Saada vihje

Rahasüst innustab sportlasi mudaliigast välja rabelema

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Gerd Kanter
Gerd Kanter Foto: Raigo Pajula

Euroopa karikavõistluste teisest liigast ehk rahvakeeli mudaliigast väljapääsemise huvides kinnitas Eesti Kergejõustikuliidu juhatus preemiasüsteemi, mis tagab sportlasele iga punkti eest tuhandekroonise preemia.

Eesti meeskonna juhi Aivo Normaku sõnul tahetakse varasemast rohkem väärtustada koondises esinemist, eriti mitmel alal võistkonda aitavaid sportlasi. Nädalavahetusel Taanis Odenses nii kaugust kui kolmikut hüppav Jaanus Uudmäe teenib mõlema ala võitmisega 16 000 krooni.

«Väga huvitav süsteem!» hüüatas Uudmäe, kes ei olnud preemiavõimalusest eile keskpäeval veel kuulnud. «See motiveerib kõiki rohkem pingutama. Eelmine aasta näitas, et iga punkt on koondisele väga väärtuslik. Euroopa karikavõistlused kujunevad eelkõige punktijahiks.»

Mitu ässa vigastatud

Odenses tahab Uudmäe koondisele tuua võimalikult palju punkte. Kui ilm soosib, sihib ta ka väga häid tulemusi. Kolmikhüppes on 26-aastasele sportlasele jõukohane MMi B-norm 16.70. «Vorm liigub tõusuteel,» ütles Uudmäe. «Kaks ala ei tohiks kurnata, sest mõlemal on neli katset.»

Uudmäe usub, et Eesti meeskonnal on võitluses Andorra, Austria, Taani, Islandi, Läti, Leedu ja Norraga hea võimalus mudaliigast tõusta. «Aga midagi pole garanteeritud,» mõtiskles Uudmäe samas. «Oleme esiliigas olnud. Lihtsam on esiliigasse püsima jääda, kui sinna pääseda.»

Normak vaatas rivaalide eelülesandmisnimekirju ja tegi selle põhjal järelduse, et nii mees- kui ka naiskonnal on võimalik järgmiseks suveks väärikamasse seltskonda jõuda. «Edasipääs eeldab sportlastelt täielikku õnnestumist,» nentis Normak ja pidas meeste šansse paremaks.

Naiskonnal tuleb heidelda Andorra, Austria, Belgia, Taani, Islandi, Läti ja Leeduga. Eriti suure augu jätab jalavigastusest kosuva mitmekülgse Ksenija Balta kõrvalejäämine. Meeskonda ei saa aidata sprinter Marek Niit, odaviske maailmameister Andrus Värnik ja mailer Nikolai Vedehin.

«Vara öelda, kas nende sportlaste eemalejäämine on liiga suur kaotus,» rääkis Normak diplomaatiliselt. «Asendusliikmed saavad tõestada, et nende usaldamine oli igati õigustatud. Koondisse pääses küllaltki palju noori, kes võistlevad sellisel tasemel alles esimest korda.»

Kogu tiimi liider on maailma parimaks kettaheitjaks pürgiv Gerd Kanter. Tema saabub koondisele appi Rootsist treeningulaagrist. «Kanteri kaasalöömine peaks looma positiivse õhkkonna,» lausus Normak. «Kui juba tema kohale tuleb, mõistavad teisedki, et võistlus on väga oluline.»

Kroodo Liivi asemel

Üle pika aja on tekkinud olukord, et naiskonna grand old lady, 44-aastane Eha Rünne esindab Eestit ainult kettaheites. Kuulitõukes on kindlalt esinumbriks tõusnud varem mitmevõistlusega tegelenud Anu Teesaar, kes vallutas Rünne trooni veebruaris Eesti sisemeistrivõistlustel.

Täna hommikul Taani sõitvast koondisest kukkus viimasel tunnil välja säärt vigastanud Taavi Liiv. Ta pidi võistlema 400 m ja 4 x 400 m jooksus. Liivi asendavad Martin Vihmann ja Märt Kroodo. Naiskonna juht on kergejõustikuliidu peasekretär Urmo Raiend.


Ulitina läheb lõpetamiselt Taani

Täna keskkooli kuldmedaliga lõpetav Eesti parim naisteivashüppaja Kristina Ulitina (pildil) sõidab homme Taani, et abistada naiskonda Euroopa karikavõistluste teise liiga jõuproovil.

Ulitina peaeesmärk on täita alla 20-aastaste Euroopa meistrivõistluste norm 3.85. Teisipäeval Tartus Eesti üliõpilaste meistrivõistlustel alistas piiga kõrguse 3.70. Odenses Euroopa karikal avaneb tal uus võimalus.

Mullu esimese Eesti naisteivashüppajana neli meetrit alistanud Ulitina on treener Vladimir Stepanišini sõnul tubli sportlane. Alla 20-aastaste EM toimub Hollandis Hengelos juuli keskel.

Eesti koondis EK-võistlusel

Eesti kergejõustikukoondis 23. ja 24. juunil Taanis Odenses Euroopa karikavõistluste teises liigas.

Meeskond. 100 m Argo Golberg, 200 m Henri Sool, 400 m Martin Vihmann, 800 m Sergo Treufeld, 1500 m Ragnar Lipp, 3000 m Tiidrek Nurme, 5000 m Pavel Loskutov, 110 m tj Rene Oruman, 400 m tj Arne Nirk, 3000 m tak Aleksei Saveljev, kõrgus Marko Aleksejev, teivas Eigo Siimu, kaugus ja kolmik Jaanus Uudmäe, kuul Taavi Peetre, ketas Gerd Kanter, vasar Marek Vähi, oda Marko Jänes, 4 x 100 m Golberg, Sool, Vihmann, Richard Pulst, 4 x 400 m Nirk, Sool, Kroodo, Vihmann.

Naiskond. 100 m Žanna Vladimirova, 200 m Anastassija Semjonova, 400 m Maris Mägi, 800 m Egle Uljas, 1500 m Liina Tsernov, 3000 m Sigrid Valdre, 5000 m Kadri Kadak, 100 m tj Mirjam Liimask, 400 m tj Kristi Kiirats, 3000 m tak Katrin Kuusk, kõrgus Anna Iljuštšenko, teivas Kristina Ulitina, kaugus Sirkka-Liisa Kivine, kolmik Kaire Leibak, kuul Anu Teesaar, ketas Eha Rünne, vasar Maris Rõngelep, oda Jana Trakmann, 4 x 100 m Vladimirova, Semjonova, Kärt Kuningas, Kivine, 4 x 400 m Kiirats, Uljas, Mägi, Jekaterina Duman.

Kommentaarid
Tagasi üles