/nginx/o/2013/09/06/2298561t1h493d.jpg)
Tänu Mati Alaveri tutvustele Eesti suusahüpete koondise peatreeneriks meelitatud endine Austria äss Martin Höllwarth ei ole siinsete oludega veel tutvuda jõudnud.
«Tahtsin sportlasena jätkata 2010. aasta olümpiamängudeni, kuid viimastel aastatel on tulemused kesised olnud ning soov treeneriks hakata oli mul juba ammu,» sõnas Höllwarth oma Austria kodust telefonitsi Postimehele. Vancouveri OMile võib ta sõita aga hoopis Eesti hüppajate juhendajana.
Sel talvel hakkas kolmekordne olümpiahõbe treenerina väljundit otsima ning õigel ajal sattus parajasse kohta Eesti murdmaasuusatamise koondise peatreener Alaver.
«Austerlastega ühel ajal laagris olnud Alaver kuulis Höllwarthi kavatsustest, vestles põgusalt nende suusaliidu bossidega ja hankis vajalikud kontaktid,» kirjeldas suusaliidu kahevõistluse ja suusahüpete alajuht Roomet Pikkor, kuidas hinnaliste kogemustega vanameister värvati.
Oma treeningufilosoofia
1991. aastal alanud profikarjääri jooksul arvukate tipptreenerite käe all oskusi omandanud Höllwarthi sõnul on tal nende voorustest ja vigadest olnud palju õppida ning Eestis kavatseb ta juurutada oma filosoofiat.
«Ma arvan, et huvitavam on töötada väikses riigis nagu Eesti, kus saan ise süsteemi üles ehitada,» sõnas Höllwarth. «Austrias peaksin tegutsema aastate jooksul kujunenud reeglite järgi.»
Suusaliiduga 1+1+4 aasta peale lepingu sõlminud 33-aastane Höllwarth peab ühtlasi tähtsaks noorte suunamise ja juhendamise aspekti.
«Nägin, et Eestis on kindel visioon, kuidas ka suusahüppeid arendada ning tugev tahe seda teha,» toonitas Höllwarth.
Kuigi Euroopa ühe populaarsema taliala kandepind siinmail on ahtake, näeb austerlane perspektiivi jõuda maailma karikasarjas ka esikümnesse. «Praegu MK-sarjas küll ei osaleta, kuid usun, et teil on piisavalt häid mehi seal korralikult esinemiseks,» oli tulevane treener lootusrikas.
Abitreener Eestist
Kolme lapse isa Höllwarth on sunnitud oma pere kodumaale jätma ning end Eestisse sisse seadma. «Vanim poeg Nico alustab seal sügisel kooliteed,» täpsustas Höllwarth. «Loodan, et väga keeruliseks olukord ei kujune, kuna sportlaskarjääri jooksul pidin samuti pikalt ära olema ning naine on juba harjunud.»
Kuigi uue hüppemäe rajamisega on siinsed võimalused märgatavalt paranenud, peab Höllwarthi sõnul siiski Kesk-Euroopas pikki laagreid veetma. «Võistlused on niikuinii Euroopas ning pikkade reiside vältimiseks on ilmselt tarvis sinna jääda,» märkis Höllwarth.
Esimene säärane proovikivi terendab juba suvel, kui peetakse Continental Cupi ja GP-sarja etappe. Enne tuleb sportlased muidugi vastavale tasemele viia. Selleks tahab Höllwarth esimeste Eestis veedetud kuudega astuda ka suure sammu edasi.
Abijuhendajaks kavatseb ta värvata kohaliku mehe, et hõlbustada suhtlust ning arendada siinset treeneritekoolitust, mille tulemusena peaks loodud süsteem tema lahkumise järel püsima jääma. Alajuht Pikkori sõnul võivad kõne alla tulla Jaan Jüris ja ka Tambet Pikkor.
Salumäel motivatsioonikriis
Ainsa eestlasena suusahüpete MK-sarjas punktikohtadele pääsenud Jens Salumäe endas seda jõudu ei näe, sest vaevleb viimaste hooaegade ebaedu tõttu motivatsioonikriisis ja kaalub sportlaskarjääri lõpetamist.
«Otsustan aprilli lõpuks. Kui loobun, siis peaksin vähemalt aasta puhkama, et tekiks taas himu, mille toel siis ise juba noori võiks abistada,» sõnas Salumäe Soomest.
Suusakeskuse lähistel elav Salumäe ei ole viimase kahe nädala jooksul ühtki treeninghüpet teinud ning kui juhtub hüppetornidest mööda kõndima, keerab pea ära. «Ainus hea asi on praegu tüdruksõber Aiki, kellega koos saan teistest mõjutustest eemal olla,» sõnas Salumäe.
Martin Höllwarth
Sündinud: 13. aprill 1974
Rahvus: austerlane
Perekonnaseis: abielus, 3 last
Saavutused:
1992. a Albertvillei OMi hõbe väiksel ja suurel mäel ning meeskonnavõistluses
1998. a Nakano OMi pronks meeskonnavõistluses
2001. a Lahti MMi kuld väikse mäe meeskonnavõistluses, pronks väiksel mäel ja suure mäe meeskonnavõistlusel
2005. Oberstdorfi MMi kuld suure ja väikse mäe meeskonnavõistluses
11 MK-etapivõitu alates aastast 1991