Jaapani võit H-alagrupi viimases kohtumises Tuneesia üle vallandas enneolematu rõõmupeo nii Osaka staadionil kui ka kogu saareriigis.
Jalgpallurid lõid riietusruumis ihualasti tantsu, Osaka fännid hüppasid linna suurimalt sillalt Dotonbori jõkke ja Tokyo olümpiastaadioni ülisuurelt ekraanilt heitlust jälginud 50 000 huvilist hõikasid «Banzai! Nippon!».
Jaapanlaste lustimine võib peagi jätkuda, sest meeskonna peatreeneri Philippe Troussier’ hinnangul on hoolealustele võimetekohane alistada kaheksandikfinaalis Türgi. Ta avaldas lootust, et kodupubliku toetus kahekordistab pallurite jõuvarusid.
«Teise ringi pääsemine oli meie peamine eesmärk,» ütles prantslane Troussier. «Kuid see ei tähenda veel meie soovide ammendumist. Me pole väsinud, meil on endast palju anda ja me tahame suuri asju korda saata.»
Jaapan valis ründetaktika
Võõrustajate 2:0 võit Tuneesia üle andis neile H-grupis esikoha. Teise edasipääseja selgitanud kohtumises alistas Belgia Venemaa 3:2. Kaheksandikfinaalis läheb Belgia vastamisi kuldmedali suursoosiku Brasiiliaga.
Kuigi jaapanlasi rahuldanuks alagrupi viimases mängus ka viik, valisid nad ründetaktika ning Hiroaki Morishima ja Hidetoshi Nakata väravad tagasid kindla võidu.
«See on jaapanlaste hingejõu, julguse ja tahtekindluse võit,» lausus Troussier. «Me ei mõelnud matemaatiliselt, kuidas hõlpsamini teise ringi jõuda. Esimesel poolajal olid pallurid närvilised, sest nad teadsid, et ei tohi lasta endale väravat lüüa. Pärast Morishima tabamust võtsime kohtumist muretumalt.»
Venemaa hoidis veel 12 minutit enne kohtumise lõppu Shizuokas kinni viigist 1:1 ja kaheksandikfinaali piletist, kuid vahetusmehena sekkunud Wesley Soncki ja kapten Marc Wilmotsi väravad avasid edasipääsu kahe viigiga turniiri alustanud Belgiale.
MMi järel ametist loobuva Belgia peatreeneri Robert Waseige sõnul alahindas kodumaine meedia tema hoolealuseid põhjendamatult. «Mängijad võitlesid väga tugevasti, meid on vara maha kanda,» ütles ta. «Olen uhke, et läheme vastamisi Brasiiliaga. Peame selleks kohtumiseks valmistuma vastutustundlikult.»
18-aastase Dmitri Sõtshevi kiirpealetungist sündinud värav minut enne lõpuvilet lohutas venelasi vähe. Peatreener Oleg Romantsev ning tema abilised Mihhail Gershkovitsh ja Sergei Pavlov teatasid erruminekust.
Romantsev oli juba enne turniiri lubanud, et kui meeskond ei suuda murda teise ringi, astub ta ametist tagasi. Venemaa jalgpalliliidu juhi Vjatsheslav Koloskovi sõnul lasub kogu vastutus koondise viletsa mängu eest treeneritel.
Vahetusmehed aitasid
Rünnakujanuselt alustanud belglaste püüdlusi kroonis Johan Walemi karistuslöök, mis vuhises väravavaht Ruslan Nigmatullinile tõrjumatult paremasse ülanurka. Gert Verheyenil avanes Wilmotsi söödu järel võimalus edu suurendada, kuid ta suunas palli liiga kõrgele.
Pärast hingetõmbepausi rünnakusurvet tugevdanud Venemaa tõusva suuruse Sõtshevi löögi pareeris Geert De Vlieger, pallile esimesena jaole jõudnud Vladimir Bestshastnõhh seadis 52. minutil jalule viigi.
Waseige otsust platsile värsket verd tuua õigustas Sonck, kes suunas Walemi nurgalöögist palli Nigmatullini selja taha. Neli minutit hiljem triblas Wilmots Juri Kovtunist mööda ja lõi palli rikoshetiga Viktor Onopko jalast väravasse.
«Heal juhul võinuksime ühe värava veel lüüa, kuid mäng peegeldas meie taset,» sõnas Venemaa abitreener Pavlov. «Püüdsime lõpus viigiseisu hoida, kuid tegime endale sellega halba.»