L, 3.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

13 patuoinast: uus kihlveoskandaal harvendab ka Flora ja Levadia ridu

Kristjan Jaak Kangur
, spordireporter
Facebook Twitter
Comments
Stanislav Prins.
Stanislav Prins. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Eesti Jalgpalli Liit määras täna karistuse ühtekokku 26 isikule, kes on rikkunud alaliidu distsiplinaarmäärust. Nimekamatest jalgpalluritest on karistatute seas sel hooajal FC Flora esiväravavahi rollis olnud Stanislav Prins ning Eesti meistermeeskonna Levadia kaitsjad Maksim Podholjuzin ja Aleksandr Kulinitš. Viimasega lõpetas Levadia lepingu juba tänavuse hooaja keskel ning täna teatati kohe pärast jalgpalliliidu uudist ka Podholjuzini lepingu lõpetamisest.

Kõigi alltoodud mängijate puhul tuleb märkida, et jalgpalliliidu sõnul uuriti aastatel 2009-2012 aset leidnud kihlveopettusi või nende katseid. See tähendab, et pettustega võidi tegeleda varasemates klubides, mitte neis, kuhu mängija praegu kuulub.

«Täna jõudis lõpule üks pikk, mitu aastat väldanud uurimine, mille käigus alaliit võttis sügavuti ette kihlveopettuste vastase võitluse. Kogusime uurimise raames tunnistused ligi 20 isikult, mille põhjal koostati  detailne raport, lisaks töötasime läbi sadu lehekülgi kohtutoimiku materjale, suhtlesime aktiivselt politsei, prokuratuuri, UEFA ja teiste riikide alaliitudega. Nii mastaapset uurimist ei ole varem Eesti spordis läbi viidud,» selgitas jalgpalliliidu president Aivar Pohlak.

«Võin kinnitada, et mitte ühegi määratud karistuse juures ei jäänud kahtlusi õhku – kõigi isikute distsiplinaareeskirjade rikkumine on tõestatud kas dokumentaalselt või mitme eraldiseisva usaldusväärse ja kontrollitud tunnistuse abil,» rõhutas Pohlak.

«Uurimise käigus saime teada, kuidas aastatel 2009–2012 manipuleeriti ja üritati manipuleerida siinse liiga, karikavõistluste ja noortekoondise mängude tulemustega, samuti siinsete klubide osavõtul toimunud eurosarja kohtumistega. Kui paljud manipuleerimise katsed ebaõnnestusid, siis meie uurimises on jutt ligikaudu 20 pettusest, mis õnnestusid. Oluline on rõhutada ka seda, et probleem pole ühelgi juhul olnud klubipõhine, vaid teatud mängijaid ja neid oma kontrolli all hoidnud inimestega seotud. Oleme teadlikud ka mitmest juhtumist, kus pettuses osalenud mängijaid on ähvardatud ja see on väga tõsine asi, mille osas oleme juba suhelnud ka politseiga.»

Pohlak lisas, et oluline on alaliidu poolt välja saadetud sõnum – ükski tegu ei jää tähelepanuta ja varem või hiljem jõutakse valemängijatele jälile.

«On kaks eri asja – kohtumenetlus, kus hinnatakse, kas isik on rikkunud Eesti Vabariigi seadusi, ja jalgpalliliidu distsiplinaarmenetlus, kus hinnatakse, kas isik on rikkunud distsiplinaarreegleid. Meie selge soov on, ja oleme seda juba ka ministeeriumi tasandil kommunikeerinud, et kihlveopettus oleks eraldiseisva kriminaalkuriteona seadustes kirjas – näiteks Euroopa liidu riikides oli see 2012. aasta seisuga nii Bulgaarias (karistus kuni 6 aastat), Küpros (kuni 3 aastat), Prantsusmaa (kuni 5 aastat), Itaalia (kuni 2 aastat), Malta (kuni 2 aastat), Poola (kuni 8 aastat), Portugal (kuni 5 aastat), Hispaania (kuni 6 aastat), Rootsi (kuni 2 aastat) ning Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriik (kuni 2 aastat).»

Täna määratud karistused (kõigi puhul mängukeeld ja keeld tegutseda ametiisikuna):

Anton Sereda – tähtajatu

Maksim Gruznov – tähtajatu

Sergei Leontovitš – tähtajatu

Sergei Ussoltsev – tähtajatu

Deniss Jõgiste – tähtajatu

Indrek Siska – tähtajatu

Andres Siska – tähtajatu

Marten Mütt – tähtajatu

Silver Lätt – tähtajatu

Aleksandr Kulik – kuni 05.12.2020

Aleksandr Boldõrev – kuni 05.12.2020

Stanislav Prins – kuni 05.12.2018

Aleksandr Kulinitš – kuni 05.12.2018

Albert Taar – kuni 05.12.2018

Alan Ventsel – kuni 05.12.2018

Jaan Leimann – kuni 05.12.2018

Eron Krillo – kuni 05.12.2018

Maksim Podholjuzin – kuni 05.12.2016

Maksim Paponov – kuni 05.12.2016

Martin Tšegodajev – kuni 05.12.2015

Aleksandr Tarassenkov – kuni 05.12.2015

Vitali Gussev – mitte pikendada kehtivat karistust (kuni 01.03.2015)

Erik Grigorjev – mitte pikendada kehtivat karistust (kuni 01.03.2015)

Stanislav Tokarev – mitte pikendada kehtivat karistust (kuni 01.03.2015)

Aleksei Jahhimovitš – mitte pikendada kehtivat karistust (kuni 31.12.2014)

Iaroslav Dmitriev – seoses täiendavate asjaolude ilmnemisega määrata kehtiva karistuse (tähtajatu) asemel uus karistus: kuni 05.12.2016

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles