Tiitlivõistlusel staadionikatlas heitmine on midagi muud, kui Kadrioru staadioni harjutusväljakul rassimine. Harjumiseks tuleb maksta kooliraha – selleks ongi debüütvõistlused. Järgmisel korral aga enam allahindlust ei tehta ja siis tuleb võistelda juba oma maksimumi tasemel.
12. august. Peep Pahv: kasulikult raisatud aastad
Kaheksa aastat on möödas mälestusväärsest kergejõustikusuvest, mil Marek Niit, Margus Hunt ja Kaire Leibak krooniti Pekingis juunioride maailmameistriteks. Täiskasvanute hulgas pole neist aga keegi suurte tegudeni jõudnud – Hunt on keskendunud ameerika jalgpallile, Leibak pääses küll Pekingi olümpial lõppvõistlusele, kuid lõpliku avanemist segasid vigastused ja tänaseks on ta karjääri lõpetanud, Niit on küll pidevalt pildis püsinud, kuid ühelgi olulisel võistlusel pole ta siiani sähvatanud.
Niit on pikki aastaid olnud üks müstilisemaid Eesti kergejõustiklasi. USAs ülikoolis õppides ja sealsete treenerite juhendamisel harjutanud mees, näitas tihti talvel või varakevadel hiilgavat vormi. Just nendel, eestlaste jaoks kaugetel võistlustel, on ta kirjutanud enda nimele Eesti rekordid 100, 200 ja 400 m jooksudes.
Mõistagi on rekordid kruttinud kõrgustesse ootused, et välejalgne saarlane tuleb ja paugutab ka suvistel tiitlivõistlustel, kuid… Möödunud on kahed olümpiamängud, mitmed MMid ja EMid, kuid Niidul pole nendelt jõuproovidelt kirjas ühtegi märkimisväärset tulemust –Euroopasse jõudes on ta alati olnud nagu tühjakspigistatud käsn.
Paratamatult tekkisid tahtmistes ja võimalustes käärid: ülikooli jaoks olid olulised vaid need võistlused, kus Niit esindas oma kooli, kodused fännid ja ilmselt ka alaliit ootasid tegusid tiitlivõistlustelt.