Padar ei tea isegi, kas ta judokarjäär on lõppenud

Martin Padar. Kimono veel seljas.

FOTO: Joosep Martinson / Õhtuleht

Kahe nädala pärast algab Prantsusmaal järjekordne EM, paraku pole Eesti koondise nimekirjas kauaaegset esinumbrit, raskekaallast Martin Padarit, kes sai täna 35 aastat vanaks. «Ma ei ole seks võistluseks valmistunud tõesti,» tunnistas Padar ning lisas, et teeb paari kuu pärast otsuse, kas jätkata tippsportlasena või mitte.

Padar tegi Eesti täiskasvanute koondises debüüdi Bratislavas EMil. Aasta oli siis 1999. Võidu ja kahe kaotusega sai ta 13. koha, absoluutkaalus oli üheksas. Sealtmaalt algas Padari vastuoluline karjäär: ilusad võidud, kummalised kaotused, Euroopa meistri tiitel, hõbe ja neli pronksi ning üle 20 poodiumikoha MK-sarjas.

Nüüd, 15 aastat hiljem, Padarit koondislaste seas pole. Treener Aavo Põhjala kehitas õlgu: «Spordiga ta lõpparvet pole teinud, kuid treeningutel käib kaootiliselt. Ju ta võttis aja maha, sest lõpetab Massaažiakadeemiat. Sportlase palgalt võeti Padar detsembris maha, sõjaväepalgalt samuti. Eks ta ürita kuidagi omadega toime tulla. Seedib, kas judoga veel jätkata või mitte.»

Pärastlõunal on ka Padar telefonitoru otsas, kooliõpingud on seks päevaks otsa saanud.

«Ma ei ole tõesti EMiks valmistunud,» kinnitas Padar. «Baas on siiski mul enam-vähem, hoian end vormis. Ajad on kiired. Suve hakul lõpetan kooli ja siis ilmselt otsustan, kas riputan kimono varna või mitte. Turjal on 35 eluaastat, ma pole enam poisike.»

Võimalus, et karjäär on läbi, olla Padari sõnul 50 : 50. «Pean enesega veel aru pidama. Spordiga ma raha hetkel ei teeni, pole tulemusi, et võiksin midagi nõuda. Samas on mul pere ja laps toita. Pärast Londoni olümpiat keskendusin rohkem õpingutele ja vaatasin siit-sealt midagi.»

Tööst, mis leiva lauale toob, Padar väga ei räägi. «Mul on mingid mõtted ettevõtlusega tegelemiseks. Unistused. Ajan pisitasa asju. Saan hakkama. Väga nälginuna ma välja ei paista.»

Mullune hooaeg Padaril eriti hästi ei läinud. Kahel MK-etapil sai ta 5. koha, EMil ja Rio de Janeiro MMil, kus ta Eesti juokatest ainsana käis, kaotas esimesed matšid.

Sel aastal on Padar osalenud vaid ühel turniiril: Eesti meistrivõistlustel, kus ta pidi finaalis vastu võtma kaotuse Juhan Mettiselt ja leppima hõbedaga.

Mettist, kes valmistub EMiks, pidas Padar piisavalt perspektiivikaks: «Ta on üsna sama tugev judoka kui mina tema eas, 23-aastaselt. Läksin ses vanuses raskekaalu üle, kuid tulemusi hakkasin tegema kolme-nelja aasta pärast, mistõttu arvan, et ka Mettisel on aega areneda.»

24.–27. aprillini Prantsusmaal Montpellier’s toimuvale EMile sõidab neli Eesti judokat: Künter Rothberg (–73 kg), Aleksandr Marmeljuk (–90 kg), Gri­gori Minaškin (–100 kg) ja Juhan Mettis (+100 kg).

Koondise peatreener Aleksei Budõlin tunnistas, et EMi eel on piisavalt probleeme: «Kaks koondislast on vigastatud ega saa võistlustele sõitagi. Mettis jättis trauma tõttu ühe laagri vahele ja treenis teises poole jõuga. Ta murdis nimetissõrme. Tänaseks on sõrm terve, kuid vorm mitte just kõige parem.»

Budõlini sõnul minnakse Prantsusmaale siiski endast parimat andma: «Miinimum­eesmärk on igaühel võita vähemalt üks matš.» Samas on palju tähtsam, et mehed oleksid terved ja tippvormis suvel, kui algab punktide kogumine Rio de Janeiro olümpiale pääsuks.

Tagasi üles