Dopingupatune Gatlin: Eesti saab osaks minu ajaloost

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Teisipäeval Rakvere staadionil nelja-aastase pausi järel oma esimese võistluse tegev dopingupatune ameeriklane Justin Gatlin loodab Eestis 100 meetrit alla kümne sekundi joosta.  Eestis viibib mees 9. augustini.
Teisipäeval Rakvere staadionil nelja-aastase pausi järel oma esimese võistluse tegev dopingupatune ameeriklane Justin Gatlin loodab Eestis 100 meetrit alla kümne sekundi joosta. Eestis viibib mees 9. augustini. Foto: Raigo Pajula

Pühapäev, kell on 12 päeval ja Rakvere staadionil peaks just neil tundidel treenima Ateena olümpial 100 meetri jooksu võitnud ameeriklane Justin Gatlin. Aga keda pole, on seesama Gatlin.

Ta magas natuke sisse. Pidi alguses kell 11 trenni tegema, aga Eesti massöörid tegid talle eile nii hea massaaži, et ta ei saanud õigel ajal üles. Aga kohe-kohe peaks ta siiski staadionile jõudma,» selgitas Kuldliiga võistluse korraldaja Mati Lilliallik telefoni teel.

Just tema ja Taavi Esperk on need mehed, kes dopingusüüdistuse tõttu nelja-aastast võistluskeeldu kandnud Gatlini Eestisse tõid. Nagu Lilliallik ütles: «See on täielik ulme! Täielik juhuste kokkulangevus. Meie talle stardiraha ei maksa. Küll aga maksime kinni tema lennupiletid.»

Natuke pärast poolt üht saabub Gatlin siiski Rakvere staadionile. Kaasas treeningukott ja ema Jeanette, kes aeg-ajalt pojast pilte teeb.

Gatlin ise võtab Rakvere staadionile jõudmise kokku järgmiselt: «Ma palusin jumalalt, et saaksin hea võistluse, kus joosta. Ja järgmisel päeval tuli telefonikõne, kus öeldi, et Eestis tahetakse mind võistlemas näha. Minu palvetele vastati. Jumal aitas mind Eestisse võistlema! Ja siinsed korraldajad samuti.»

Ettepaneku peale kõigepealt fotograafile poseerida võttis Gatlin stardipaku ja täitis ülesannet justkui kõige kogenum modell. Tõsi, ta on varasematel aastatel seda ka piisavalt harjutanud. Oma hiilgeaegadel, mil ta võitis Ateena olümpia ja Helsingi MM-kulla, oli mees kuum nimi kogu maailmas. Neli aastat pole tal aga erilist põhjust olnud fotograafidele poseerida.

29. juulil 2006 selgus, et Gatlin on dopingukontrollis põrunud. Ta ise on selle kohta öelnud vaid seda, et pole teadlikult kunagi keelatud aineid tarvitanud. Mis aga veelgi kummalisem – Gatlini sõnul sattus doping organismi massööri kätega, kes tema jalgadele keelatud ainet sisaldavat võiet määris.

Küsimusele, kas ta tõesti usub seda, vastas 28-aastane Gatlin: «Elimineerides kõikvõimalikud variandid, kuidas see juhtus, jõudsin selle järelduseni. Lõpuni kindel ei saa ma aga milleski olla.»
Teemat edasi arendades, saatis Gatlini ema pojale altkulmu pilgu ja sõnas talle: «Ütle, et sa tahad edasi liikuda.»

Ateena olümpiavõitja noogutas ja lausus: «Ei, ei, kõik on korras. Ma võin sellest rääkida. Alguses olin küll väga vihane, aga nüüd olen iseendaga rahu teinud. Kui positiivsest dopinguproovist kuulsin, elasin palju erinevaid emotsioone üle – šokk, viha, kurbus.

Ma jooksin pidevalt teiste inimeste, sõprade ja lähedaste jaoks. Mul oli kõik olemas ja ma ei saanud midagi juurde, sain vaid kaotada. Aga kui mõistsin, et mu elu pole läbi, siis töötasin end üles ja hakkasin taas uskuma ja treenima.»

Tegelikult läks Gatlinil nelja-aastase keeluga isegi veel hästi. Nimelt leiti 2001. aastal USA juunioride meistrivõistlustel Gatlini proovist amfetamiini. Esialgu taheti teda karistada kaheaastase võistluskeeluga, kuid ta pääses sellest, sest tõestas, et tarvitas keelatud ainet haiguse raviks. Juba siis hoiatas IAAF, et järgmise vahelejäämise korral ootab teda eluaegne võistluskeeld.

Lõpuks pääses ta sellest vaid tänu koostööle USA Antidopingu Agentuuriga. Kuigi keelust vabanenud, ei paista dopingupatuse Gatlini tulevik siiski kuigi helge. Euroopa suuremate võistluste korraldajad boikoteerivad teda ja teisi temasuguseid, sest see heidab alale halba varju.

Kas arvad, et see on aus, et sind suurtele võistlustele ei lubata? «Osaliselt mitte. Sest paar sportlast, kes on minu olukorras olnud, saavad seal siiski võistelda. Arvan, et see on natuke ebaaus. Aga eks see võtab kõik aega,» sõnas ta.

Gatlinile tehti vaid kaks pakkumist võistlemiseks – üks tuli Eestist ja teine Türgist. Hoolimata üsna hõredast konkurentsist valis mees Eesti.


Ja hoolimata sellest, et enne kutset polnud ta sellisest maast suurt midagi kuulnudki. Ta ei teadnud isegi seda, kes on kettaheitja Gerd Kanter. «Ma olin küll kettaheitevõistlust vaadanud, aga ma ei teadnud teda. Nüüd, kus siin olen, püüan end selle riigiga rohkem kurssi viia,» vabandas Gatlin, kes teeb teisipäeval nelja-aastase vaheaja järel Rakveres oma esimese võistluse.

«Eesti on minu jaoks justkui kuu peale maandumine. See saab üheks osaks minu ajaloost. Mul pole vahet, kui suurel võistlusel ma kaasa teen. Võistlusmaa on sama pikk. Nagunii pean kõigepealt iseenda alistama,» sõnas Gatlin ja lisas: «Ma tuleksin hea meelega Eestisse tagasi. Siinsed inimesed on minu eest hoolt kandnud. Tahan võistluste korraldajatega häid suhteid hoida.»

Endine maailma kiireim sprinter Maurice Greene on mehelt avalikult küsinud, miks? Miks ta üldse tagasi tuleb, kui konkurendid Usain Bolt ja Tyson Gay on niivõrd kaugele arenenud? «Sest ma tunnen, et minus on veel kiirust,» vastas Gatlin lühidalt. Esialgu on tema eesmärgiks tänavu kümne sekundi piir alistada.

Järgmisel aastal loodab ta aga juba MMile pääseda ja seejärel ka Londoni olümpial võistelda.
Ent millest Gatlin veel unistab? Olümpiamedalist? «Ma unistan edust. Ma unistan oma elu tagasi saamisest. Ma töötan selle nimel, et inimeste austus tagasi võita. Kui ma oleksin halb inimene, siis see oleks raske, aga… Praegu tahan lihtsalt kiiresti joosta.»

Märksõnad

Tagasi üles