Saada vihje

Patustele jäeti võimalus Trans lõplikult põhja vedada

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Aivar Pohlak
Aivar Pohlak Foto: Toomas Huik

Kihlveopettuste skandaali sattunud Narva Trans pääses Eesti Jalgpalli Liidu juhatuse otsusega karistusest, kuid sai viimase hoiatuse. Kas Trans ka juhtunust õpib, võib selguda juba lähiajal.



Sel hooajal meistriliigas kahel korral sihilikult kaotanud Trans võib jalgpalliliidu otsusega jätkata mängu Eesti liigas ning seni toimunud kohtumiste tulemusi ei muudeta. Selline üksmeelne otsus võeti jalgpalliliidus vastu pärast arutelu ehk hääletamiseni asi ei jõudnud.



«Seda tüüpi tulemusi jalgpallis ei tühistata,» põhjendas Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak, kuid lisas, et kui peaks välja tulema järgmine mängutulemusega manipuleerimise juhtum, eemaldatakse meeskond Eesti meistriliigast ja UEFA sarjadest.



Euroopa Jalgpalli Liidust UEFA saabunud 67-leheküljelisest ülevaatest pettuste kohta selgus, et Transi ja Tallinna Levadia vahelisele mängule tehti panuseid 65 ning Transi – Kohtla-Järve Lootuse kohtumisele 60 kihlveokontorist.



Kui raportist selgus, et raha pandi konkreetsetele tulemustele, siis millistele summadele mäng käis, jääb saladuseks. «Mul ei ole volitusi summadest rääkida. Teatavas osas on materjal konfidentsiaalne,» täpsustas Pohlak.



Kui jalgpalliliidule on teada süüdlased, kes otseselt mängutulemuste mõjutamise taga olid, siis neid esialgu ei avalikustatud, vaid Transile anti võimalus ise võistkonnas kord majja lüüa.



«Konkreetseid nimesid välja tuua pole mõistlik. Ringkond on kuus mängijat ning kui vaadata nende ajalugu, kus klubides nad mänginud on, siis viis peaksid teada olema,» selgitas Pohlak. «Klubi juhtkond ja peatreener ei ole asjaga seotud. Ootame Transilt samme, et olukorda muuta. Need nimed ei ole nende jaoks üllatused.»



Seega on kõnealuses juhtumis nüüd pall Transi väljakupoolel ning tegutsema peavad nemad. Kui meeskond otsustab kõik patused mängijad meeskonda jätta ja klubi peaks veel korra libastuma, siis ootabki Narva klubi meistriliigast väljaheitmine.



Kui Trans peaks aga soovima kahtlastest mängijatest loobuda või lihtsalt uut verd juurde tuua, siis jalgpalliliiduga kokkuleppele jõudes oleks võimalik avada neile ka eraldi üleminekuaken.



«Tahame anda Transile võimaluse oma saatuse üle otsustada,» põhjendas Pohlak, kes lisas, et UEFA andis neile otsuste tegemisel vabad käed. «Tal (Transi presidendil Nikolai Burdakovil – toim) on seda siiani raske uskuda.»



Siiski pole need juhtumid Transi jaoks esimesed. UEFAst tulnud info kohaselt on Narva klubi viimasest kuuest euromängust kahtlased viis. «Meilegi üllatusena selgus, et ühe kohtumise tulemusega pole manipuleeritud,» viitas Pohlak tõsiasjale, et mitmed klubi mängijad on juba pikemat aega olnud kahtlaste mängijate nimistus.



Peale selle tuli välja, et mõjutatud oli ka Transi ja Sillamäe Kalevi eelmise hooaja viimase vooru tulemust. Sarnaselt selle aasta mängudega seda siiski punaseks ehk kindlalt fikseeritud kohtumiseks ei hinnatud.



Sellised juhtumid pole haruldased ka Euroopa kõrgeimal klubitasandil. Nimelt on käimasoleva hooaja jooksul olnud Meistrite liigas ning madalamal tasemel kokku 40 petturite fikseeritud kohtumist. Nende hulka kuulub ka üks Transi euromäng. 

Tagasi üles