjan Rahnu, kellel sise-EMi pääse juba taskus, teeb avastardi Kuldliiga teisel etapil tõkkesprindis. «Tervis on korras,» lausus ta. «EMil tahan kindlasti võistelda ja koguda mullusest (6062 punkti – toim) 150 punkti rohkem.»

Olümpiavõitja Erki Noole korraldataval seitsmevõistlusel Reval Hotels Cup osalemise otsustab 27-aastane Rahnu kaheteistkümnendal tunnil. «Kõige tähtsam on püsida terve ja Birminghamis võimalikult hästi esineda.»

Peetre otsib kindlust

Kuulitõukaja Taavi Peetre teeb avastardi alles 10. veebruaril algavatel Eesti meistrivõistlustel. Möödunud aasta lõpus harjutas ta Soomes, praegu rassib Tallinnas, jaanuari lõpus läheb aga Kuressaarde laagrisse.

«Alustame hooaega hiljem, et ei tekiks võimalust esimeste ebaõnnestumiste järel halvaks vastukajaks,» selgitas Peetre treener Ants Kiisa. «Usun, et EMi normi 19.30 tõukab Taavi kindlasti täis. Kui see ei õnnestu, pole mõtet EMile sõita.»

Tõkkesprinter Mirjam Liimask otsib tavapärast hoogu Riias treener Ljudmilla Olijare juhendamisel. Piiga on sisimas leppinud mõttega, et talve tähtsaimale mõõduvõtmisele pääsemiseks tuleb joosta Eesti rekord.

BIG Kuldliiga tutvustuses Liimaski pearivaalina reklaamitud Kadri Viigipuu kosub jalalõikusest ja jätab hallihooaja vahele. «Käisin juuli lõpus operatsioonil, jalg oli kuus nädalat kipsis. Tõsiselt hakkasin treenima novembris,» selgitas Viigipuu.

Juunioride MMil seitsmenda koha pälvinud kõrgushüppaja Viktoria Leks harjutab Hispaanias Kanaari saartel. «Treeningutel on Viki kohati olnud päris hea,» nentis treener Sven Andresoo. «Samas ei taha midagi lubada, eks hooaeg näita.»

EMile ihkab jõuda ka USAs vormi timmiv kolmikhüppaja Jaanus Uudmäe. Tema kodune pearivaal Lauri Leis võtab sisevõistlusi varasemast rahulikumalt, ta soovib kaugele hüpata Jaapanis Osakas toimuval välis-MMil.

Kettamehed LAVi

Kahekordne juunioride maailmameister Margus Hunt osaleb Kuldliiga avaetapil kuulitõukes ja sõidab siis koos maailma parima kettaheitja Virgilijus Alekna ja olümpiapronksi Aleksander Tammertiga kuuks Lõuna-Aafrika Vabariiki treenima.

Kehaliselt silmanähtavalt võimsamaks muutunud Hunt talus juba detsembris Tallinnas Alekna ja Tammerti seltsis ränkraskeid treeninguid. «Jõusaalis lähevad nad muidugi oma teed,» sõnas Karksi-Nuiast pärit 19-aastane noorsportlane.

«Mina treenin jõusaalis oma plaani järgi, kuid «kuulijännis» tekitasin Aleknale natukene pingeid,» jätkas Hunt mõtisklust. «Üks kord õnnestus teda isegi mõne sentimeetriga võita. Väga hea, see viib edasi.»

Möödunud sügisel Tallinna Tehnikaülikoolis logistikaõpinguid alustanud Hunt võttis hiljuti akadeemilise puhkuse. «Raskeks läks,» tunnistas ta otsekoheselt. «Ma harjutan kaks korda päevas, tahan suvel kettaheites väga heas vormis olla.»

BIG Kuldliiga 2007

Talvised etapid

• I etapp – 23.01. Tallinnas Lasnamäe kergejõustikuhallis

• II etapp – 06.02. Tallinna spordihallis

• III etapp – 20.02. Võru spordikeskuses

Suvised etapid

• I etapp – 29.05. Kohila staadionil

• II etapp – 05.06. Valga keskstaadionil

• III etapp – 05.07. Tartu Ülikooli staadionil

• IV etapp – 24.07. Rakvere staadionil

• V etapp – 01.08. Tallinnas Kadrioru staadionil

Kommentaarid
Tagasi üles