Saada vihje

Raja võimas hoog rauges viimaste aladega

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Andres Raja hüppas kergejõustiku MMil Valencias kaugust 7.42.
Andres Raja hüppas kergejõustiku MMil Valencias kaugust 7.42. Foto: Reuters/ScanPix

Viimasel hetkel kergejõustiku sise-MMi kutse saanud mitmevõistleja Andres Raja liikus esimese kolme ala järel võimsa isikliku rekordi graafikus, ent kõrgus- ja teivashüppe ebaõnnestumised kukutasid ta tavapärasusse.

Viimase ala 1000 meetri jooksu eel edestas Raja isikliku rekordi graafikut veel mõne punktiga, ent jooksurajal ei õnnestunud tal endast viimast välja pigistada. Tund pärast võistluse lõppu möönis ta ka ise, et pole esitusega rahul – rekordist jäi vajaka 55 punkti.

«Kogu sügise tegelesin enesekindluse saavutamisega jooksus, ent siin oli see enne starti taas kadunud,» rääkis Remigija Nazaroviene juhendamisel harjutav Raja. «Esimesel ringil üritas Bryan Clay minust mööduda ning ma hakkasin mõtlema – miks ta nii kiiresti liigub, mitte sellele, miks ma ise nii aeglane olen.»

Nool toetas Rajat

Lõpuks õnnestus tal küll kahte ameeriklast edestada, ent Valencias Raja nõustajana tegutsenud Erki Noole soovitus jäi täitmata. Enne 1000 meetri jooksu arvas Nool, et Raja peaks hoidma kiirete meeste järele. «Kaotada pole ju midagi, kustumise korral võib ta ju viimase ringi niisama läbi sörkida,» arvas Sydney olümpiavõitja.

Samas hindas Nool sise-MMil debüteerinud Raja sooritust positiivselt.«Andres kasvas selle võistlusega kõvasti suuremaks,» hindas ta. «Võrdluses suvise MMiga Osakas oli pilt hoopis teine.»

Igapäevaselt riigikogu liikmena töötav Nool püüdis võistluse käigus hoiduda Nazaroviene mängumaale trügimisest. «Remigija õpetuste vahele ma ei läinud, kuid mõnikord oli vaja kriitilisel hetkel eesti keeles midagi hüüda,» kirjeldas Nool oma rolli.

Mitmevõistluse spetsialistist Eesti Kergejõustikuliidu presidendi Erich Teigamäe hinnangul oli kogenud mehe panus suurem. «Erki oli pidevalt Andrese kõrval toeks,» märkis ta.

Valencias üksikaladel kolm isiklikku rekordit püstitanud Rajat tabasid suuremad tagasilöögid kõrgus- ja teivashüppes. Esimese päeva viimaseks alaks olnud kõrgushüppes ületas ta 1.97, ent oli ainus, kes ei suutnud kahe meetri kõrgusele asetatud latist üle saada. Teivashüppes piirdus ta 4.60ga. Konkurendid ületasid vähemalt viis meetrit.

«Kõrgushüppes olin lihtsalt väsinud,» selgitas Raja. «Hakkasin liiga vara sooja tegema, ent võistluse algus venis, ent kui algas, käis kõik väga kiiresti. Mul polnud varem sellist kogemust.»

Teivashüppes tundis Raja tehnilist ebakindlust. Nool aga möönis, et ilmselt tegid nad taktikalise vea. «Andres võinuks 4.70 vahele jätta, ta oli ainus, kes seda kõrgust üritas,» arutles Nool. «Alguses oli plaan, et pärast kahte ebaõnnestumist lükkab ta kolmanda katse 4.80 peale. Kuid hüpped tundusid tehniliselt korralikud, arvasin, et ta saab kolmandal üritusel kindlasti üle.»

Raja kasutas enda kohta harjumatult jäika teivast. «Ta hüppetehnika muutus korralikuks, ent sellisel juhul pole liiga pehme teibaga võimalik kõrgusi ületada,» selgitas teivashüppes hiilgavaid tulemusi näidanud Nool.

Raja alustas hästi, ta jooksis 60 meetrit 6,95, hüppas kaugust 7.42 ning tõukas kuuli 14.86. Pärast kaugushüpet oli eestlane kokkuvõttes koguni teisel kohal, pärast kuulitõuget langes kolmandale positsioonile.

Unistuse täitumine

«Sprindis unistasin ammu seitsme sekundi alistamisest, nüüd sain hakkama. Suveks annab see lootust, et suudan ka 100 meetri jooksus rekordit parandada,» vaagis Raja etteaste helgemat poolt. «Soojendusel tõukasin kuuli koguni üle

15 meetri.»

Kuulitõuke sooritus avaldas ka Noolele muljet. «Võistluse kaks esimest katset olid soojendusega võrreldes nagu öö ja päev. Viimasel katsel suutis ta end kokku võtta ja tegi korraliku tulemuse ära. Tulevikule mõeldes oli see väga hea,» märkis Nool.

Kuigi kvaliteedimärki tähistava 6000 punkti piir jäi alistamata, hindas Raja tänavust sisehooaega rahuldavaks. «Valenciasse pääsemine polnud tegelikult omaette eesmärk, siin võistlemine oli boonuseks,» lausus ta. «Nüüd on mul juba piisavalt kogemusi, Pekingi olümpial ei saa enam nende puudumisega midagi vabandada.»

Seitsmevõistluse maailmameistriks krooniti ameeriklane Bryan Clay, hõbe kuulus valgevenelasele Andrei Kravtšenkole ning pronks Kasahstani atleedile Dmitri Karpovile.

Jooks lõppes esimesel tõkkel

Meeste 60 meetri tõkkesprindis leppis Rene Oruman (pildil) tagasihoidliku 8,00ga, mis andis kokkuvõttes 29. koha. Samas taganuks võimetekohane jooks koha poolfinaalis. Veebruari keskel jooksis Oruman Tartus isikliku rekordi 7,84, Valencias piisanuks poolfinaali jõudmiseks neli sajandikku nõrgemast tulemusest.

«Tegelikult lõppes minu jooks juba esimesel tõkkel, jooksin sinna lihtsalt sisse,» rääkis Oruman. «Korraks tekkis tunne, et jätan jooksu pooleli, aga punnisin ikka lõpuni.»

Eesti Kergejõustikuliidule eraldatud erikutsega MMile pääsenud Oruman nentis, et tänavune sisehooaeg venis pikaks ja väsitavaks, samas valdas teda MMil hea enesetunne. «Tahtsin hästi joosta, ilmselt panin natuke üle,» mõtiskles Oruman. «Samas pole 8,00 hooaja viletsaim tulemus, ent olen ka palju kiiremini jooksnud.» (PM)

Kommentaarid
Tagasi üles