Pessimistid peaksid hoolikalt sõnu valima, enne kui väidavad, et Eesti võrkpallikoondisel puudub Euroopa meistrivõistluste valikturniiri otsustavas faasis Hollandi vastu võiduvõimalus.
Saksamaa kogemus näitas Eestile, et Holland on võidetav
Eesti rahvusmeeskonna ilus mäng – kahjuks tuli 1:3 kaotus – Pekingi olümpial käinud ja tõusvas joones liikuva Saksamaa vastu näitas, et Atlanta olümpiavõitjaks kroonitud Hollandit ei saa septembrikuistes mängudes pidada suursoosikuks.
«Kaks-kolm aastat tagasi olnuksid meie võiduvõimalused väikesed, kui nüüd on Holland favoriidikene,» märkis peatreener Avo Keel tabavalt. «Inglismaa tuli ka kunagi jäähokis olümpiavõitjaks, kuid see ei tähenda, et tegemist oleks praegu ülikõva hokiriigiga.»
Valikturniiri viimases voorus Saksamaa vastu selle kevade nauditavaima partii pakkunud Eesti võitis pärast ehmatavat avageimi (20:25), kus võõrustajad hirmkõva servi lõid, teise 25:18. Kuigi meie mehed kaotasid kodupubliku toetust nautinud sakslastele kolmanda vaatuse 20:25, olid külalised väga lähedal viimaks mängu viiendasse geimi.
Väsimus kimbutas
Eesti juhtis neljandas geimis 24:21, kuid jäi seejärel hätta rünnakul ja Saksamaa pani kohtumisele punkti otsajoonele maandunud ässaga.
«Lõpus kimbutas meid väsimus,» ütles 14 tõstest 10 maha löönud ja kolm ässa lisanud Ardo Kreek. «Kui sama hästi mängime, võime Hollandit üllatada. Oleme igasugu häid mänge teinud.»
Väga hästi tegutses ka üleplatsimehena 22 punkti kogunud Jaanus Nõmmsalu. Suurimat puudust tundis Eesti kahvatut mängu näidanud diagonaalründajatest Oliver Vennost ja Argo Meresaarest.
Saksamaa peatreeneri Raul Lozano, sama mehe, kes Poola juhendajana dramaatilises EM-valikmängus Eestile 2:3 kaotas, hinnangul on Holland Eesti vastu kerge soosik.
«Kui mäng peaks toimuma täna, oleks seis 50:50, sest hollandlastel on probleeme vigastustega, kuid Eesti näib olevat heas hoos. Näis, mis seis on sügisel, kuid arvan, et Holland on favoriit suhtega 60:40,» lahkas Lozano.
Kõresaar liitub koondisega
2011. aasta EMile on korraldajatena koha taganud Austria ja Tšehhimaa ning mulluse turniiri esiviisik Poola, Prantsusmaa, Bulgaaria, Venemaa ja Serbia. Kvalifikatsiooni kaudu jõudsid lõppvõistlusele Saksamaa, Sloveenia, Soome, Slovakkia ning Itaalia või Türgi.
Eesti koondis koguneb juuli alguses ja Keel kutsub laagrisse ilmselt 17–18 mängijat. Kindla uue tulijana liitub meeskonnaga õlaoperatsioonist taastuv Kardo Kõresaar.
Kui Holland kohtub Maailmaliiga alagrupis Brasiilia, Bulgaaria ja Lõuna-Koreaga, siis hädavajalikke kontrollmänge otsib ka Eesti. Rahapuudusel, reis läinuks maksma umbes 250 000 krooni, loobuti Kasahstani presidendi Nursultan Nazarbajevi karikaturniirist. Selge on aga see, et pelgalt Võrus toimuvast Gutmanni memoriaalist ettevalmistuseks Hollandi vastu ei piisa.
«Treeningkohtumisi otsivad ka ülejäänud alagruppides teiseks jäänud meeskonnad ning MMiks valmistuvad koondised. Nende hulgast loodame viie-kuue kohtumise osas kokkuleppele jõuda,» lisas Keel.
TABLOO
2011. aasta Euroopa meistrivõistluste valikturniir
Pühapäev: Saksamaa – Eesti 3:1 (-20, 18, -20, -24)
Saksamaa: Grözer 19, Westphal 17, Schwarz, Böhme 9, Fischer 7, Schöps, Günthor, Steuerwald 3, Kaliberda 1
Eesti: Nõmmsalu 22, Kreek 13, Pupart 12, Pajusalu, Venno 9, Meresaar 4, K. Toobal 3
Laupäev: Eesti – Horvaatia 3:1 (12, 22, 20)
Eesti: Meresaar 17, Pajusalu 13, Õuekallas 11, Nõmmsalu 8, Kreek 7, Pupart 3
Horvaatia: Cuk 12, Vulin 7, Cosic, Srdoc 6, Tepavac 4, Krizanovic 3
Tabel: Saksamaa 12 punkti, Eesti 10, Montenegro, Horvaatia 7