Uus-Meremaal treeniv Allar Raja: püüame jõuda uuele tasemele

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kaspar Taimsoo (vasakul) ja Allar Raja.
Kaspar Taimsoo (vasakul) ja Allar Raja. Foto: Fred Killing

Eesti Sõudeliidu koduleheküljel avaldati intervjuu hetkel Uus-Meremaal treeniva Allar Rajaga, kes oma paadikaaslase Kaspar Taimsooga ning treener Matti Killinguga on tutvumas 2010. aasta maailmameistrivõistlusi võõrustava Karapiro järvega.

Millise kava järgi Uus-Meremaa kevades treenite?

Kasutame tüüpilist ja end õigustanud plaani, mille kohaselt  kaks korda päevas teeme veetreeninguid ning lisaks jooksu ja jõusaali. Kui ilm sõuda ei luba, siis treenime velo- ja sõudeergomeetril. Sõudes püüame tähelepanu pöörata tehnilistele detailidele ja lihvime koostööd. Üldiselt kuuluvad programmi pikemad ja rahulikumad, 15-30 km pikkused otsad, mille kestel sooritame tehnilisi harjutusi.

Millisel tasemel on tingimused?

Olud Karapirol on vahelduvad, enam-jaolt puhub põhjatuul, mis tähendab, et mööda võistlusdistantsi finiši poole sõites on ta vastu. MMi ajal tuleb arvestada kas vastu- või küljetuulega. Järv on lai ja ruumi jagub siin kõigile, ka kaatritele ja skuutritele, kes arvestavad igati sportlaste liikumisega, võttes möödudes kenasti hoo maha.

Hetkel on siin sooja keskmiselt 18 kraadi, kuid vaatamata sellele on kevadpäike väga terav ning ohtlik. Uus-Meremaal olevat tohutu UV-kiirguse tõttu nahavähi saamise risk maailmas esikohal.

Tingimused kaldal on samuti head. Siinne High Performance Centre, kus teevad ettevalmistust Uus-Meremaa sõudjad Mahe Drysdale, Nathan Cohen, Matthew Trott  jt, on tasemel.  Jõusaali ja trenažööride ruum on puhas, kvaliteetne, ruumikas ja kõike vajalikku hõlmav.

Meie saabudes valmistus Euroopasse tagasi pöörduma belglane Tim Maeyens, kes on tõeline Uus-Meremaa fänn – nimelt tellis ta endale kohaliku paadifirma «Kirs» võistluspaadi, millel sõuab ka paljukordne maailmameister Drysdale ise.

Kui võrdled oma seisu eelmise aasta sama ajaga, siis mis on nüüd teisiti?

Eelmisel aastal harjutasime ainult Eestis, seega veetreeningutega oleme juba plussis. Pealegi nokitsesime siis igaüks omaette – Kaspar oli sõjaväes ning mina mõtlesin palju kooli lõpetamisele. Käesoleval aastal haarasime härjal sarvist ja püüame oma füüsilise ja tehnilise poole viia uuele tasemele.

Millised on plaanid kodumaale saabudes?

Eestis plaanime teha jõusaali ja sõuda ergomeetril. Programmi oleme lülitanud Pärnumaa sisesõudmismeistrivõistlused. Lume saabudes hakkame koguma suusakilometraaži – märtsi esimesel pühapäeval kontrollime vormi kuninglikul Vasaloppetil.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles