Sportlased jagunevad kahte leeri, õigemini kolme. Ühed arvavad, et kes on tugev, see on tugev ning psühholoog ainult segab, teised vajavad vaimutugevdust, kolmandad kõhklevad.
Suusatreener Mati Alaver tõdes, et leidub neidki, kes psühholoogi abi vajavad, kuid saadavat tulu pole võimalik mõõta. «Võidul on tuhat isa, kaotus alati orb,» meenutab Alaver kuulsat mõttetera. «Seega ei saa me iial öelda, kes lisaks sportlasele hea tulemuse taga seisab. Küll aga on kindel, et psühholoog ei põhjusta põrumist. Niisiis vaatame, katsetame...»
Alaver arvas, et ehk oleks parem nimetada spordipsühholoogi tööd mitte psühholoogiliseks nõustamiseks, vaid atleedi vaimse tugevuse tõstmiseks, kõlavat paremini. Tööpõldu sel ametimehel oleks: abi taastumisel, autogeensel treeningul, parimate isikuomaduste esiletoomisel ning kaotuste talumisel – et sportlane suudaks hinnata tulemust kui tervikut ja selle komponente. «Küll aga näitab aastatepikkune kogemus, et sellest, kes pärast pikalilöömist oma jõul ja nõul tõusta suudab ning uuesti võitlusse asub, pöörates kaotusest õpitu enda kasuks, saab lõpuks tegija.»
«Kui psühholoog aitaks tulemust parandada kasvõi 0,1 protsenti, oleks temast juba kasu,» rääkis Aivar Rehemaa, kes Davosis üleeile esimest korda Kiensiga kokku sai ja veidi juttu puhus. «Kas tulemus paraneb, selgub tulevikus. Ent kui EOK säärase võimaluse välja pakkus – suusaliit nii hästi paraku ei ela, et suudaks koondisele vaimutugevdajat palgata –, siis kasutame ära.»