/nginx/o/2014/01/21/2765412t1h3e85.jpg)
Praegustel andmetel peaks kaks suusatreenerit koju jääma ja juhendama hoolealuseid telefoni teel.
Nüüd, kus Sotši olümpiale sõitvate sportlaste arv on teada, saab jagada kohti treeneritele, füsioterapeutidele ja hooldemeestele. Ülesanne pole lihtsate killast. Iga sportlase kohta saab mängudele lähetada ühe taustajõu, seega kokku 23 teenindava personali hulka kuuluvat inimest, mis on paari võrra vähem, kui vaja. Kui suusatajad sportlastele lisakohti ei saa, peaks kaks treenerit koju jääma.
Eesti Olümpiakomitee tippspordijuhi Martti Raju sõnul on Sotšis kolm inimest väljaspool kvooti – tema ise kui delegatsiooni juht, EOK president Neinar Seli kui boss ja Merle Kaljurand kui atašee. Ülejäänud seltskonna limiit on 23 isikut. EOK haarab endale kaks kohta: arst Mihkel Mardnale ja pressišeff Sven Sommerile.
Kahel iluuisutajal – Jelena Gleboval ja Viktor Romanenkovil – on kolm abilist: kummagi treenerid pluss Eesti Uisuliidu peasekretär Gunnar Kuura. «Kõik teised elavad ja võistlevad mägedes, iluuisutajad on ainsana Sotšis ja sestap vajavad kantseldajat,» selgitas Raju.
Laskesuusatajatel on Sotšis suurim delegatsioon, üheksa sportlast. Neil on abiks seitse inimest: võistkonna juht, kaks treenerit, füsioterapeut ja kolm hooldemeest.
«Seekord me murdmaaga suuskade määrimisel koostööd ei tee,» selgitas alaliidu peasekretär Kristjan Oja. «Otsustasime selle juba kevadel ära. Võistluspaigad on meil küll ühel kõrgusel ja ühes piirkonnas, kuid teineteisest eemal. Logistiliselt on keeruline asju klappima panna, saati toimuvad võistlused samadel päevadel.»
Tosin kohta on sellega läinud ning suusaalad saavad 11 atleedi kohta kaasa võtta teist sama palju teenindavat personali. Ja siin läheb pingeliseks.
Kahevõistlejaid stardib neli ning minimaalselt lepivad nad kahe abilisega – treeneri ja hooldemehega –, kui saavad murdmaalt füsioterapeudi ja suusamäärimise teenust.
«Meie võistlused toimuvad allpool mägedes ja eks näe, kuidas asjad toimima saame,» selgitas kahevõistluse alajuht Roomet Pikkor.
Suusahüppaja Kaarel Nurmsalu juhendaja on Soome koondise treener ja ka ta suuski hooldavad põhjanaabrid, kuid asjaajajat oleks tal ikka olümpiale vaja – kes transporti ja harjutusaegu korraldaks ning esindajate koosolekul käiks. «Oleks jama, kui peaksin täiesti üksi Sotšis hakkama saama,» tunnistas Nurmsalu. Suusaliit mõistis muret ning nõnda tuleb talle appi treenerist isa Toomas.
Mäesuusatajaid läheb olümpiale kaks. Warren Cummings Smith saab kaasa võtta treeneri, Triin Tobi juhendajale organiseeritakse võimaluse korral akrediteering lahkujate arvelt.
Suusarahvas saab kaasa kamba peale ühe füsioterapeudi ning Raju nõuab ka alaliidu peasekretäri Jaak Mae kohalolekut, sest keegi peab ju olümpial suusatajate asju ajama.
Kui kõik eelnevad arvud kokku lüüa, jääb üle vaid viis kohta, mille peavad jagama murdmaa treenerid ja määrdemehed, kelle minimaalne arv on neli. Mis tähendab, et kolmest treenerist – Mati Alaver, Anatoli Šmigun, Christoph Schmid – peaks kaks koju jääma.
Suusaliidu spordidirektori Raul Olle sõnul on abipersonali kohtadega tõesti peavalu. «Samas ei võta me enne vastu ühtki otsust, kui selgub, kas me saame lisaks viiele suusatajale lähetada Sotši ka kuuenda ning ehk ka seitsmenda. Kui saame, läheb asi lihtsamaks.»
Suusaliit kinnitas olümpiakoondise
Eesti suusaliidu treenerite nõukogu kinnitas Sotši olümpiamängudele sõitvad sportlased. Nimekirja peab omakorda neljapäeval kinnitama EOK täitevkomitee.
Suusaliidu otsusel sõidavad murdmaasuusatajatest Sotši mängudele Peeter Kümmel, Aivar Rehemaa, Algo Kärp, Triin Ojaste, Karel Tammjärv.
Lisakohtade puhuks määrati ka ootejärjekord, kuid seda ei avaldata. «Sportlaste nimed avaldame ainult sel juhul, kui kohti juurde saame,» selgitas suusaliidu peasekretär Jaak Mae. «Muidu tekitame liigset ärevust.»
Suusatajad võivad saada ühe-kaks lisakohta.
Kahevõistlejatest lähevad olümpiale Karl-August Tiirmaa, Kristjan Ilves, Han-Hendrik Piho ja Kail Piho, suusahüppajatest Kaarel Nurmsalu ning mäesuusatajatest Warren Cummings Smith ja Triin Tobi.