/nginx/o/2013/09/05/2169305t1hda6d.jpg)
Hiljuti USAs kroolisprindis olümpiamängude B-normi täitnud Miko Mälberg ihkab alistada Indrek Seile kuuluva Eesti rekordi, kuid ta pühendub ka õpingutele ja hoiab end kursis rahamaailmas toimuvaga.
Louisiana riikliku ülikooli tudeng Mälberg ärkab hommikul kell 5.30 ja läheb esimesele treeningule. Kolm korda nädalas rassib ta kaks tundi jõusaalis ning hüppab seejärel basseini. Pärast koolipäeva on veel teine ujumistreening.
Samas jälgib kolmandat aastat USAs tudeeriv Mälberg vabal ajal maailma aktsiabörside liikumist. «Ülikooli lõpetamise järel saab minust tõenäoliselt finantsnõuandja, inimeste aktsiaportfellide haldaja,» rääkis ujumislootus.
Tüdruksõber külas
Rahamaailm pakkus Mälbergile huvi juba Tallinna Saksa gümnaasiumis õppides. Ta hankis internetist lisateavet. «Ma soovin veel kolm-neli aastat Ameerikas kogemusi saada, kuid tulevikku seostan siiski Eestiga,» kinnitas Mälberg.
Puhtsportlikult on Mälberg sihikule võtnud Pekingi olümpiamängude pääsme hankimise. Äsja ujutud Eesti kõigi aegade kolmas kroolisprindiaeg 22,98 oli sel teel esimene samm, olümpia B-norm 23,13 tuleb täita ka järgmisel hooajal.
21-aastane Mälberg teab, et kui keegi kodustest rivaalidest ujub kiiremini, jääb tema Pekingi-start ainult helesiniseks unistuseks. Ohtlikem rivaal on kindlasti Danil Haustov, kes tunamullu läbis 50 m vabalt ajaga 22,93.
«Ma ei alahinda Danili,» arutles Mälberg. «Tegelikult pole ma oma tulemusega eriti rahul. Tunnen, et mul on veel piisavalt varu. Ma ei valmistunud selleks võistluseks, aeg alla 23 sekundi tuli tänu headele emotsioonidele.»
Mälbergis pulbitsevaid tundeid võib mõista, sest talle saabus külla tüdruksõber Jane Trepp. Eile USAst koju sõitnud piiga lõpetab keskkooli ja ihkab samuti õpinguid jätkata Louisiana ülikoolis, kus tudeerib ka tema ujujast õde Nele.
«Võib öelda, et Jane tuli külla mulle ja õele,» lausus Mälberg muheledes. «Ta rääkis treeneritega ja tutvus tingimustega. Usun, et siinne harjutamissüsteem mõjub Janelegi positiivselt. Ta on sprinteri tüüp nagu mina.»
Suure lombi taha minekut peab Mälberg ainuõigeks sammuks. «Kui ma poleks Louisiana ülikooli pääsenud, siis arvatavasti enam ei ujuks,» sõnas ta. «Tippsprinterid on ikka USAst tulnud. Ka tänavuse MMi kaks paremat meest.»
Ameerikas koges Mälberg täiesti uusi harjutamise põhimõtteid. «Eestis hakkasin ma sprinditrenni tegema alles kuu aega enne võistlust,» tõi ta ühe näite. «Siin tegeleme sellega kogu aasta, lihastel on ju samuti mälu.»
Ka jõusaalis rügab Mälberg teisiti kui Eestis, pannes rohkem rõhku plahvatusliku jõu arendamisele. «Võib-olla esimesel USA-aastal tapeti mind natuke ära,» arutles ta. «Aga kokkuvõttes tuli see kasuks. Tugevaks saab tugevalt treenides.»
Tiimitöö innustab
Ülikooli harjutamisvõimalusi nimetab Mälberg väga headeks. Peatreenerina tegutseb endine tippujuja Adam Smith, kes on pikas basseinis 50 m kroolinud ajaga 22,3. «Innustavalt mõjub tiimitöö,» märkis Mälberg, kelle ülikoolikaaslased on ka Berit Aljand ja Sven Schneider.
Eestis Mälbergile näpunäiteid jagav Tiit Reiter meenutas kohtumist hoolealuse USA treeneriga sooja sõnaga. «Erinevalt paljudest teistest ameeriklastest ei hakanud mees uhkelt rääkima, et teab ujumisest kõike. Ta uuris, kuidas harjutame,» nentis Reiter.
Sel nädalal alustas Mälberg ettevalmistust 8. augustil algavaks universiaadiks. «Töötan eesmärgiga alistada Indrek Seile kuuluv Eesti rekord (22,65 toim),» lausus Mälberg. «Ja Pekingi olümpiamängudele ei tahaks minna ainult osa võtma,» lisas ta.
Miko Mälberg
Sündinud 3.05.1985
Kordaminekuid ujumises: Põhjamaade noortemeister 50 m ja 100 m kroolis, Euroopa juunioride meistrivõistlustel kaheksas
Isiklik rekord 50 m kroolis 22,98
Õpib Louisiana riiklikus ülikoolis
Treenerid Adam Smith, Tiit-Urmas Reiter
Esimene treener Ülle Merisalu
Esimene treener Ülle Merisalu: Miko Mälberg iseseisvus kiiresti
Ujuja Miko Mälbergi esimese treeneri Ülle Merisalu kinnitusel võis noorteklassis näha, et äsjasest olümpianormi täitjast saab edukas sportlane.
«Miko tuli minu gruppi juba seitsmeaastaselt,» meenutas Merisalu. «Ta liikus vanema venna jälgedes. Kuid Miko eeldused olid paremad. Ta mängis hästi jalgpalli ja suusatas kiiresti. Mikol oli hea hüppevõime ja painduvus.»
Merisalu juhendamisel harjutas veel mitu tulevikulootust näiteks Ken Tomson ja Nino Metsar. «Miko on kogu aeg olnud sprinteri tüüpi,» tõdes Merisalu. «Minu mõte oli teha korralik põhi, panin ta ka pikemaid distantse ujuma.»
Mälberg oli Merisalu kinnitusel sõnakuulelik õpilane, kes suuri vimkasid ei visanud. «Miko iseseisvus kiiresti,» rääkis treener. «Ta sai endaga kiiduväärselt hakkama. Samas oli mul Miko vanematega hea side, rääkisime kõigest.»
Merisalule meenus, et ühe noortevõistluse eel oli Mälberg pabistanud. «Ema sõnul ei suutnud Miko uinuda, ta olevat pool ööd mööda tuba ringi käinud,» lausus Merisalu. «Usun, et nendest probleemidest on ta välja kasvanud.»
Nutika poisina mõistis Mälberg treenerit poolelt sõnalt. «Kui soovitasin tehnikas midagi parandada, sai ta kergelt hakkama. Miko ujub ökonoomselt. Ta jalgade töö pole nii tugev nagu Indrek Seil ja ta ei ole selline karu kui Danil Haustov.»
Merisalu juhendamisel sai Mälbergist Põhjamaade noortemeister 50 m ja 100 m kroolis, mõlemal alal püstitas ta ka Eesti rekordi. «USAsse minek oli õige lahendus. Meie võimalused on piiratud,» tõdes Merisalu. (PM)