Saada vihje

Staar Lebedeva aitab meeleldi eesti neide

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tatjana Lebedeva
Tatjana Lebedeva Foto: AFP / Scanpix

Maailma parim kolmikhüppaja Tatjana Lebedeva ütles Postimehele, et aitab meeleldi Eesti ametiõdesid. «Mul pole kellegi ees saladusi,» rõhutas tunamullu Kuldliigas jackpot’i ehk miljon dollarit võitnud venelanna.

Stabiilselt üle viieteistkümne meetri kolmikut hüppav Lebedeva jagab juba neljandat kuud kodulinnas Volgogradis näpunäiteid Eesti teisele numbrile Veera Baranovale, maailma üks paremaid naiskergejõustiklasi on innustanud ka juunioride maailmameistrit Kaire Leibakut.

«Ma olen huvitatud, et naiste kolmikhüppe kandepind laieneks ja tase tõuseks kogu maailmas,» lausus Lebedeva. «Ma ei keeldu kellegi abistamisest. Pole mingisugust vahet, kas annan nõu eestlastele või mõne Aafrika riigi sportlastele. Peaasi, et inimesed ise huvitatud on.»

Vapper Baranova

13. oktoobril Volgogradi sõitnud Mainori kõrgkooli teise kursuse tudengit Baranovat iseloomustab Lebedeva sõnadega «julge» ja «tubli». «Paljud tulevad meile harjutama, aga lahkuvad kiiresti,» mõtiskles Lebedeva. «Meil on väga rasked treeningud, vähesed suudavad neid taluda.»

Treener Vjatšeslav Dogonkin paneb Lebedeva kinnitusel rõhku nii jõu kui ka kiiruse arendamisele. «Hüppaja peab olema tugev ja väle. Jookseme eri pikkusega lõike. Jõusaalis eelistame aga kvaliteeti kvantiteedile. Me ei tee kunagi kangiga 10–15 kükki järjest,» selgitas ta.

Lebedeva sõnul kannatab Baranova suurt mahvi üllatavalt vapralt. «Näen, et kohati on Veeral eriti raske, ta väsib kehaliselt ja ka vaimselt,» märkis sisemaailmarekordi 15.36 valdaja. «Esiteks väsitab vaimu pikk võõras keskkonnas viibimine. Teiseks on uus süsteem talle pisut harjumatu.»

Baranova treeneri Toomas Klaupi kinnitusel ei kõhelnud õpilane sügisel kaua, enne kui otsustas minna kolmandat korda Lebedeva ja tema juhendaja Dogonkini juurde.

Samas oli ta esimeses laagris pärast ränkraskeid treeninguid justkui niidetult voodisse langenud, kogu vaba aeg kuluski puhkamisele.

«Veeral on kindel eesmärk jõuda maailma paremate kolmikhüppajate hulka,» rääkis Klaup möödunud suvel 14.06 kirja saanud hoolealusest. «Ta otsis endale toetajad (Velldoris OÜ, EPMÜ SK, Tartu linnavalitsuse kultuuriosakond – toim) ja läks Volgogradi.»

Klaupi arvates peab 22-aastane Baranova kuulama oma keha. Suurte koormustega rassides võib endale liiga teha. «Oleme Veerale öelnud, et ta kergemalt treeniks,» lausus Lebedeva. «Aga ta tahab märtsi algul sise-EMil hästi hüpata ega soovi veel koormust vähendada.»

Kuigi Baranova timmib vormikõverat targalt, ei pruugi kiiret arenguhüpet tulla. «Supertulemusi ei tasu kohe oodata,» kinnitas Lebedeva. «Uue tehnika ja süsteemiga kohanemine nõuab aega. Proovin igal võimalusel rääkida, mida ta tegema peab.» Kontrollvõistlusel hüppas Baranova kümnesammulise hoovõtuga 13.25.

Jälgib ka Leibakut

Lebedeva on silmanurgast jälginud ka 18-aastase Leibaku arengut. «Kui Aivar (Lebedeva mänedžer Karotamm – toim) esimest korda mulle rääkis, et Eestis on noor ja andekas kolmikhüppaja, võtsin kriitilise hoiaku,» meenutas Lebedeva. «Mõtlesin: täna hüppab, homme ei hüppa üldse.»

Kuid saatuse tahtel sattus Leibak eelmisel kevadel Itaalias Torinos just Lebedeva toakaaslaseks. «Rääkisime natuke juttu,» tõdes kuulus venelanna. «Kiirust ja jõudu on tal oma vanuse kohta piisavalt, kuid panin tähele, et kehva tehnikaga röövib ta ise endalt sentimeetreid.»

Mullu augustis jälgis Rootsis Göteborgis Euroopa meistriks kroonitud Lebedeva teleri vahendusel juunioride maailmameistrivõistlusi. Kui Leibak Hiinas Pekingis Eesti rekordiga 14.43 kuldmedali pälvis, saatis ala valitsejanna piigale ülistussõnumi – oled supertüdruk!

«Enne viimast hüpet oli Kaire Leibak juba maailmameister,» arutles Lebedeva. «Ilmselt suutis ta kuuenda katse teha täiesti pingevabalt ja nii sündiski suurepärane tulemus. Leibakul on kindlasti suur varu, kuid ta ei tohi saavutatuga rahule jääda, tehnikas leidub veel palju puudusi.»

Kosub traumast

Tänavusel sisekergejõustikuhooajal keskendub maailma parim kolmikhüppaja Tatjana Lebedeva kaugushüppele.

«Pärast suve ravisin ligi kaks kuud Soomes Achilleuse kõõluseid,» rääkis ta. «Tõsiselt sain harjutama hakata alles novembri lõpus. Tippvormi ma kahjuks ei jõua. Samas ei taha end päris lõdvaks lasta, kaugushüpe sunnib parajalt pingutama.»

Kuid suvel ihkab Lebedeva kolmikhüppes maailmameistriks tulla. Kaks aastat tagasi pidi ta Helsingis MMil vigastuse tõttu lõppvõistlusest loobuma. Samas õnnestus venelannal hooaja lõpus triumfeerida Kuldliigas ja teenida miljon USA dollarit.

«Kui mul on valida, kas võita veel korda Kuldliiga või pälvida MM-tiitel, siis valin kindlasti teise võimaluse,» arutles Lebedeva. «Ütleme nii, et Kuldliiga on minu jaoks juba läbitud etapp. MMi kuldmedal on tunduvalt tähtsam.» (PM)

Kaire Leibak

Sündinud 21.05.1988

Pikkus: 1.79

Kaal: 65 kg

Isiklik rekord

kolmikhüppes: 14.43

Kordaminekud:

2006 juunioride MMil

esikoht,

2005 noorte MMil

teine koht.

Areng:

2003 – 11.61

2004 – 12.86

2005 – 13.74

2006 – 14.43

Treenerid: Kersti ja

Mehis Viru

Veera Baranova

Sündinud 12.02.1984

Pikkus: 1.76

Kaal: 61 kg

Isiklik rekord

kolmikhüppes: 14.06

Kordaminekud:

2005 universiaadil viies koht,

2005 noorsoo EMil

seitsmes koht.

Areng:

2001 – 12.67

2002 – 12.99

2003 – 13.22

2004 – 13.45

2005 – 13.69

2006 – 14.06

Treener: Toomas Klaup

Kommentaarid
Tagasi üles