Mida arvata sellest, et mängijad tajuvad mängudes katetel erinevust. On kattel mingi mõju?
Reaalsus on see, et kunstmuruväljakud ei ole populaarsed tippmängijate ega treenerite seas. See põhineb halbadel kogemustel esimestel kunstmuruväljakutel, aga sellel pole mingisugust teaduslikku algust. Kunstkattega väljaku potentsiaalset mõju mängule on uuritud erinevate testide abil ja pole leitud ühtki erinevust. Tajumine on üks asi, aga reaalsus teine. Ma külastasin enamikke Euroopa tippklubisid ja peaaegu kõigil on tipptasemel kunstmuruväljak. Tavaliselt ei kasuta põhimeeskonnad neid väljakuid, aga akadeemiate võistkonnad teevad seda väga tihti. Nii et ma usun, et tegu on põlvkondlikku teemaga: uus generatsioon, kes tuleb akadeemiatest, on harjunud mängima kunstkattega väljakul.
Mitmel korral on öeldud, et just vanematel mängijatel on kunstmuruväljakutel raskem mängida. Kuidas seda väidet kommenteeriksite?
Ükski uuring seda ideed ei toeta. Ma usun, et probleemsem on see, et mängijad on vanemad ja me teame, et näiteks lihasvigastuste oht kasvab vanusega. Tegelikult võib kunstmuruväljak olla vanematele mängijatele kasulikum, sest, nagu varem mainisin, lihasvigastuste risk kunstmurul väheneb.
Pärast kõiki uuringuid – kas ütlete, et kunstmuruväljakud on ohutud?
Jah, kindlasti, aga eeldusel, et tegu on kindla kvaliteediga kunstmuruväljakuga.
Kas väljakul on erinev mõju mees- ja naisjalgpalluritele?
Ei, see on sarnane. Me oleme seda uurinud ning erinevuseid ei leidnud. Aga see on keeruline, sest inimestel on oma väljakujunenud veendumused. Ma näen seda Rootsis – iga kord, kui naismängija saab raske põlvevigastuse, süüdistatakse kunstmuruväljakut, aga see on vale, sest seda ei toeta ükski teaduslik uuring.