Saada vihje

Rahapuuduses maletajad lähevad OMile võitlema

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti maletajate ettevalmistus laupäeval Sloveenias algavaks olümpiaks jäi kõhna rahakoti tõttu lünklikuks, alaliit suutis 800 000-kroonisest eelarvest katta vähem kui pool. Sportlased kavatsevad probleemide kiuste pakkuda ilusat loomingut.

Maleliidu president Andres Taimla tunnistas, et ala eestvedajad ei suutnud koondislastele tagada head ettevalmistust. «Hankisime 360 000 krooni ja selle summaga peame hakkama saama. Väike varu jääb kohapealseks reklaamiks, et tutvustada Eestit kui 2006. aasta olümpia võimalikku korraldajat.»

Eesti edukaim maletaja, suurmeister Jaan Ehlvest nentis, et rahapuuduses vaevlevad lätlased otsustasid võistlusest sootuks loobuda. «Piinlik on jälle rahast rääkida. Läheme kohale ja pakume parimat, mida praegu suudame. Oluline on esindada Eestit, nagu tegi omal ajal Paul Keres,» sedastas ta.

Kergeid võite pole loota

Samas ei soovinud Ehlvest ennustada, missuguseks kujuneb meeskonna käekäik. Koondislased leidsid üksmeelselt, et senist parimat saavutust - 16. koha jagamist - on raske ületada või korrata. Eestil on 141 riigi hulgas 30. reiting. «Ühe lubaduse võib anda, kahe vooru järel oleme liidrite seas,» tõdes Ehlvest muigamisi.

Suurim koormus langeb Sloveenia väikelinnas kolmele suurmeistrile. Nii Ehlvest, Kaido Külaots kui ka Mihhail Rõtshagov peavad tõenäoliselt mängima kümme partiid. «Ükskord osalesin neljateistkümnes mõõduvõtmises. Võin kinnitada, et see ei olnud kerge ülesanne,» meenutas Ehlvest.

Naiskonna esimesel laual mängiv Tatjana Fomina usub, et õrnema poole esindus, kelle senine parim tulemus on kuues koht, pigistab Blediski endast parima. «Olümpial suhtume malesse professionaalselt. Kodus on palju takistusi: töö, pere ja kodused toimingud nõuavad oma aja,» rääkis ta.

Teisel laual maletav kogenud Leili Pärnpuu märkis, et olümpia tase on iga aastaga oluliselt tõusnud. «Varem oli kindel, et mõne vastase alistame ikka tulemusega 3:0. Nüüd on kõik kõvasti arenenud, lihtsaid võite enam ei tule,» tõdes Pärnpuu. Tänavusel olümpial osaleb sada naiskonda.

Taimla juhtis tähelepanu, et naiskonda ei saa aidata mitmekordne riigi meister Monika Tsõganova. «Ta puudub perekondlikel põhjustel,» selgitas ala juht. Tsõganova sünnitas kolmanda lapse. Eesti kolmas number on Viktoria Bashkite ja neljas Margit Brokko-Olde.

Olümpia raames toimuval malekongressil selgub, kas Eestil avaneb võimalus korraldada 2006. aasta tippjõuproov. «Meie lootused on suured sel juhul, kui Hispaania loobub 2004. aasta olümpia läbiviimisest ja selle koha võtab India,» nentis Ehlvest lootusrikkalt.

Male raskem kui jalgpall

Kuid Ehlvest avaldas ka arvamust, et Indial on suuremad võimalused kui Eestil. «Kogesin hiljuti, et Indias on male väga tähtsal kohal. Seal kuulub iga turniir suursündmuste hulka. Inimesed mõistavad, et malet on raskem mängida kui jalgpalli,» rääkis suurmeister.

Ehlvesti sõnul pakkusid FIDE ametnikud välja raskestiteostatava idee - Eesti ja India võiksid omavahel kokku leppida, et pool turniiri peetakse ühes riigis ja pool teises. 2006. aasta maleolümpia korraldamise õigust ihkab ka Torino, kus samal talvel leiavad aset taliolümpiamängud.

Eesti korraldab Bledis pressikonverentsi, et võistkonna juht Mart Tarmak tutvustaks Tallinna kui maleolümpia võimalikku läbiviijat. «Selgitustööd tuleb teha, minult on küsitud, kas Eestis leidub piisavalt hotelle. Tegelikult pakume paremaid elamistingimusi kui Torino,» ütles Ehlvest.

Maletajad lähevad olümpiale

Eesti malekoondis osaleb 26. oktoobrist kuni 11. novembrini Sloveenias Bledis toimuval olümpial.

Meeskond. Jaan Ehlvest (Elo 2600), Kaido Külaots (2516), Mihhail Rõtshagov (2506), Aleksander Veingold (2497), Meelis Kanep (2423) ja Priit Leito (2372). Naiskond. Tatjana Fomina (2230), Leili Pärnpuu (2224), Viktoria Bashkite (2144) ja Margit Brokko-Olde (2156).

Kommentaarid
Tagasi üles