Jesper Norberg, kelleks teid õieti nimetama peab – Eesti koondise abitreeneriks, peaskaudiks, analüütikuks…?
Ma töötan treeninglaagris ja laagritevahelisel ajal eri moel. Aga üldjoontes jälgin ja analüüsin ma nii meeskonda kui ka mängijaid. Tegelikult jälgin ma neid kogu aeg – trenni ajal vaatan kehakeelt, mõõdan kõike, mida näen. Siis analüüsime ja arutame.
Nii et nad on kogu aeg teie luubi all?
Jah, kogu aeg – isegi praegu, kui nad söömas käisid! (Naerab.) Olen abitreener, kes ei sekku tegelikult treeningusse, aga selleks pole ka vajadust. Võib öelda, et olen Magnuse lisasilmapaar.
Mängude ajal olete teie niisiis see, kes istub tribüünil, mitte pingil.
Just, selline inimene on olnud olemas igas klubis, kus olen töötanud. Peab olema keegi, kellel on teine vaatenurk – saad jälgida muid asju ja mitte minna kaasa emotsioonidega, mis pingil tekivad. On hea, kui sul on asjadest suurem pilt.
Kuidas te üldse jalgpalli juurde jõudsite? Enne treenerikarjääri olite ju ka ise mängija (pikakasvuline Norberg tegutses kaitsjana – toim)?
Jah, aga lõpetasin vigastuse tõttu päris noorelt, 23-aastaselt. Jõudsin küll välja Rootsi kõrgeimasse liigasse, aga seal mängida ei saanudki, enne tuli vigastus. Pärast seda hakkasingi kohe tööle treenerina, kõigepealt olin päris pikalt Örgryte klubis ja seejärel Djurgårdenis. Ja siis kolisin Brasiiliasse.
Kas Brasiiliasse viis töö?
Nii töö kui ka eraelu. Treenerina tõin paar head brasiillast oma klubisse ja sealt tekkisid kontaktid. Lisaks tekkis eraeluline küsimus – kas toon pere Rootsi või kolime Brasiiliasse? Ja otsustasime kolida. Töötasin seal skaudi ja agendina, vahendasin mängijaid Euroopasse.